10.7 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024

Bolesť hlavy

S bolesťou hlavy sa stretol v živote každý človek. Niektorí šťastlivci touto bolesťou trpia minimálne a rýchlo sa s ňou vyrovnávajú, zatiaľ čo pre druhých je bolesť hlavy celoživotný údel. Bolesť hlavy môže byť rôzna. Môžeme ju však rozdeliť na tzv. primárne bolesti hlavy a sekundárne bolesti hlavy.

Primárne bolesti hlavy je sama o sebe chorobou, teda vyskytuje sa samostatne. Nesúvisí s ňou žiadne iné ochorenie. Dostavuje sa spravidla nečakane, ako reakcia na nejaký spúšťač. Medzi tieto choroby patria tenzné bolesti hlavy, migréna a cluster headache. Neslávne známou a najobávanejší bolestí hlavy je migréna. Tí, čo nikdy netrpeli migrénou si vôbec nevedia predstaviť, čo to je. Často potom zľahčujú bolesti hlavy migrenikov.

Sekundárne bolesti hlavy je vždy symptómom nejakého iného ochorenia v organizme.

V pozadí vlečúcich sa problémov s bolesťami hlavy a tinnitu (pískanie v ušiach) často stojí autoimunita.

Príčiny bolesti hlavy

Príčin bolesti hlavy je mnoho a je skutočne ťažké ich rozoznať. Ako som už uviedla vyššie, záleží na tom, či ide o primárne alebo sekundárne bolesť. Zatiaľ čo u prvého je bolesť hlavným prejavom choroby, u druhého je len sprievodným prejavom. Veľa chorôb je sprevádzaná bolesťou hlavy, najmä infekcie.

Stačí banálna nádcha a hlava nás môže poriadne bolieť, nehovoriac o závažnejších zápaloch nervov, zubov, mozgových blán a pod. Sú však aj iné choroby, hlavne pohybového aparátu, chrbtice a kĺbov, ktorých symptómom sú bolesti hlavy. Po odznení choroby, vymiznú aj bolesť hlavy.

Bolesť hlavy ako samostatné ochorenie je vyvolaná rôznymi podnetmi (spúšťačmi). Ľudia, u ktorých sa opakovane záchvaty bolesti hlavy opakujú, väčšinou sú schopní vypozorovať, čo býva ich príčinou.

Tenzná bolest hlavy môže organizmus reagovať na únavu, stres, zľaknutie, pokles energie.

Migréna je doteraz nie úplne objasnená veľmi intenzívna bolesť hlavy. Má mnoho spúšťačov, ktoré sú často veľmi individuálne. Čiastočne sa na nej môžu podieľať problémy s krčnou chrbticou, blokády a stuhnutosť ramien. Migrénu však môže človek dostať aj po požití určitých potravín alebo nápojov, napr. čokolády, korenistých prípravkov a konzervantov, slaných arašidov, paradajok, citrusových plodov, kávy, alkoholu a pod. Medzi vnútorné vplyvy na vznik migrény patrí aj zmena hladiny hormónov v krvi, či klesajúci glykemická krivka. Tiež časté a nadmerné požívanie liekov od bolesti, môže vyvolať záchvat migrény. Z vonkajších faktorov pôsobí hluk, blýskavé a skákavé svetlo, mihajúce sa predmety. Preťaženie, nesprávna dĺžka spánku, strach, úzkosť a stres sú veľmi častou príčinou migrény.

Príčiny záchvatu cluster headache nie sú ešte plne potvrdené, ale ide o prejavy autonómneho systému. U týchto bolestí hlavy nie sú príčinou reakcie na potraviny, ani sa nepodieľa vplyv dedičnosti. Atak cluster headache môže vyvolať alkohol a niektoré lieky, napr histamín a nitroglycerín.

Prejavy bolesti hlavy

Bolesť hlavy môžeme vnímať ako tupú, rozpínavú bolesť, tlak na temene či v tyle, zníženie koordinácie, točenie hlavy, pálčivú a pulzujúcu bolesť v určitých miestach hlavy na ľavej či pravej strane, tlak za okom, na spánkoch a pod. Silné migrenózne bolesti hlavy môžu podobne ako u otrasu mozgu vyvolať vracanie, alebo aspoň nutkanie na zvracanie.

Sprievodnými prejavmi bolesti hlavy je zlá sústredenosť, výpadky pamäti, ťažkosti s artikuláciou, stuhnutosť tvárových, šijových a ďalších svalov, hlavne v okolí krčnej chrbtice a ramien. Niektorí ľudia sa sťažujú na akýkoľvek dotyk na hlave, pociťujú aj nepríjemné napätie kože na tvári a pod vlasmi. Príznakom bolesti hlavy u migrény môže byť aj tzv. aura, to je zrakový vnem rôzne farebného a blýskavého svetla. Pri záchvate cluster headache postihnutý cíti veľmi silnú pulzujúcu bolesť očného pozadia, oko môže napuchnúť, byť krvavé a slziť. Nezriedka sa spustí aj nádcha z nosovej dierky na strane, ktorá je práve zasiahnutá záchvatom. Chorému sa potí čelo, alebo celú tvár. Opakujúce sa ataky silných bolestí hlavy môžu viesť k samovražedným sklonom.

Koho najčastejšie postihuje bolesti hlavy

Na bolesti hlavy spôsobené stresom alebo nejakou chorobou, či už infekciou alebo problémom s chrbticou (najmä krčnej), sa sťažuje počas života takmer každý človek, bez rozdielu veku či pohlavia.

Migrénou trpia väčšinou ženy, býva často dedičného charakteru. Vek nie je rozhodujúci, väčšinou sa u žien stretávame s nástupom migrény v puberte, kedy dochádza k hormonálnej produkcii. Ako už bolo uvedené, migréna je často vyprovokovaná zmenou hormonálnej hladiny, najčastejšie v období menštruácie, v puberte, tehotenstve a klimaktériu. Muži tiež trpia migrénou, ale ich príčiny sú skôr v preťažovaní organizmu a problémoch s krčnou chrbticou. Spúšťačom u mužov býva často aj požívanie alkoholu, či nevhodných potravín.

Cluster headache sa prejavuje prevažne u mužov a tvári sa často ako migréna. Rozpoznať rozdiely je ťažké aj pre odborníka.

Liečenie bolesti hlavy

Bolesť, ako sprievodný prejav niektoré z chorôb odznie s vyliečením. Lieky na bolesť hlavy a liečbu infekcií väčšinou obsahujú aj látky, ktoré zároveň tíšia bolesť.

Proti tenzným bolestiam hlavy zaberá niektoré z dostupných analgetík. Niekedy však stačí pokoj, uvoľnenie, doplnenie tekutín a spánok.

Pri záchvate migrény môžeme užiť aj analgetikum, alebo lepšie antimigrenikum. Niekto užíva lieky perorálne, pri zvracaní môže užiť vo forme čípky alebo injekčne. U častých záchvatov väčšinou odborný lekár predpíše dlhodobé užívanie liekov, ako prevenciu náhlych atakov migrény. Nie na všetky však zaberajú. U migrény okrem požití liekov, je nutný kľudový režim, uvoľnenie, obklady a spánok. Ak nezvraciame, môžeme vyskúšať vypiť teplý veľa sladený čaj, či kávu. Zvracanie však mnohým postihnutým pomôže, uvoľní tlak vo vnútri hlavy, preto si niekdy sami navodia dávenie zasunutím prsta do krku. Sú zmienky o tom, že môže pomôcť aj orgazmus, ktorý uvoľňuje tenziu.

Pri bolestiach hlavy od krčnej chrbtice môžeme použiť aj masážne strojčeky. Moderný spôsob úľavy a stimulácia bodov pokožky hlavy predstavuje tzv. ježko, je to niekoľko drôtov spojených k sebe, ktorými si môžeme jemne prechádzať po temene hlavy. Masáž hlavy je ľahko dostupná a keď už nič iné, je veľmi príjemná.

Zhrnutie

Bolesť hlavy znižuje kvalitu a práceschopnosť človeka. Cez hlúpe posmešky niektorých ľudí je potrebné ju riešiť. Ak na to nestačíme sami a bolesť je náhla či intenzívna, každopádne je vhodné vyhľadať lekára.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY