1.1 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Oman pravý

Latinsky

: Inula helenium L.
Ľudovo: konské oko, alant, ománek, voman, arménsky alebo grécky koreň
Čeľaď: astrovité

Omán pravý je trvalka, ktorá dorastá do výšky 70 až 150 cm. Stonka je priama, chlpatá, ryhovaná a vetví sa až v hornej časti. Prízemné listy sú vajcovito eliptické, stonkové listy sú široké vajcovité a objímajú stonku. Úbory ománu pravého sú nápadne veľké, majú 6 7 cm v priemere a kvitnú jednotlivo v júli a auguste. Kvety sú žlté. Plody sú nažky. Medonosná.

Výskyt

Rastlina sa importovala k nám zo strednej Ázie. Tradične sa pestuje v záhradách, splanieva.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame koreň, prípadne listy. Koreň vyberáme opatrne zo zeme v jeseni, pričom niektoré kúsky môžeme oddeliť a hneď vysadiť. Listy odrezávame dokiaľ rastlina nekvitne. Zber robíme koncom druhého – tretieho roka.

Účinné látky

Obsahuje inulín (najmä koreň – najviac v jeseni), éterický olej (hlavná zložka helenín), fruktozidy, horčiny a iné látky.

Využitie

Čaj z omanu pravého uvoľňuje hlieny a tým prispieva k vykašliavaniu. Tiež priaznivo ovplyvňuje tvorbu žlče, žalúdočných štiav a podporuje trávenie. Pitie omanového čaju je vhodné pri poruchách tráviacich procesov a látkovej premeny.

Omanový odvar na kašeľ: Asi najjednoduchší tradiční recept z omanu je odvar proti kašľu, 5 minút povaríme asi 20 g korene omanu v 0,2 litru vody a užívame 4 krát denne za polievkovú lyžicu.

Omanové prieduškové víno: Pri kataroch priedušiek je účinný starý ľudový recept na zbavenie sa hlienu. Potrebné je užívať ho 3 krát denne za malý pohár. Pripravíme ho tak, že v litri bieleho vína sa 3 dni močí zmes zo 30 g omanového koreňa a 15 g pomarančovej kôry.

Kontraindikácie

Je možnosť prípadnej kožnej alergie.

Zaujímavosť

Koreňová droga, alebo z nej získaný inulín tvoria súčasť viacerých liečivých prípravkov a používajú sa v lekárnictve, voňavkárstve, cukrárstve.

Motto

Oman si pravý.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY