14.7 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Kryoterapia – keď chlad lieči

Kryoterapia je moderná liečebná metóda spadajúca pod alternatívnu medicínu a hovorí sa jej tiež terapia chladom. Je to liečebný proces využívajúci veľmi nízke teploty, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Znie priam neuveriteľne, že vystavenie organizmu extrémne nízkym teplotám môže mať pozitívny vplyv na naše zdravie.

Kryoterapia je odvodená od gréckeho „cryo“, čo znamená chlad, mráz alebo ľad. O jeho liečebnom využití vedeli už v starom Egypte a sám Hippokrates písal o využití chladu vďaka jeho schopnostiam eliminovať bolesť. Táto terapia zažíva rozmach od 70. rokov minulého storočia, kedy sa začala rozširovať z Japonska postupne do ďalších krajín sveta.

Najznámejšou a najčastejšie používanou kryoterapiou, je lokálna liečba chladom. Aplikácia ľadu alebo studených obkladov na postihnuté miesta zmierňuje bolesť, zápal a opuch. Takýto efekt nastáva z dôvodu zúženia ciev, pričom dochádza zároveň k zníženiu prietoku krvi a práve preto je lokálna aplikácia chladu účinná pri úľave od bolesti a zápalu. O dlhodobých liečivých účinkoch lokálnej kryoterapie sa medzi odborníkmi neustále konzultuje, no s istotou prináša krátkodobé priaznivé účinky na organizmus a preto je v praxi zdravotníkov veľmi zaužívanou metódou.

Okrem lokálnej kryoterapie sa používa aj celotelová kryoterapia, ktorej priekopníkom je japonský reumatológ Toshima Yamauchi. Pri tejto liečebnej metóde, je celé telo človeka v špeciálnej komore vystavené teplote od -110°C až do -130°C, ktorú zabezpečuje prúdenie tekutého dusíka. Kryoterapia trvá len niekoľko minút (v rozmedzí od 2 – 4 minút). Za tento krátky čas sa zníži iba teplota na povrchu tela a to minimálne, pričom vnútorná teplota organizmu nie je zmenená.

Pôsobením chladu dochádza k prekrveniu organizmu, čím sa zvyšuje jeho metabolizmus a celková detoxikácia. Okrem toho sa do tela vyplavujú endorfíny, čo má pozitívny vplyv na psychiku a dochádza tak k uvoľneniu stresu a napätia. Taktiež sa zvyšuje produkcia protizápalových hormónov (kortikosteroidov), ktoré podporujú regeneráciu a liečia zápalové procesy v ľudskom tele.

Priebeh kryoterapie

Kryoterapia prebieha počiatočným krátkym vyšetrením so zdravotníckym pracovníkom, ktorý okrem merania krvného tlaku zisťuje aj zdravotný stav a klienta ďalej poučí o úplnom priebehu tejto liečebnej metódy. Klient obdrží špeciálne dreváky, čelenku, bavlnené tričko, rukavice, ponožky a respirátor.

Pred samotnou kryoterapiou je dôležitá predpríprava, ktorá trvá približne 20 sekúnd v predsieni (adaptačnej komore) kde je teplota asi -60°C. Táto predpríprava je dôležitá z hľadiska odstránenia prebytočnej vlhkosti organizmu, čím sa zamedzuje vznik omrzlín, a jeho adaptácie na chladné prostredie. Následne klient môže prejsť do samotnej kryokomory v ktorej strávi 2 – 4 minúty pri teplote -110°C až -130°C a z ktorej vychádza taktiež cez adaptačnú komoru.

Kedy sa kryoterapia odporúča

Celotelová kryoterapia sa spočiatku využívala najmä na liečbu chronických a degeneratívnych ochorení pohybovej sústavy ako je roztrúsená skleróza a rôzne reumatoidné choroby. Neskôr sa stala obľúbenou vo svete športovcov, ktorí túto liečebnú metódu začali využívať počas cvičenia a bezprostredne po cvičení, vďaka jej schopnosti zrýchľovať regeneráciu svalov, okamžite uľavovať od bolesti a znižovať zápalové procesy svalov a šliach, ktoré vznikajú najmä jednostranným preťažením.

Ďalej sa odporúča pri nasledovných ochoreniach:

  • kožné ochorenia – psoriáza, atopické ekzémy, lupienka, akné a iné,
  • chronické choroby respiračného systému – astma, bronchitída, alergie,
  • degeneratívne choroby kĺbov a chrbtice – rôzne artrózy, choroby medzistavcových platničiek,
  • Parkinsonova a Alzheimerova choroba,
  • chronické bolesti hlavy,
  • psychické ochorenia – depresie, úzkosti, syndróm vyhorenia,
  • detská mozgová obrna,
  • celulitída,
  • choroby imunitného systému spôsobené stresom,
  • syndróm periférnej parézy, skrátenie svalov (spastické kontraktúry).

Kontraindikácie kryoterapie

Tak ako väčšina liečebných metód, aj kryoterapia má určité obmedzenia a neodporúča sa hlavne u ľudí s:

  • neliečeným vysokým krvným tlakom,
  • kardiostimulátorom,
  • onkologickými ochoreniami,
  • ťažkou anémiou a alergiou na chlad,
  • akútnym ochorením respiračnej a urinárnej sústavy,
  • kardiovaskulárnymi ochoreniami.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY