10.8 C
Bratislava
sobota, 5 októbra, 2024

Šedý zákal trápi davy ľudí: Zbavíte sa ho len operáciou

Rozmazané či zahmlené videnie nemusí byť spôsobené len únavou či smietkou v oku. Oveľa častejšie sa za ním skrýva nepríjemný šedý zákal, na ktorý nezaberajú ani kvapky, ani očné cvičenia a stále patrí medzi najčastejšie príčiny oslepnutia.

Šedý zákal je ochorením predovšetkým starších ľudí. Miernym stupňom aspoň na jednom oku trpí viac ako polovica ľudí starších ako 60 rokov. Šedý zákal minimálne na jednom oku má už  väčšina ľudí nad 75 rokov.

Za šedým zákalom nestojí len staroba

Pod šedým zákalom alebo kataraktou sa skrýva ochorenie šošovky, pri ktorom stráca svoju priehľadnosť a začína sa zakaľovať dožlta alebo dosiva. Vtedy sa do oka nedostáva dostatočné množstvo svetla, ktoré je nutné na tvorbu ostrého a farebne správneho obrazu. Vo väčšine prípadov je dôvodom jeho vzniku prirodzené starnutie očnej šošovky. Mnohokrát však v bezpečí nie sú ani mladšie ročníky. Šedý zákal sa totiž môže rozvinúť aj kvôli cukrovke, reume, nadmernej konzumácii alkoholu alebo ako následok úrazu oka.

Zvýšené riziko šedého zákalu sa týka tiež ľudí, ktorí užívajú kortikosteroidy, boli zasiahnutí elektrickým prúdom či trpia nadváhou. Prevencia v podstate neexistuje, šošovku však môžete pomáhať chrániť dostatočným príjmom ovocia a zeleniny, nosením slnečných okuliarov počas slnečných dní a, samozrejme, úplné vylúčenie cigariet.

Včasná diagnóza môže zachrániť zrak

Hoci mierny stupeň katarakty váš život výraznejšie neovplyvňuje, určite sa ho neoplatí zanedbávať. Zákal totiž postupne dozrieva a spolu s ním silnejú aj jeho príznaky. Vyhľadajte očného lekára hneď, ako spozorujete príznaky. Medzi tie patrí citlivosť na ostré slnečné svetlo, znížená sýtosť farieb, horšia krátkozrakosť, pokles zrakovej ostrosti či výraznejšie zahmlievanie sa.

Šedý zákal je bežne liečiteľné ochorenie – operácia šedého zákalu je dokonca najčastejšie vykonávanou operáciou na svete. V prvých fázach sa dajú problémy s zrakom riešiť silnejším osvetlením pri čítaní či nosením okuliarov, no keď už zákal začne pacientovi spôsobovať výrazné problémy, pomôže jedine operácia.

Šedý zákal nevyliečite, pomôže len operácia

S kvapkami, liekmi či cvičeniami sa pri šedom zákale pozitívneho výsledku nedočkáte. Dá sa odstrániť jedine pomocou operácie, ktorú vám lekár navrhne už v skorom štádiu ochorenia najmä preto, aby ste sa vyhli vážnejším komplikáciám pred operáciou i po nej. Neskoro je napríklad vtedy, keď už nie je možné vyšetriť očné pozadie, sa často už nedá robiť nič.

Operácia katarakty patrí k tým jednoduchším zákrokom. Počas nej vám zakalenú šošovku vyberú a nahradia ju novou umelou šošovkou. Výhodou je, že zákrok netrvá dlho a je bezbolestný. Kvalita videnia by sa mala ustáliť o tri až štyri týždne od operácie. Fungovať normálne však môžete už po pár dňoch.

Operácie prebieha v lokálnej anestézii – chirurg vám najprv do oka nakvapká znecitlivujúce kvapky, vďaka ktorým nebudete cítiť bolesť, no budete pri vedomí. Na rohovke vytvorí 2 milimetrový rez, cez ktorý zavedie do oka ultrazvukovú sondu, pomocou ktorej starú šošovku rozbije a neskôr vysaje.

Existujú rôzne druhy umelých šošoviek, ktoré sa používajú pri operáciách šedého zákalu – od tých základných až po trifokálne, ktoré dokážu odstrániť aj iné dioptrické ochorenia. Základnú šošovku so žltým filtrom prepláca poisťovňa, tie ostatné si pacient dopláca sám. Samotný zákrok je takisto hradený z verejného poistenia – dokonca aj na súkromných očných klinikách, kde dnes už namiesto skalpela využívajú na rezanie precíznejší femtosekundový laser.

Foto: Bigstockphoto

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY