14.7 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Operácia bedrového kĺbu

Ak máte problémy s bedrovým kĺbom a budete musieť podstúpiť operáciu, možno vás bude zaujímať, na čo všetko je dobré sa pripraviť. V článku sa dozviete, ako táto operácie prebieha, čo jej predchádza, ale aj to, čo nasleduje po nej.

Bedrový kĺb a jeho funkcia

V úvode bude namieste, ak si stručne predstavíme, čo je to bedrový kĺb a aké sú jeho funkcie. Bedrový kĺb je najväčším kĺbom v našom tele. S pribúdajúcim vekom sa tento kĺb opotrebúva a chrupavka sa môže postupne zodierať. Jeho funkcie sú pre naše telo veľmi dôležité – je zodpovedný za jeho držanie a zároveň nám umožňuje hýbať sa.

Keďže sa vekom a opotrebovaním chrupavka postupne zodiera, môže až úplne zmiznúť či zničiť sa. Okrem toho svaly a šľachy v okolí bedrového kĺbu môžu byť poškodené alebo preťažené, čo spôsobuje problémy s bedrovým kĺbom.

Príznaky opotrebenia bedrového kĺbu sú:

  • bolesť stehna alebo kolena,
  • bolesť v oblasti slabín,
  • bolestivosť pri snahe postaviť sa na poškodenú nohu,
  • krívanie,
  • obmedzená pohyblivosť,
  • stuhnutosť svalov.

Aká je prevencia?

  • udržať alebo dosiahnuť správnu hmotnosť,
  • vyberať si športy, pri ktorých nedochádza k nadmernej záťaži kĺbov,
  • spevňovanie svalov,
  • zaradenie vitamínu C do jedálnička,
  • dodržiavanie pitného režimu.

Kedy sa pristupuje k operácii

Operácia bedrového kĺbu nie je jednoduchou ani lacnou záležitosťou, hoci zákrok je preplácaný zdravotnou poisťovňou. K najčastejším príčinám poškodenia bedrového kĺbu patrí reumatoidná artritída a osteoartróza. Obe tieto poškodenia spôsobujú deštrukciu chrupavky. No a to má výrazný vplyv na pohyblivosť bedrového kĺbu. Príčinou týchto poškodení je často nadmerná záťaž pri športe, najmä pri dopadaní na tvrdý povrch, ale tiež zaťaženie kĺbov spôsobené obezitou.

K operácii bedrového kĺbu sa pristupuje zvyčajne pri degeneratívnom ochorení zvanom koxatróza, pri zlomenine krčka stehennej kosti, po úraze, či v prípade deštrukcie kĺbu spôsobenej reumatickým ochorením, ale aj pri vrodených chybách či nádorových ochoreniach.

Ako prebieha operácia?

Ešte pred samotnou operáciou vás čaká príprava, ktorá je zameraná na naťahovanie skrátených svalových štruktúr bedier a na posilňovanie brušného a bedrového svalstva. Okrem toho budete posilňovať aj svaly horných končatín a zdravej nohy, aby ste zvládli chodenie s barlami. Taktiež by ste mali absolvovať nácviky pohybových stereotypov pre obdobie po operácii. Čakať vás bude aj predoperačné vyšetrenie.

Samotná operácia prebieha tak, že lekári poškodený kĺb nahradia titánovou náhradou. Tá je zložená z jamky a hlavičky, preto sa tento titánový kĺb nazýva aj totálna endoprotéza. Operácia môže prebiehať v celkovej alebo len miestnej anestéze.

V dôsledku operácie by malo nastať zlepšenie celkovej kvality bežného života a pacient by sa mal po čase pohodlne vrátiť k normálnym aktivitám a dokonca aj k športu. Po operácii sa bude jazva hojiť asi dva týždne, pričom tkanivá kĺbu potrebujú na regeneráciu asi šesť až osem týždňov. V tomto období hrozí riziko vykĺbenia, a tak je potrebné mu predchádzať správnou polohou nohy. Odporúča sa tiež spať s vankúšom medzi kolenami. Lekári by vám mali poradiť, ako sa bezpečne a správne dostanete z postele, ako by ste mali chodiť s barlami, a ako by ste mali sedávať.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY