Ako sa staráte o svoj pitný režim? Kontrolujete každú vodu, ktorá sa vám dostane do pohára? Môžete byť doma alebo na cestách, nič vám nebráni, aby ste si niesli „vlastnú vodu na pleciach“. Zaobstarať si pitnú vodu nebolo doposiaľ také jednoduché – spoznali sme najnovšie možnosti v úprave vody a dnes sa jej nevieme nabažiť!
UV lampa – prirodzená ochrana vody?
Proti takému živlu, akým je príroda, môžeme len ťažko bojovať. Nachádza sa všade vôkol nás a okrem pozitív prináša aj nevýhody, ba až strach o vlastné zdravie. Nemusíme teda vyhľadávať žiadne adrenalínové miesta, stačí, že si nie sme istí nezávadnosťou zdroja pitnej vody. Bežne sa v nej vyskytujú mikroorganizmy a baktérie. Avšak tradičný spôsob na ich likvidáciu skrýva množstvo chemikálií. V prípade, že sa rozhodneme pre inštaláciu UV lampy, dosiahneme účinnejšiu a ekologickejšiu úpravu vody.
UV lampa dokazuje svoju užitočnosť po umiestnení na prívod studenej vody. Musí však ísť o uzatvorený objekt, kde sa teplota udržiava nad 2 °C.
Za baktérie vo vode si môžeme sami?! Analyzujme ju!
Celosvetovým problémom je nadmerné vyvážanie odpadu. Ešte vážnejším, keď sa na istých územiach nevyužíva kanalizácia. Obsah zo žúmp končí na pozemkoch a baktérie v spodných vodách sú reálnou hrozbou. Preto na elimináciu odporúčame ultrafialové žiarenie, vďaka ktorému UV lampa odstráni viac ako 99 % baktérií. Podmienkou jej účinnosti je jednak inštalácia na centrálny prívod vody, ale aj blízky zdroj elektrickej energie. Lampa musí totiž neustále produkovať žiarenie.
Tomuto zariadeniu predchádza ešte jeden nevyhnutnú úkon – rozbor vody podľa spôsobu jej využívania. Môžeme teda hovoriť o analýze vzorky z vlastnej studne alebo na základe pripojenia na vodovod. Druhý spôsob umožňuje rýchly kontakt s vodárenskou spoločnosťou. Vyplýva zo zákona, že po nahlásení presného miesta bydliska musí byť predložený aktuálny rozbor. Voda je monitorovaná nonstop a nie je problém nájsť ani zoznam vodární.
Zdroj obrázku: Irina Kozorog / Shutterstock.com