9.2 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Cesnak kuchynský

Latinsky: Allium sativum L.
Ľudovo: cesnačik
Čeľaď: ľaliovité

Cesnak kuchynský je známa trváca bylina, vysoká 30 až 80 cm, ktorá má v zemi cibuľu, zloženú z pazúrkovitých pacibuliek – strúčikov, zabalených do belavých šupiek. Z cibule vyrastá oblá os, až do polovice riedko porastená žilavými plochými listami. Okolík belavých kvetov býva obalený dlhým blanitým tulcom. Okolíky majú okrem kvetov aj rozmnožovacie cibuľky. Cesnak má veľmi výraznú vôňu.

Výskyt

Druh sa pestuje na záhradách i na roliach. Cesnak sa môže pestovať celoročne, z jarnej aj jesennej výsadby. Aby sme si zabezpečili pravidelnú zásobu čerstvého cesnaku, je dobré myslieť aj na jeho jarnú výsadbu. Pri jeho správnom skladovaní ho budeme mať po ruke po celý rok.

Časti, ktoré sa zbierajú

Cesnak sa zberá za suchého slnečného počasia. So zberom jarného cesnaku začíname vtedy, keď rastliny postupne zožltnú, mäknú v kŕčku a začínajú sa ohýbať k zemi. Cibule sa vykopávajú rýľom alebo rýľovacími vidlami. Zozberané cibule necháme zaschnúť a po zaschnutí jemne rukou očistíme od hliny, hrubých šupín i listov.

Účinné látky

Cesnak je bohatý na prchavé oleje, stopové prvky, minerálne soli a vitamíny A, B1, B2, PP a C.

Využitie

Vo svete je veľmi rozšírená ako liečivo, aj ako korenina. Pôsobí ako antiseptikum, hypotonikum, digestívum, metabolikum.

Je to silný požierač baktérií, bráni infekciám, odstraňuje hlieny a tiež pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Pomáha znižovať horúčku pri nádche a chrípke. Pridávame ho do jedál, odvarov, či zálievok. Na vonkajšie použitie cesnak rozmliaždime na úplne mazľavú hmotu a potierame bolestivé miesta pri ischiase, lumbagu, zápale nervu, alebo priložíme vlhký zábal na kurie oko či bradavicu. Odvar je účinný proti črevným parazitom, vypudí ich z tela. Výťažok z cesnaku tvorí základ pre mnohé farmaceutické výrobky.

Kontraindikácie

Neodporúča sa cesnak užívať pri nízkom tlaku, pri kožných chorobách, v prípade dráždivosti žalúdka a čriev, ako aj pri chorobách pečene a v tehotenstve.

Zaujímavosť

Egypťania verili, že cesnak im dodáva silu pri namáhavej práci (pyramídy), Gréci vyzdvihovali jeho povzbudzujúce, močopudné, antiseptické, antiastmatické, preháňavé, upravujúce nepravidelnú menštruáciu a antiparazitické účinky. Perzskí lekári ho považovali za liek na vitiligo, besnotu a protijed.

Motto

Za veľa zdravia len trocha strpenia.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY