6.3 C
Bratislava
streda, 24 apríla, 2024

Hrozí vám rozdutie pľúc – emfyzém?

Emfyzém a chronická bronchitída sú dve ochorenia, ktoré  spadajú pod ochorenie chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Často sa tieto ochorenia vyskytujú spolu a patria k často sa vyskytujúcim ochoreniam dýchacej sústavy.

Emzyfém verzus chronická bronchitída

Emzyfém je nevyliečiteľné ochorenie pľúc, ktorého priebeh je možné liečbou spomaliť. Nie je to infekčné ochorenie, takže sa nemusíte obávať že ho od chorého pacienta dostanete alebo že ním niekoho nakazíte. Za jeho vznikom je chronická bronchitída.

Chronická bronchitída je chronický zápal priedušiek, ktorý sa môže neskôr rozvinúť do emfyzému. Pri tomto ochorení dochádza k zmene anatómii pľúc. Pľúcne laloky sa jednoducho strácajú. Väčšina ľudí s emzyfénom má aj chronickú bronchitídu.

Čo je emzyfém?

Pri dýchaní sa vzduch dostáva do pľúc, konkrétne do malých pľúcnych mechúrikov (alveoly) kde dochádza k výmene vzduchu medzi vonkajším prostredím a organizmom (O2 sa vymení s CO2). Pri emzyféme dochádza k poškodeniu vnútorných stien alveol.

Časom sa tieto steny oslabia a roztrhnú. Miesto množstva malých alveol vznikajú väčšie, čím sa znižuje povrch pľúc. Čím menší je povrch pľúc, tým menej kyslíka sa do organizmu dostáva. Tvorbou väčších alveol pľúca „miznú“. Stráca sa ich tkanivo a miesto väčšieho množstva malých mechúrikov je v pľúcach menej väčších mechúrikov.

V poškodených alveolách zostáva zachytený vzduch, ktorý by sme mali vydýchnuť. čo tiež výrazne prispieva k zníženiu kyslíka v tele.

Príčiny prepuknutia emzyfému

Hlavnou príčinou vzniku emzyfému je vystavenie pľúc látkam, ktoré ich dráždia a spôsobujú v nich zápal. Najčastejšie ide o:

  • tabakový dym – fajčenie (týka sa to aj marihuanového dymu, nie len klasického tabaku),
  • znečistené ovzdušie,
  • výpary z chemických látok,
  • pevné drobné častice vo vzduchu (tzv. pracovný prach v zamestnaní so zvýšenou prašnosťou).

Druhou aj keď zriedkavou príčinou je:

  • dedičnosť – za elasticitu pľúcnych lalokov zodpovedá proteín alfa – 1 – antitrypsín. Ak je tohto proteínu v pľúcach málo, dochádza k poškodzovaniu pľúc. Ide typ ochorenie, s ktorým sa dieťa narodí. Odhalí sa už v rannom veku a následná liečba môže ochorenie spomaliť alebo zastaviť.

Ak niekto z vašej rodiny emzyfém má, je predpoklad, že ste naň geneticky náchylní. Fajčenie, chemické výpary a pod. môžu u vás prepuknutie ochorenia urýchliť.

Príznaky emzyfému

Prvými hlavnými príznakmi emzyfému sú:

  • chronický kašeľ,
  • dýchavičnosť.

Toto ochorenie sa rozvíja pomaly a veľmi dlho. Ľudia majú tendenciu ignorovať prvotné príznaky alebo ich pripisujú iným zdravotným problémom, únave alebo vyčerpaniu. Ak si všimnete, že sa zadýchate aj pri fyzicky nenáročných prácach alebo dokonca pri oddychu, je načase vyhľadať lekára.

Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa prejavia vo vyššej fáze ochorenia patria:

  • opakované infekcie pľúc,
  • väčšie množstvo hlienu pri kašli,
  • úbytok na hmotnosti,
  • sipot,
  • nechutenstvo,
  • modré sfarbenie pier alebo nechtov (nedostatok kyslíka v organizme),
  • únava, vyčerpanie,
  • rýchlejší tep srdca,
  • problémy so spánkom,
  • bolesť hlavy, hlavne v ranných hodinách po prebudení, ktorá je spôsobená nedostatkom kyslíka.

Diagnostika

Na presné stanovenie diagnózy je potrebné dôkladné fyzikálne vyšetrenie pacienta, röntgen pľúc a v niektorých prípadoch aj CT. Ďalším dôležitým krokom pri stanovaní ochorenia je spirometria – počas vyšetrenia sa zisťuje objem a funkčnosť pľúc. Zisťuje sa objem vydychovaného vzduchu.

Lekár vám tiež urobí vyšetrenie obsahu plynov v krvi (zisťuje sa obsah O2 a CO2) a EKG, aby vylúčil zdravotné problémy so srdcom.

Všetky vyšetrenia sú dôležité. Príznaky emzyfému sa podobajú aj iným ochoreniam (napr. astme) a lekár ich musí vylúčiť.

Fázy emzyfému

Emzyfém poškodzuje pľúca a znižuje ich objem. Štádium ochorenia sa vypočíta z pomeru objemu vydýchnutého vzduchu a objemu vydýchnutého vzduchu počas prvej sekundy:

  1. veľmi mierne štádium – v prvej sekunde vydýchnete 80% vzduchu (20% zostáva v pľúcach a dostane sa von až v ďalších sekundách výdychu),
  2. mierne štádium – vydýchnete 50 až 80% vzduchu v prvej sekunde,
  3. závažné štádium – vydýchnete 30 až 50% vzduchu v prvej sekunde,
  4. veľmi závažné štádium – vydýchnete menej alebo rovnaký objem vzduchu ako pri závažnom štádiu, ale hladina O2 v krvi je nízka.

Vďaka tomu lekár vie ako veľmi sú vaše pľúca poškodené a dokáže rozhodnúť o ďalšej možnej liečbe.

Liečba emzyfému

Emzyfém sa nedá vyliečiť, ale vhodnou liečbou a zmenou životného štýlu sa jeho rozvoj môže výrazne spomaliť. V závislosti od štádia ochorenia lekár môže odporučiť liečbu:

  • inhalačnými liekmi, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo priedušiek – je možné kombinovať lieky s krátkodobým a dlhodobým účinkom v závislosti od stavu pacienta,
  • kyslíková terapia – pristupuje sa k nej v pokročilejšom štádiu ochorenia, kedy už organizmus nedostáva dostatok kyslíka – môže byť 24 hodinová alebo 12 hodinová (kyslík sa inhaluje v noci, počas spánku),
  • chirurgický zákrok – zákrok podstupujú pacienti so závažným štádiom ochorenia. Pristupuje sa k odstráneniu poškodených časti pľúc alebo k ich transplantácii.

Čo môžete urobiť sami

Zmena životného štýlu môže výrazne prispieť k spomaleniu emzyfému – prestať fajčiť je prvým a hlavným krokom.

Ak máte nadváhu alebo obezitu, znížte svoju hmotnosť. Zlepšíte tak okysličovanie organizmu a zmiernite dýchavičnosť.

Strava s nízkym príjmom tukov a cukrov zlepší cirkuláciu krvi. Jedným z príznakov emzyfému je úbytok na hmotnosti, ak je to aj váš prípad, zaraďte do svojho jedálničku zdravé potraviny bohaté na vitamíny a minerály.

Chráňte sa pred vdýchnutím studeného vzduchu. Chladný vzduch môže vyvolať kŕče v prieduškách, čo vám môže spôsobiť problémy s dýchaním.

Cvičte v rámci možností, ale pravidelne. Cvičenie zväčšuje kapacitu pľúc a zlepšuje okysličenie organizmu.

Spýtajte sa lekára na očkovanie proti chrípke, ktorá by vaše zdravotné problémy mohla ešte viac zhoršiť. A nie len chrípka, ale akékoľvek infekčné ochorenie, ktoré sa týka dýchacej sústavy by priebeh ochorenia mohlo zhoršiť.

Zdroje

[1] https://www.healthline.com/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY