3.6 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

4 dôvody prečo zaradiť mrkvu na váš jedálny lístok

Mrkvu pokladáme za jednu z najzdravších a najobľúbenejších druhov zeleniny vôbec. Jej výhodou je, že je v obchodoch dostupná celoročne, má priaznivú cenu a je vhodná ozaj pre každého, deti, dospelých, tehotné i dojčacie ženy, a je výborná aj pre seniorov.

Obsahuje karotenoidy, betakarotén, provitamín vitamínu A, kyselinu listovú, vitamíny B, C, D, K a minerály železo, horčík, sodík, draslík, zinok a vlákninu.

Mimochodom, pokiaľ ide o množstvo karotenoidov, zaberá mrkva najvyššiu priečku. Viete, aké sú jej hlavné zdravotné benefity?

Lieči

Mrkva má mnoho ozdravujúcich účinkov. Používame ju ako prostriedok na prečistenie organizmu, je regulátorom trávenia, čistí črevá, pečeň, žlčník, používa sa pri žalúdočných vredoch, i hemoroidoch. Jej konzumácia sa odporúča aj na zníženie hladiny cholesterolu, proti kôrnateniu ciev, ako prostriedok proti kazivosti zubov, očným chorobám, slabosti i málokrvnosti. Betakarotén pôsobí aj proti zvápenateniu ciev, reume, rakovine a iným civilizačným chorobám.

Zoštíhľuje

Radíme ju medzi diétne potraviny, preto ak chcete byť štíhly, denne jedzte mrkvu. Reguluje nerovnováhu v tele a ako sme spomínali prečisťuje aj pečeň, ktorý je detoxikačným orgánom vďaka čomu odvádza škodlivé látky z tela preč. Najvhodnejšie je konzumovať ju ako súčasť šalátov, v surovom stave, alebo popíjať čerstvo vylisovanú mrkvovú šťavu.

Omladzuje

Mrkva je antioxidantom, uznávaným bojovníkom proti starnutiu, keďže chráni proti voľným radikálom. Pomáha tak predchádzať tvorbe vrások, lieči suchú pokožku, kožné ochorenia, pleť sa stáva pružnou a zamatovo jemnou. Jej účinky oceníte aj pred letnou sezónou, ak sa chcete pekne a do bronzova opáliť. Betakarotén zas chráni pred následkami ultrafialového žiarenia.

Vyživuje budúce mamičky i bábätká

Mrkva a mrkvová šťava sa odporúča aj pre budúce mamičky, i tehotné ženy ktorým poskytne riadnu dávku kyseliny listovej. Šťava pomáha zachovať zdravú štruktúru kostí a zubov u mamičiek a zároveň znižuje riziko porušeného vývinu plodu nenarodeného dieťaťa. Taktiež je vhodná aj pre dojčacie matky, ktorým podporuje tvorbu mlieka a zlepšuje jeho kvalitu. Mužom mrkva aktivuje tvorbu spermií, zvyšuje tak mužskú plodnosť a potenciu.

Zároveň je mrkva jednou z prvou plodín, ktoré môžu prijímať aj malé bábätká. Mrkvové pyré sa odborníkmi odporúča od 5-6teho mesiaca života dieťatka. Stačí umyť, očistiť a uvariť v troche vody, alebo na pare jednu mrkvičku a podávať vymixované malou lyžičkou. Okrem cenných prijatých látok bábätku ulahodí aj mierne sladká lahodná chuť mrkvového pyré. Pyré sa odporúča aj pri novorodeneckej a dojčenskej hnačke.

Aké druhy mrkvy poznáme?

Aj keď sa mrkva pestuje po celom svete a je jej viac odrôd, jej hlavné delenie spočíva a delí sa na tieto 2 odrody: skorá – nazývaná aj karotka, kvalitnejšia obsahom svojich látok, a druhá odroda: poloskorá a neskorá – s dlhším vegetačným obdobím.

Ako čo najlepšie spracovať mrkvu?

Strúhaná mrkvaMrkvu používame surovú, varenú a konzumujeme ju aj v podobe mrkvovej šťavy. Z mrkvy robíme aj výborné koláče, nákypy, šaláty, hodí sa do polievok, omáčok i nátierok. Čerstvú mrkvu spoznáme podľa toho, že je tvrdá a je možné ju rozlomiť. Nepruží a nie sú na nej žiadne hnedé, alebo zelené škvrny. Mladú mrkvovú vňať nevyhadzujeme, dobre umytú a posekanú vňať môžeme podusiť ako zeleninu.

Mrkva z obchodu musí byť pred prípravou a konzumáciou riadne umytá a ošúpaná, vždy odstránime jej hornú časť, kde by mohli byť uložené zvyšky chemických látok. Ak si mrkvu pestujete sami, nie je nutné mrkvu lúpať, stačí ju vyumývať pod tečúcou vodou a riadne vydrhnúť kefkou.

Mrkva s olivovým olejom

Pre náš organizmus je lepšia mrkva varená ako surová. Pri varení sa totiž steny buniek narušia a tak sa z mrkvy premení a naše telo zužitkuje oveľa viac vitamínu A. Keďže vitamín A je rozpustný v tukoch, aj preto, ak chceme využiť čo najviac tohto vitamínu z mrkvy, je nutné pri jej spracovaní použiť nejaký kvalitný tuk, respektíve ju podávať z jedlom obsahujúcim tuk. Do čerstvo vylisovanej mrkvovej šťavy preto pridávame pár kvapiek olivového oleja. Hľadáte tip ako chutne a netradične pripraviť mrkvu? Inšpirujte sa našimi nasledovnými receptami.

Mrkvová prečisťujúca polievka

Potrebujeme: 450g mrkvy, 1 zemiak, 2 rozotrené cesnaky, zeleninový vývar, petržlenovú vňať, na dochutenie: šalviu, tymian, soľ a kajenské korenie

Postup: Mrkvu, zemiak ošúpeme a umyté vložíme do hrnca. Zalejeme vodou, pridáme cesnak a dáme zovrieť. Pridáme bylinky, korenie, zeleninový vývar a povaríme ešte 20 minút. Uvarenú polievku vymixujeme tyčovým mixérom.

Mrkvový šalát na sladko

Potrebujeme: 200g mrkvy, 1-2jablká, 1 ČL rastlinného oleja, 1 ČL citrónovej šťavy, 1 ČL vody, med, hrozienka,  olúpané mandle, alebo vlašské orechy

Postup: Mrkvu očistíme, umyjeme, a nastrúhame. Jablká taktiež umyjeme, olúpeme, odstránime jadrovník, nastrúhame a zmiešame v miske s mrkvou. Dochutíme olejom, vodou, šťavou z citróna, medom a dozdobíme hrozienkami a orechmi.

Netradičná mrkvová torta

Mrkvový koláčPotrebujeme: 300g postrúhanej mrkvy, 300g mandlí najemno podrvených, prípadne vlašských orechov, 5 vajec, 220g hnedého cukru, 60g múky, 1 ČL citrónovej kôry, 1 ČL prášku do pečiva, škorica, štipka soli. Na bielu polevu: 200 g práškového cukru, 2 PL citrónovej šťavy

Postup: Vajcia vyšľaháme s cukrom na penu. Pridáme múku, mrkvu, mandle, citrónovú kôru, prášok do pečiva, škoricu a soľ. Všetko riadne premiešame a pripravené cesto dáme do vymastenej a hrubou múkou vysypanej tortovej formy s priemerom cca 24 cm. Pečieme 55 až 60 minút  vo vyhriatej rúre pri 175 – 180 °C. Polevu si pripravíme vymiešaním práškového cukru s citrónovou šťavou, potom zmes nalejeme na tortu a rovnomerne rozotrieme. Po stuhnutí polevy tortu nakrájame a podávame. Torta chutí famózne aj v kombinácii s čokoládovou polevou. Dobrú chuť!

Mrkvovo-paprikové nabudenie

Táto energická kombinácia chutí povzbudí a rozohní vaše telo a dodá vám energiu. Na 2 porcie potrebujeme:

  • 250ml mrkvovej šťavy
  • 250ml paradajkovej šťavy
  • 2 červené, očistené a nakrájané papriky bez semien
  • 1 ČL citrónovej šťavy a kvapka olivového oleja
  • štipka soli a čerstvo namletého čierneho korenia

Postup: V mixéri rozmiešajte čerstvú mrkvovú a paradajkovú šťavu, pridajte umyté a nakrájané červené papriky a vymixujte. Pridajte šťavu z citróna, kvapku olivového oleja, soľ a korenie a dohladka vyšľahajte. Podávajte v priesvitných pohároch, so slamkou, dozdobené bazalkou.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY