19.9 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Archangelika lekárska

Latinsky: Angelica archangelica
Ľudovo: angelika pravá, anjelský koreň, koreň svätého Ducha,vybolen, Engelwurz, Angelica
Čeľaď: mrkvovité

Je to dvojročná, silne aromatická statná bylina, ktorá bežne dosahuje aj dva metre. V prvom roku vytvára len krátky repovitý podzemok, ktorý sa v druhom roku predlžuje a vyháňa bohaté korienky. Hlavný koreň je až 40 cm dlhý, prstencovitý, hnedosivý, vnútri svetlejší, mliečnatý a má silnú korenistú vôňu. V druhom roku je byľ okrúhla, hrubá, jemne brázdená, dutá, červenkastá, hore zelená a rozkonárená.

Výskyt

Rastie vo vyšších polohách, najmä na vlhkých miestach pri horských potokoch – v hornatých krajoch. Väčšinou sa pestuje v záhradách.

Časti, ktoré sa zbierajú

Pri poznávaní si všímame jej typický koreň, plody a nafúknuté pošvy. Veľké okolíky nemajú obal len obalčeky. Kvitne od júla do augusta. Zbiera sa plod (september) a koreň (september, október). Pred úplným dozretím sa odrezávajú celé okolíky, nechajú sa dozrieť a usušiť rozprestreté na plachte. Mlátia sa a očistené semená sa dosúšajú na slnku. Koreň sa zbiera v druhom roku života rastliny. Vykopuje sa aj s korienkami, nadzemná časť sa odstráni a hrubšie korene sa rozrežú. Takto upravené sa splietajú a sušia prirodzene aj na slnku, alebo pri umelom teple do 35 st. C. Drogu uchovávame v dobre uzavretých nádobách.

Účinné látky

Archangelika obsahuje silicu, organické kyseliny,ďalšími súčasťami sú tanín, pektín, živice, horčiny, triesloviny, sacharidy a flavonidy a ďalšie, celkovo viac ako 40 účinných látok.

Využitie

Už stredovekí mnísi ju pestovali v kláštoroch ako liek pri liečbe moru. Jej hlavné využite je na ukľudnenie a posilnenie nervovej sústavy aj celého organizmu. Ako obklad býva používaná pri zápaloch priedušiek a pohrudnice. Studený macerát je dobré piť pred namáhavým, stresovým dňom. Pri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 l vody, nechať zovrieť a 2 minúty variť. Piť 2-3 šálky denne. Rastlina je močopudná a potopudná, čistí krv a zlepšuje trávenie, osoží pri migréne.

Kontraindikácie

Nie je vhodné používať ju v tehotenstve a v období kojenia v dávkach prekračujúcich bežný príjem obsiahnutý v zeleninovej zložke potravy. Vnútorné použitie nie je vhodné pre diabetikov. Pri predávkovaní vzniká precitlivelosť na slnečný svit a môžu sa dostaviť rôzne alergické reakcie a vyrážky. Pre možnú zámenu s jedovatou angelikou lesnou sa odporúča používať len kupovanú drogu.

Zaujímavosť

Naši predkovia ju uznávali aj ako magickú rastlinu a tešila sa ich veľkej pozornosti. Podľa starých spisov archangelika totiž predovšetkým ochraňuje. Sušená sa pridáva do kadidiel, lebo zabraňuje vstupu nečistých duchov do miestností. V byte je dobré sušenú archangeliku nasypať do rohov izieb, alebo po obvode domu. Môže sa však pridať aj do kúpeľov, vtedy ochráni pred urieknutím, kliatbami a všetkými možnými kúzlami, ktoré boli vyslané proti nám. Dym z archangeliky má liečivé účinky. Hádam nie je bez zaujímavosti, že voľakedy mágovia pred obradnými úkonmi sušené listy tejto byliny fajčili.

Motto

Načerpaj odvahy pred ťažkým dňom.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY