13.1 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Rakytník vám dodá céčko

Rakytník rešetliakovitý je liečivá rastlina, ktorú ľudstvo pozná už 2500 rokov. V ľudovom liečiteľstve ho využívali obyvatelia Sibíra, Tibetu, Mongolska, Indie a Číny. Používal sa pri pľúcnych a tráviacich ťažkostiach, chorobách pečene, kĺbov a svoje využitie si našiel aj v starodávnej kozmetike. Vedeli ste, že jediná oranžová bobuľa jeho plodu obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C? Okrem toho je výbornou zásobárňou aj vitamínu A, organických kyselín a má tiež výrazné biostimulačné účinky.

Pôvod názvu

Rakytník rešetliakovitý (lat. Hippophae rhamnoides) bol pomenovaný podľa historických záznamov z časov Alexandra Macedónskeho, keď ho vojaci využívali ako podporný prostriedok pre obnovu síl svojich koní. Kone získali vďaka obsahu rakytníkového oleja lesklú srsť, z čoho neskôr vzniklo jeho latinské pomenovanie (hippos – kôň, phaes – lesk). Známy je tiež aj pod názvom sibírsky ananás.

Vplyv na zdravie

Jedna bobuľa plodu rakytníka pokryje u človeka dennú odporúčanú dávku vitamínu C. Pre náš organizmus sú zdravé nielen jeho plody, semená, kvety, ale aj listy, vetvičky, kôra a koreň. Plody sa konzumujú ako ovocie, a to buď čerstvé alebo zmrazené prípadne sa sušia a robí sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, šťavy a najmä olej, ktorý sa vyznačuje veľkými regeneračnými schopnosťami. Dokáže ovplyvniť rast tkanív pri poškodení kože a slizníc a súčasne má aj antibakteriálne účinky zvyšujúce odolnosť organizmu voči pôsobeniu voľných radikálov. Rakytník tiež blahodarne pôsobí na elasticitu a priechodnosť ciev, zrážanlivosť krvi, ale predovšetkým na sliznicu tráviaceho ústrojenstva.

Vedeli ste, že..

rakytník rešetliakovitý rastie od pobrežia západnej Európy a Škandinávie, Alpy, Apeniny, Karpaty až po Malú Áziu, Kaukaz, strednú Áziu, Mongolsko, Himaláje a severnú Čínu. Napriek tomu, že na našom území rastie iba druhotne, je to nenáročný ker, ktorý si môžeme v našich podmienkach vypestovať. Je to svetlomilná drevina odolná voči mrazu, suchu i znečisteniu ovzdušia. Netrpí chorobami ani škodcami, nemá rád dusíkaté hnojivá.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY