26.1 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Eukalyptus kráľovský

Latinsky

: eucalyptus regnans
Ľudovo: blahovičník
Čeľaď: myrtovité

Je to vždyzelený mohutný strom, ktorého domovom je Austrália. Je veľmi aromatický, mentolovo voňajúci. Je známych cez 600 odrôd tohto stromu, prípadne kra. Okrem Eukalyptusu kráľovského, je najviac známy: Eukalyptus guľatoplodý.

Výskyt

Pôvod tohto stromu je v Austrálii a Tasmánii. Rastú na veľmi rozličných stanovištiach od púští po dažďové lesy v trópoch. Bol dovezený aj do Európy, kde sa pestuje najmä vo forme krov.

Časti, ktoré sa zbierajú

listy

Účinné látky

eukalyptový olej

Využitie

Na liečebné účely sa používa eukalyptový olej, ktorý sa vyrába z listov stromu. Ten má ostrú, čistú a sviežu vôňu. Jeho farba je mierne žltá a využijete ho vo vonných lampách, masážnych olejoch, kúpeľoch, alebo ho môžete natrieť priamo na kožu.

Eukalyptový olej uvoľňuje upchatý nos, tlmí kašeľ a uľahčuje dýchanie. Zmierňuje svalové a reumatické bolesti. Má antiseptické účinky, prekrvuje kožu, pôsobí proti bolesti a podporuje procesy hojenia.

Esenciálny olej z eukalyptu odstraňuje psychickú únavu a vyčerpanie. Účinne zvyšuje koncentráciu. Odstráni tiež bolesť hlavy a migrénu.

Tento typicky austrálsky strom je aj obživou pre koaly a vačkovce. Konzumujú najmä staré listy zo stromov, kde je aj koncentrácia toxických látok oveľa nižšia ako u mladých výhonkov.

Okrem liečivého významu, má eukalyptus aj veľký poľnohospodársky význam, nakoľko ich korene odčerpávajú vodu z pôdy.

Kontraindikácie

Olej je toxický, nesmie sa používať na vnútorne použitie.

Zaujímavosť

Pokladá sa za najvyšší listnatý strom vôbec, dosahuje výšku až 100 metrov.

Motto

Nadýchni sa sviežeho vzduchu z eukalytusu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY