9 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Turecká potravina, ktorá sa u nás teší veľkej obľube. Všetko o bulgure v tomto článku.

Už ste ochutnali bulgur? Nie? Chyba!  Je to veľmi chutná a výživná potravina, ktorá sa môže pripraviť na milión chutných spôsobov. Bulgur je typickou potravinou najmä pre oblasti Turecka, okolie stredozemného mora, ale aj pre niektoré africké krajiny. Vďaka dnešnej dobe, keď do našich obchodov prichádzajú aj nové exotické potraviny sa bulgur dostal aj na naše stoly.

Čo je vlastne bulgur?

Bulgur je predvarená nalámaná celozrnná pšenica. Jeho výroba prebieha tak, že sa pšenica najprv predvarí, preperie, potom usuší a podrví sa na menšie kúsky. Cez sieť sa potom roztriedi podľa veľkosti na rôzne hrubé druhy.

Trocha z histórie

Spôsob akým sa pšenica spracúvala na bulgur je starý už tisíce rokov. Už v starovekom Egypte, alebo Ríme takto pšenicu spracovávali hlavne kvôli tomu, aby ju lepšie uchovali na zimu. Napriek tomu, že v dnešnej dobe je výroba bulguru už mechanická, základný princíp výroby zostal rovnaký.

Výživové hodnoty

Bulgur obsahuje veľké množstvo výživných látok, dokonca viac ako ich obsahuje ryža. Je ľahko stráviteľný a má vysoký obsah vlákniny. Okrem vitamínov K, A, B, kyseliny listovej, pantoténovej a betakaroténu obsahuje aj množstvo minerálov ako je železo, vápnik, zinok, selén, horčík, meď, mangán, fosfor, draslík, sodík.

Energetická hodnota 100g uvareného bulguru je len 340kJ preto je využiteľný aj pri strave počas chudnutia. Obsahuje minimum tuku len 0,2g na 100g. V kombinácii so zeleninou vytvorí chutné sýtiace nízkoenergetické jedlo. Aj keď bulgur zaraďujeme medzi sacharidy pri zaradení do stravy v rámci raňajok, alebo obeda nemusíte mať obavy, že by ste jeho konzumáciou ohrozili svoju postavu.

Bulgur a zdravie

Bulgur nie len, že výborne chutí, ale má aj blahodárne účinky na náš organizmus. Vďaka vláknine podporuje trávenie a pravidelné vyprázdňovanie. Detoxikuje hrubé črevo a podporuje rýchlosť metabolizmu. Tým, že sa jedná o komplexný sacharid jeho konzumáciou dokážeme predchádzať vlčiemu hladu a chuti na sladké. Vyrovnáva hladinu cukru v krvi a upokojuje nervový systém.

Bulgur v kuchyni

Už sme spomínali, že bulgur je predvarený preto je jeho príprava v kuchyni naozaj rýchla. Niekedy stačí ak ho zalejete vriacou vodou a necháte nabobtnať ako napríklad kus-kus. Rýchlejšie je ak bulgur privediete do varu a necháte pod pokrievkou dovariť. Takto pripravený ho môžete použiť naozaj na čokoľvek. Ak ho nepoužijete len ako prílohu, môžete si z neho urobiť kompletné jedlo. V slanej verzii ho môžete pridať do rôznych plniek. Pripraviť si môžete aj fašírky, šaláty, alebo rizotá.  V sladkej verzii si ho môžete dopriať s ovocím, orechmi, alebo medom. Jeho neodolateľná oriešková chuť vás naozaj dostane.

Pripravte si jednoduché a rýchle rizoto z bulguru

Porcie: 2
Celkový čas prípravy: 30 minút

Potrebujeme:

600g uvarený bulgur (300g surový a 6dcl vody)
2 menšie cukety
2 PL olivového oleja
2 strúčiky cesnaku
2 ČL masla
1 chilli paprička

Postup:

Bulgur premyjeme a vložíme do hrnca. Zalejeme vriacou vodou a necháme pod pokrievkou nabobtnať. Na panvici si rozohrejeme olivový olej, pridáme na drobno nakrájaný cesnak a chvíľu restujeme. Cuketu si umyjeme a škrabkou na zemiaky ju naplátkujeme. Pridáme k cesnaku premiešame a restujeme ďalších 10 minút. Pridáme bulgur, maslo a dochutíme soľou. Chvíľu necháme ešte prehriať.Nakoniec pridáme pretlačený strúčik cesnaku a všetko spolu dobre premiešame. Naservírujeme na tanier a dozdobíme nakrájanou chilli papričkou.

Dobrú chuť.

Júlia RašlováAutorkou článku je Júlia Rašlová. Júliiným snom bolo pomáhať ľuďom s nadváhou a obezitou. Napísala motivačnú knihu „Kilá ktoré mi zmenili život", kuchársku knihu „Ako dobre jesť a nepribrať„ a diár ako ťahák na štíhlu líniu. Pre portál Nazdravie píše články o strave a zdravom chudnutí.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY