16 C
Bratislava
piatok, 9 mája, 2025

Očkovanie dospelých: Kompletný sprievodca prevenciou doma aj na cestách

Keď sa povie „očkovanie“, väčšina z nás si automaticky predstaví deti. Pravidelné vakcíny v detskom veku sú bežnou súčasťou zdravotnej starostlivosti, no už menej ľudí si uvedomuje, že očkovanie je dôležité aj v dospelosti. Naše telo sa mení, menia sa aj riziká – a s nimi aj potreba ochrany pred infekčnými chorobami. Očkovanie pre dospelých vás môže spoľahlivo pred infekciami ochrániť.

Prečo je očkovanie dôležité aj v dospelosti?

Imunita, ktorú sme aj vďaka očkovaniu získali v detstve slabne a niektoré očkovania je potrebné pravidelne obnovovať, nakoľko neposkytujú celoživotnú ochranu. Ide o očkovanie proti chrípke, čiernemu kašľu, kliešťovej encefalitíde, tetanu a záškrtu.

Navyše, dospelí častejšie cestujú, pohybujú sa v prírode, pracujú v rizikovom prostredí (zdravotníctve) alebo sa starajú o malé deti, chorých ľudí či seniorov. To sú ďalšie dôvody, prečo je očkovanie dospelých dôležité. Infekciu môžete ľahko získať a aj ju ľahko preniesť na ľudí, u ktorých by mohla mať závažný priebeh a ohroziť ich aj na živote.

Tretím dôvodom je fakt, že vakcíny pomáhajú predchádzať závažným infekciám, ktoré môžu u dospelých spôsobiť vážne komplikácie. Môžu vás ochrániť pred chorobami, ktoré sa u nás nevyskytujú ale aj chorobami, ktoré ste ešte neprekonali.

Povinné očkovanie dospelých

Povinné očkovanie pre deti im poskytuje ochranu pred 10 závažnými infekčnými chorobami. V dospelosti to je už trochu inak. V rámci povinného preočkovania sa u nás realizuje len preočkovanie proti tetanu a záškrtu. Prvé preočkovanie by ste mali absolvovať vo veku 30 rokov a následne každých 10 – 15 rokov.

V prípade zranenia, úrazu alebo vycestovania vám môže lekár preočkovanie odporučiť skôr.

Povinné očkovanie dospelých je len jedno. Zaočkuje vás váš všeobecný lekár.

Očkovanie dospelých

Odporúčané očkovanie dospelých

Okrem povinného očkovania sa dospelým odporúčajú aj ďalšie očkovania. Nie sú povinné, len odporúčané.

  • Čierny kašeľ – vykonáva sa kombinovanou vakcínou dTap v rámci preočkovania proti tetanu a záškrtu. Vakcína vás chráni pred čiernym kašľom, prípadne výrazne zníži jeho príznaky. Očkovať by ste sa mali hlavne ak prichádzate do kontaktu s malými deťmi, pre ktoré môže byť čierny kašeľ smrteľný. Očkovaním tehotných žien získa ochranu pred infekciou počas prvých mesiacov aj dieťa.
  • Sezónna chrípka – keďže sa vírus chrípky stále mení je potrebné sa proti chrípke očkovať každý rok. Účinné vakcíny sa vytvárajú na základe typu vírusu, ktorý sa pre konkrétny rok rozšíril.
  • Pneumokokové infekcieočkovanie proti pneumokokom u dospelých sa odporúča hlavne osobám s poruchami imunitného systému, s chronickými chorobami a ľuďom starším ako 65 rokov.
  • Očkovanie proti HPV – ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice u žien a môže spustiť rakovinu aj u mužov (penisu). Očkovanie je vhodné pre obe pohlavia a deti do 15 roku života ho majú zadarmo. Staršie deti si očkovanie čiastočne hradia.
  • Kliešťová encefalitída – odporúča sa hlavne ľuďom, ktorí pracujú alebo trávia veľa času vonku v prírode a ľuďom, ktorí konzumujú surové ovčie alebo kozie mlieko a výrobky z nich.
  • Meningokokové infekcie – majú rýchly a ťažký priebeh a môžu ohroziť na živote malé deti, dospelých aj starších ľudí.
  • Hepatitída A a B – očkovanie proti žltačke sa odporúča hlavne ľuďom, ktorí pracujú v zdravotníctve a cestovateľom. Očkovanie pozostáva z dvoch alebo troch dávok (hepatitída B). Predpokladá sa, že očkovanie vám poskytne ochranu pred hepatitídou na celý život.
  • COVID-19booster dávky sa odporúčajú seniorom a rizikovým skupinám.
  • Herpes zoster – ide o očkovanie proti pásovému oparu a postherpetickej neuralgii. Odporúča sa ľuďom nad 50 rokov.
  • Ovčie kiahne – odporúča sa predovšetkým ženám, ktoré ochorenie neprekonali a majú v pláne otehotnieť.

Cestovateľské očkovania: Čo si skontrolovať pred dovolenkou

Cestovanie do tropických a rozvojových krajín prináša zvýšené riziko nákazy infekčnými ochoreniami, ktoré sa u nás bežne nevyskytujú. Ak si nechcete s dovolenky priniesť aj nejaké závažné ochorenie informujte sa u lekára proti čomu by ste sa mali dať zaočkovať. Niektoré vakcíny sú dokonca povinné pri vstupe do krajiny.

Región/krajina Odporúčané očkovania
Afrika Žltá zimnica (často povinná), hepatitída A a B, brušný týfus, meningokokové infekcie, cholera, besnota
Južná Amerika (Amazonka) Žltá zimnica, hepatitída A a B, brušný týfus, besnota
Ázia – India, Thajsko, Nepál Hepatitída A a B, brušný týfus, japonská encefalitída, besnota, cholera
Stredná Amerika, Karibik Hepatitída A a B, brušný týfus, besnota, ochrana proti dengue (repelenty)
Blízky východ Hepatitída A a B, brušný týfus, obrna (lokálne výskyty), meningokok (u pútnikov do Mekky je očkovanie povinné)
Austrália, Nový Zéland Skontrolujte si povinné očkovania, inak bez potreby ďalších vakcín
Východná Európa, Rusko Kliešťová encefalitída, hepatitída A a B, besnota
Východná a Juhovýchodná Ázia Japonská encefalitída (riziko infikovania je v niektorých krajinách len pár mesiacov, niekde celý rok.

 

Vytvorenie dostatočnej imunity trvá pár dní a v niektorých prípadoch sú potrebné dve dávky vakcíny. Ohľadom očkovania sa preto informujte u lekára v dostatočnom predstihu, aj 1 – 2 mesiace skôr.

Očkovanie dospelých

Aké očkovanie potrebujem a kde získam potrebné informácie?

Sú krajiny, kde je konkrétne očkovanie povinné a bez neho vás do krajiny nepustia. Určite si to dopredu overte. Zvyšné očkovania sú odporúčané a niektoré z nich môžu zdravotné poisťovne preplácať. Aké očkovanie pre dospelých a aj deti potrebujete zistíte

🧑‍⚕️ U praktického lekára, v očkovacom centre alebo na stránkach Úradu verejného zdravia SR.

🪪 Skontrolujte si očkovací preukaz a ak potrebujete preočkovanie kontaktujte svojho lekára.

🩺 Porozprávajte sa o svojom zdraví s lekárom, hlavne ak trpíte chronickým ochorením.

💊 Ak užívate lieky na predpis skontrolujte si koľko ich máte a či vám počas dovolenky vystačia. Ak nie požiadajte lekára aby vám ich predpísal.

✈️ Pokiaľ cestujete do zahraničia pracovať porozprávajte sa s lekárom o možných rizikách ohľadom infekcií, ktoré sa v krajine nachádzajú. Riziko, že sa infikujete je vyššie čím dlhšie ste v krajine.

💉 Niektoré vakcíny preplácajú zdravotné poisťovne (alebo na ne prispejú).

Očkovanie dospelých: Nezabúdajte na prevenciu

Očkovanie pre dospelých nie je len formálnosť – ide o účinný spôsob, ako chrániť svoje zdravie a aj zdravie ľudí okolo seba. Či už sa chystáte na dovolenku do exotických krajín, staráte sa o deti, pracujete v zdravotníctve alebo len chcete zostať zdraví a fit, nezabúdajte:
Jedna injekcia môže znamenať rozdiel medzi zdravím a vážnou chorobou.

ZDROJ:

www.uvzsr.sk/

health.gov.sk/Hladat?q=povinn%c3%a9+o%c4%8dkovanie

who.int/travel-advice

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY