18.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Slovenská bryndza – zdravie ukryté v ovčom syre

Bryndzu určite pozná každý Slovák. Na naše potešenie sa dostáva aj do povedomia v zahraničí. Dalo by sa povedať, že bryndza je súčasťou nášho národného dedičstva a právom nesie názov biele zlato. Bryndza je mäkký, miesený a mierne solený ovčí syr, ktorý sa vyrába z ovčieho hrudkového syra. Začiatok jej výroby sa datuje od roku 1787. Časom prešla určitým vývojom, no jej základ ostal. Kvalitné ovčie mlieko.

Druhy bryndze

Bryndzu rozdeľujeme podľa zloženia a podľa obdobia v ktorom je vyrobená:

  • Ovčia bryndza – je vyrobená len z čisto ovčieho hrudkového syra, kde podiel ovčiny je 100%. V tomto prípade je chuť bryndze výraznejšia a jej hodnota je vyššia.
  • Letná bryndza – vyrába sa zo zmesi ovčieho hrudkového a kravského hrudkového syra pričom min. podiel syra z ovčieho mlieka musí byť v sušine bryndze vyšší ako 50% hmotnosti. Táto bryndza má jemnejšiu chuť a je cenovo prístupnejšia.
  • Zimná bryndza – je vyrobená zo zmesi skladovaného ovčieho a kravského hrudkového syra pričom podiel syra z ovčieho mlieka je rovnaký ako u letnej bryndze.

Kvalita bryndze sa odvíja od kvality ovčieho mlieka na ktoré vplýva kvalita potravy oviec. Najkvalitnejšiu a najchutnejšiu bryndzu si môžeme dopriať v máji keď ovce spásajú nový porast na pašiach. Málokto vie, že chuťou za májovou bryndzou nezaostáva ani bryndza vyrábaná v auguste a v septembri. Letné lúky sú bohato rozkvitnuté rôznymi bylinkami, ktoré sa podieľajú na výbornej chuti bryndze.

Bryndza je výnimočná potravina

Čerstvá bryndza obsahuje veľké množstvo probiotických látok, ktoré výborne pôsobia na črevnú mikroflóru. Ak chceme všetky výživné látky využiť v plnom množstve, musíme konzumovať bryndzu nepasterizovanú. Pasterizáciou bryndza stráca skoro všetky výživné látky.

  1. Bryndza obsahuje 650-700mg vápnika na 100g, preto je vhodná pri prevencii osteoporózy, ktorá v určitom veku postihuje najmä ženy.
  2. Podporuje imunitu a probiotické látky v nej zastúpené chránia tráviace ústrojenstvo pred rakovinovými ochoreniami.
  3. Znižuje nielen cholesterol, ale aj tlak a upravuje hladinu cukru v krvi.

Bryndza obsahuje..

V bryndzi nájdeme dvakrát viac bielkovín ako v kravskom mlieku. Ďalej obsahuje: tuk, laktózu, vitamíny skupiny B (kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, biotín). Z minerálov: vápnik, železo, fosfor, sodík a zinok. O bryndzi môžeme hovoriť ako o funkčnej potravine, ktorá nepoteší len naše chuťové poháriky, ale obohatí náš organizmus o zdraviu prospešné látky.

Pochúťky z bryndze

Bryndza je nielen zdravá, ale aj chutná. Je súčasťou mnohých tradičných slovenských jedál. Najznámejším a najobľúbenejším jedlom z bryndze sú bryndzové halušky. Pozor na množstvo, ktoré skonzumujete. Bryndza v kombinácii s haluškami a slaninou vo veľkom množstve vytvorí skôr kalorickú bombu ako zdravé jedlo. Výhodou, ale zostáva, že do halušiek pridávame bryndzu, ktorá nie je tepelne upravená a tak výživné látky ostávajú vo veľkej miere zastúpené.

Chuťou za haluškami nezaostávajú ani pirohy, bryndzovníky, bryndzové placky, pagáče alebo demikát. Bohužiaľ všetky tieto jedlá prechádzajú tepelnou úpravou, kde sa živiny vo väčšom množstve strácajú.

Najvhodnejšie konzumovanie bryndze

Najvhodnejšie je bryndzu konzumovať v podobe rôznych ochutených nátierok natretých na špaldovom, celozrnnom alebo cereálnom pečive s kopou zeleniny. Poprípade môžeme čerstvou bryndzou obohatiť zeleninový šalát tak ako ho poznáme vo forme balkánskeho šalátu.

Tip na rýchlu bryndzovú nátierku

Budeme potrebovať:
– 150 g nepasterizovanej bryndze
– 1 PL bieleho jogurtu
– 1 ČL červenej papriky
– pažítku alebo čerstvé bylinky

Postup:

Bryndzu rozmiešame v miske s jogurtom. Pridáme červenú papriku a premiešame. Nátierku nesolíme, pretože bryndza býva slaná akurát. Natrieme ju na chlieb a posypeme nakrájanou pažítkou, alebo bylinkami.

Dobrú chuť!

Júlia RašlováAutorkou článku je Júlia Rašlová. Júliiným snom bolo pomáhať ľuďom s nadváhou a obezitou. Napísala motivačnú knihu „Kilá ktoré mi zmenili život", kuchársku knihu „Ako dobre jesť a nepribrať„ a diár ako ťahák na štíhlu líniu. Pre portál Nazdravie píše články o strave a zdravom chudnutí.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY