19.9 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Plesne nielen na stenách, ale aj v potravinách vám dokážu..

Plesne

sú súčasťou životného prostredia. Nachádzajú sa všade okolo nás – vo vode, v ovzduší a aj v pôde.

Sú to malé, mikroskopické organizmy, ktorých prítomnosť si uvedomíme až keď sa premnožia.

Plesne sa do organizmu môžu dostať rôznymi cestami.

Môžete ich skonzumovať, vdýchnuť alebo stačí ak sa ich dotknete.

Keď sa dostanú do organizmu môžu byť dôvodom miernych ale aj vážnych zdravotných komplikácií.

V závažnejších prípadoch môžu spôsobiť smrť.

Plesne v potravinách

Najčastejšie sa s plesňami stretnete na potravinách. Stačí ak majú vhodné podmienky a tieto mikroorganizmy sa začnú množiť. Pre svoj rast potrebujú toho naozaj málo – vyššia vlhkosť, kyslík a teplota nad cca 4°C. To je dôvod prečo vám aj v chladničke môže pleseň napadnúť ovocie, či zeleninu. Tieto podmienky v nej nájde, hlavne ak je plná chladnička a nie je v nej dostatočne chladné prostredie.

Ak ste doteraz konzumovali plesnivý lekvár, či zaváraniny po odstránení plesne robili ste veľkú chybu. Pleseň, ako už bolo spomínané, je premnoženie mikroorganizmov – ide o druh huby, alebo baktérií, ktorá mení chuť, vzhľad a aj konzistenciu napadnutých surovín. Premnoženie zbadáte rýchlo – zmena farby potraviny (zelená, biela, šedá alebo čierna), biely – belavý alebo farebný povlak), zvláštna chuť a zápach sú typickým znakom toho, že potravina je napadnutá plesňou a kazí sa. Odstránením napadnutej časti sa plesne nezbavíte.

Mykotoxíny, ktoré sa s plesňou produkujú, sú už v celej surovine. Síce ich nie je vidieť, ale sú tam a rastú a množia sa. Nezbavíte sa ich ani varením – prežijú aj teploty do 300°C. Takže ich budete mať aj v destilátoch (jablkovica, slivovica..).  Z tohto dôvodu si dajte pozor aj pri príprave lekvárov a zaváranín. Napadnuté ovocie vyhadzujte a nerobte z neho džem. Jediné riešenie je vyhodiť napadnuté potraviny.

Nebezpečný mykotoxín

Mykotoxín nepôsobí okamžite (ak ste ho skonzumovali menšie množstvo). Pomaly ale isto poškodzuje vaše orgány:

  • obličky,
  • pečeň,
  • oslabí vašu imunitu,
  • spôsobí poruchy plodnosti,
  • napadne váš nervový, alebo kardio-vaskulárny systém,
  • môže byť príčinou aj vzniku nádorového ochorenia.

Pokiaľ ste do svojho organizmu dostali tejto látky väčšie množstvo. môže vám spôsobiť tráviace problémy (hnačky, zvracanie), môže viesť k akútnemu zlyhaniu pečene až smrti.

Najnebezpečnejším mykotoxínom je aflatoxín. Táto látka sa nachádza v plesniach arašidov, orechov, kukurice,.. hubám, ktoré túto látku vytvárajú, sa najviac darí v teplých a vlhkých oblastiach sveta. Ide o známu karcinogénnu látku, ktorá značne zvýši riziko vzniku rakoviny pečene.

Plesne na stenách – vdýchnutie

Plesne sa do organizmu môžu dostať aj vdychovaním. Vlhké, zle tesniace a nedostatočne vetrané miestnosti, sú toho jasným dôkazom. Pleseň v byte trápi mnoho ľudí. Vdychovaným spór, ktoré pleseň vypúšťa do ovzdušia, sa dostávajú nebezpečné látky do organizmu. Tieto spóry sú alergény, ktoré v ľudskom organizme spúšťajú rôzne alergické reakcie a ochorenia:

  • chronický kašeľ,
  • kožné alergie – psoriáza, ekzémy,
  • opakované infekcie – chrípka, zápal pľúc, zápal ucha,
  • opuchnuté oči, slzenie,
  • problémy s dýchaním,
  • astma.

V bytoch sa plesne môžete zbaviť. Stačí zmeniť podmienky pri ktorých vzniká.

Vznik plesne v byte

Teplota cca 11°C, vlhkosť nad 50% a prítomnosť kyslíka

sú živnou pôdou pre spóry plesní. Ak majú všetko čo potrebujú, usídlia sa vo vlhkom kúte miestnosti. Zbaviť sa jej môže byť problém, ale nie je to nemožné. Stačí utesniť miesta odkiaľ vám uniká teplo a do miestnosti vniká chlad (práve tu vzniká najväčšie vlhko) a poriadne vetrať – stačí urobiť v byte prievan na 5 až 10 minút (zníži sa vlhkosť a aj množstvo spór a nedôjde tak k ich premnoženie)

Pleseň na nechtoch – onychomykóza

Infekcia nechtov spôsobená hubami predstavuje takmer 50% všetkých ochorení nechtov. Bez liečby môže pretrvávať aj niekoľko rokov. Pôvodcov tohto ochorenia môže byť niekoľko – plesne, kvasinky, huby.

Týmto ochorením najčastejšie trpia starší ľudia, diabetici a ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu.

Priebeh ochorenia

Sauny, termálne kúpaliská, wellness zariadenia – z týchto miest si môžete plesne odniesť. Najprv dôjde k infikovaniu kože. Neskôr sa infekcia prenesie na nechtovú platničku. Necht sa zafarbí do žlta (prípadne hneda), zhrubne, stratí lesk, zdvihne sa alebo sa začne droliť. Symptómy záležia od typu plesne, či kvasinky, ktorá problém spôsobila.

Diagnostika a liečba

Na určenie druhu huby, ktorá napadla váš necht, je potrebné odobrať vzorku, ktorá sa pošle na rozbor. Následne sa stanoví správna liečba. Rozbor vzorky môže byť niekedy problém – stáva sa to ak je vitalita huby nízka alebo sú organizmy vo vzorke mŕtve.

Liečbu plesne na nechtoch začnite čo najskôr. Kým nie je rozrastená, môže sa liečiť lokálne. Antimykotiká sa nanášajú priamo na postihnuté miesto (roztoky, liečivé laky na nechty alebo krémy). Ak je pleseň väčšia, môže lekár odporučiť aj liečbu tabletkami. Lieky sa môžu užívať súvisle alebo tzv. pulzne – lieky užívate istý čas, potom máte prestávku a zas začnete užívať lieky. Koľko krát sa tento cyklus zopakuje, to vám určí váš lekár.

S liečbou onychomykózy začnite čo najskôr. Môžete sa z jedného miesta rozšíriť na ďalšie nechty na nohách aj rukách. Zároveň môžete infikovať aj ostatných členov rodiny.

Plesne na nechte sa môžete zbaviť aj laserom. Ide o najnovšiu metódu, pri ktorej sa laserom necht zahreje na teplotu 45 až 60°C, čím sa zničí pleseň v nechtovej platničke. Pri tomto spôsobe liečby nie je potrebné žiadne užívanie liekov a ani dlhodobé nanášanie krémov. Na vyliečenie stačí jedno, maximálne dve ošetrenia.

Domáca liečba

Aj keď liečba tohto ochorenia patrí do rúk lekárov, môžete ju v jej začiatkoch potlačiť sami. V lekárňach dostanete množstvo voľnopredajných prostriedkov, ktoré v prvotných štádiách zvyknú zabrať. Skúsiť tiež môžete:

  • Ocot – Do lavóra s teplou vodou dajte asi 1 pohár octu. V roztoku si máčajte postihnuté miesto aspoň 15 minút. Kyslé prostredie, ktoré sa vytvorí, zničí hubové infekcie.
  • Čajovníkový olej – Zoženiete ho v takmer každej lekárni. Má výborné antimykotické, antiseptické a protizápalové účinky. Dva krát denne natierajte postihnuté miesto. Ak máte citlivú pokožku môžete ho zriediť.
  • Cesnak – Rozotretý čerstvý cesnak zabaľte do gázy a priložte na miesto s mykózou. Nechajte pár hodín pôsobiť. Tiež môžete rozotretý cesnak zmiešať s olivovým olejom, nechať pár hodín lúhovať a následne precediť. Scedeným olejom si môžete pretierať postihnuté miesto. Antibakteriálne účinky cesnaku sú ale v tomto prípade nižšie a liečba môže trvať dlhšie.

Ak pri domácej liečbe nespozorujete žiadne zlepšenie vyhľadajte pomoc lekára.

Nie je pleseň ako pleseň

Nie každý typ plesne je pre človeka škodlivý. Penicilín vzniká zo zelenej plesne (Penicillium). Tento typ plesne zachránil milióny životov a jeho objaviteľ Fleming so svojimi spolupracovníkmi za tento objav získali Nobelovu cenu (r. 1945). Pleseň Penicillium sa nachádza aj v syroch – rokfort, camembert, brie..

S plesňou sa stretnete aj pri výrobe dezertných vín. Strapce hrozna, z ktorých sa víno pripravuje, sú napadnuté ušľachtilou plesňou. Tá zvýši cukor v hrozne. Následne sa ďalšia pleseň Cladosporium cellare postará o zvýraznenie a doladenie chuti vína počas jeho dozrievania vo vínnych pivniciach.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY