7.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Koľko tekutín by sme mali piť?

Koľko tekutín by sme mali piť denne? Je to jednoduchá otázka na ktorú sa nedá jednoducho odpovedať. Za posledné roky štúdie vyprodukovali množstvo odporúčaní avšak to koľko tekutiny by ste mali vypiť závisí od mnohých faktorov, ako napríklad váš zdravotný stav, ako ste aktívny a kde bývate.

Aj keď nie je možne stanoviť jednoznačnú formulku koľko tekutín človek denne potrebuje, je isté, že vedieť viac o tekutinových potrebách tela nám môže pomôcť odhadnúť to správne množstvo pre nás.

Voda je v princípe základná chemická zložka vášho tela a tvorí asi 60 percent vašej telesnej hmotnosti. Každý systém, v tele závisí na vode. Napríklad, voda vyplavuje toxíny zo životne dôležitých orgánov, prináša živiny do buniek a zaisťuje vlhké prostredie pre ušné, nosové a krčné tkaniva.

Nedostatok vody môže viesť k dehydratácii, stav, keď nemáte dostatok vody v tele pre normálne funkcie. Dokonca aj mierna dehydratácia môže vysať vašu energiu a budete unavení.

Koľko vody potrebujete?

Každý deň strácate vodu dýchaním, potením, močom a stolicou. Pre správne fungovanie vášho tela, je nutné dopĺňať zásobu vody konzumáciou nápojov a potravín, ktoré obsahujú vodu.

Tak koľko tekutín potrebuje priemerný zdravý dospelý človek žijúci v miernom klimatickom podnebí? Podľa posledných štúdií , dostatočný príjem pre muža činí 3 litre tekutiny (približne 13 pohárov) a pre ženu 2,2 litra tekutiny (približne 9 pohárov) zo všetkých nápojov a jedál za deň.

Faktory ovplyvňujúce potrebu vody

Možno budete musieť zmeniť váš celkový príjem tekutín v závislosti od toho , ako ste aktívny, v akej klíme žijete, od vášho zdravotného stavu, a v prípade že ste tehotná alebo dojčíte.

Cvičenie

Ak cvičíte alebo sa zapájate do akejkoľvek činnosti, ktorá vás donúti potiť sa, treba piť veľa vody na vyrovnanie straty tekutín. Extra 400 – 600 ml (asi 1,5 až 2,5 šálky) vody by malo stačiť pri krátke záťaži, ale intenzívne cvičenie trvajúce dlhšie ako hodinu (napríklad, maratón) si vyžaduje väčší príjem tekutín. Koľko ďalších tekutín potrebujete, závisí od toho koľko pri cvičení vypotíte, ako dlho a aký typ cviku prevádzate. Počas dlhšieho výbušného, intenzívneho cvičenia, je najlepšie použiť športový nápoj, ktorý obsahuje sodík, pretože to pomôže nahradiť vylúčený sodík v pote a znížiť riziko vzniku hyponatriémie, ktorá môže byť života ohrozujúca. po cvičení naďalej dopĺňajte tekutiny.

Podnebie v ktorom žijete

Horúce a vlhké počasie, môže spôsobiť potenie a to si vyžaduj ďalší príjem tekutín. Vyhrievaný vnútorný vzduch môže tiež spôsobiť, že v zimnom období vaša pokožka stráca na vlhkosti. Ďalej miesta s nadmorskou výškou viac ako 2500 m môžu vyvolať častejšie močenie a zrýchlené dýchanie, čo spôsobuje väčšiu spotrebu tekutín ako normálne.

Choroby a zdravotný stav

Ak máte horúčku, vracanie alebo hnačku, vaše telo stráca ďalšie tekutiny. V týchto prípadoch by ste mali piť viac vody. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť orálny rehydratačný roztok. Tiež môže byť potrebné zvýšiť príjem tekutín, ak sa u Vás objavia, infekcie močového mechúra alebo kamene močových ciest.

Na druhú stranu, niektoré diagnózy, ako je srdcové zlyhanie, niektoré typy obličkových, pečeňových a nadobličkových ochorení môže zhoršiť vylučovanie vody, a dokonca vyžadujú obmedziť príjem tekutín.

Tehotenstvo a dojčenie

Tehotné alebo dojčiace ženy potrebujú dodatočné tekutiny, aby zostali hydratované. Veľké množstvo tekutín sa používajú predovšetkým pri dojčení. Lekársky inštitút odporúča, aby tehotné ženy pili 2,3 l (cca 10 šálok) tekutín denne a dojčiace ženy pili 3,1 l (cca 13 šálok) tekutín denne.

Iné zdroje tekutín

Aj keď je dobré mať vodu vždy po ruke, nemusíte sa spoliehať iba na to, čo budete piť, aby ste vyhovoval vašim tekutinovým potrebám. Strava vie poskytnúť značnú časť vašich potrieb na tekutiny. V priemere potraviny obsahujú asi 20 percent z celkového príjmu tekutín. Napríklad, mnoho druhov ovocia a zeleniny, ako je melón a paradajky, z 90 percent tvorí voda..

Okrem toho sú tu nápoje, ako mlieko a šťavy ktoré sú tiež prevažne z vody. Dokonca aj pivo, víno ​​a kofeínové nápoje – ako je káva, čaj alebo sóda – môžu prispieť, ale nemali by byť hlavným zdrojom vášho denného celkového príjmu tekutín. Voda je stále najlepšou voľbou, pretože je bez kalórií, je lacná a ľahko dostupná.

Zostať bezpečne hydratovaným

Vo všeobecnosti, ak budete piť dostatok tekutín, ak málokedy pocítite pocit smädu a vyprodukujete 1,5 l (6,3 šálky), alebo viac bezfarebného alebo svetlo-žltého moču denne, príjem tekutín je asi zodpovedajúci. Ak máte obavy o príjem tekutín, alebo máte zdravotné problémy, poraďte sa so svojím lekárom respektíve dietológom. On, alebo ona vám pomôže určiť množstvo vody, ktorá je pre vás to pravé.

K odvráteniu dehydratácie a uisteniu sa, že vaše telo má dostatok tekutín snažte sa aby čistá voda bola vaším výberom číslo jedna.

Je taktiež dobré:

• Pri a medzi každým jedlom vypite pohár vody.
• Pite vodu pred, počas a po cvičení.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY