1.1 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Čo potrebujete vedieť o umelom oplodnení

Mama, otec a dieťa, jedno, dve alebo tri sa rovná rodina. Každý jeden z nás si túži založiť rodinu. Nájsť partnera a spolu vychovávať deti. Čo ale v prípade, keď sa vám nedarí otehotnieť? Máte ideálneho partnera, perfektné zázemie, ale k dokonalej rodine vám chýba práve dieťa?

Dôvody neplodnosti

Pre umelé oplodnenie sa rozhodujú páry, ale aj samé ženy, ktoré túžia po dieťati a nedarí sa im otehotnieť prirodzeným spôsobom (pohlavným stykom). Môže sa to neplodnosť.

O neplodnosti hovoríme vtedy ak sa nepodarí páru počať dieťa po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku.

Dôvodov môže byť viacero.

Dôvody neplodnosti u žien

  • Hlavnú úlohu hrá vek ženy. Medzi 23 až 33 – tím rokom života sú vyhliadky na otehotnenie najlepšie. Čím je žena staršia, tým je možnosť otehotnieť nižšia. Po 40–tke prirodzene otehotnie len cca 5% žien.
  • Dôležitým dôvodom môže byť aj zdravie ženy, ktoré jej bráni otehotnieť – patria tu hormonálne príčiny (nepravidelná menštruácia,  chýbajúca ovulácia, PCOS – syndróm polycystických vaječníkov), imunologické príčiny ( tvorba protilátok proti spermiám, vajíčkam, alebo embryám a pod.), iné zdravotné problémy – napríklad zmeny na ženských pohlavných orgánoch – zrasty, prekonané operácie panvy, nedoliečené infekčné ochorenia (chlamýdie, toxoplazmóza, borelióza), endokrinné ochorenia (ochorenie štítnej žľazy, cukrovka).
  • Ďalším dôvodom môže byť životný štýl – fajčenie, alkohol, drogy, obezita, ale aj extrémne nízka hmotnosť – to všetko môže znížiť možnosť prirodzene otehotnieť.

Dôvody neplodnosti u mužov

  • Vek u mužov nie je tak dôležitý ako u žien. Vo vyššom veku môžu mať problém s erekciou a ejakuláciou. U mužov hrá dôležitú úlohu kvalita spermií, ktorá sa v súčasnosti neustále zhoršuje.
  • Zdravotné dôvody neplodnosti – mumps (zápal príušných žliaz) môže poškodiť semenotvorné bunky. Ďalej to môžu byť zápaly semenníkov, prostaty, slabo vyvinuté tkanivá semenníkov, alebo nezostúpený semenník, úrazy.
  • Za mužskou neplodnosťou môže tiež stáť spôsob života muža – fajčenie, alkohol, stres, vyčerpanie, ale aj obezita a málo fyzického pohybu môžu byť dôvodom poškodených spermií, alebo spermií so zníženou pohyblivosťou.

Dôvodov je naozaj veľa a môžu byť ako na strane ženy, tak aj na strane muža. Prvé vyšetrenie neplodnosti sa robí u mužov. Pri vyšetrení spermií nie je potrebný žiadny invazívny zásah do organizmu. Ak je u muža všetko v poriadku, nasleduje vyšetrenie partnerky.

Kedy uvažovať o umelom oplodnení

Po roku snaženia sa otehotnieť je najlepšie vyhľadať lekára, ktorý zistí príčinu. Pokiaľ sa jedná o problém, ktorý sa dá zdravotne odstrániť podstúpite patričnú liečbu. Ak sa aj napriek tomu vám nedarí počať dieťa, alebo príčina sa nedá tak ľahko odstrániť môžete podstúpiť umelé oplodnenie.

Princíp umelého oplodnenia

Princíp umelého oplodnenia (IVF – in vitro fertilisation) – oplodnenie vajíčka spermiou mimo tela ženy. Následne sa oplodnené vajíčko (môže ich byť aj viac) implantuje do maternice ženy, kde by sa malo usadiť.

Umelé oplodnenie krok za krokom

Najskôr podstúpite rôzne vyšetrenia – krvné testy, ultrazvuk, vyšetrenie vajíčkových rezerv, štruktúra maternice, kvalita spermií – týchto vyšetrení sa zúčastňujú obaja partneri. Ak sa stanete vhodnou kandidátkou na umelé oplodnenie budete si musieť dávať injekčne stimulujúci hormón (10 dní – každý deň jednu injekciu), ktorý podporí produkciu zrelých vajíčok. Vďaka tomuto hormónu ich vaječníky vyprodukujú viac.

Transvaginálnou metódou lekár odoberie zrelé vajíčka, ktoré sú následne oplodnené v laboratóriu. Odoberanie vajíčok prebieha v ľahkej anestézii. Vzniknuté embryá v laboratóriu dozrievajú 3 až 5 dní. Po tomto čase lekár umiestni oplodnené vajíčka do maternice. Po tejto procedúre potrebuje žena aspoň jeden deň voľna a oddychu.

Aby sa vytvorili v maternici vhodné podmienky pre usadenie sa vajíčka budete musieť užívať progesterón (8 až 10 týždňov po zákroku). Po cca 10 – 12 týždňoch od vloženia vajíčka do maternice bude lekár schopný povedať či bolo umelé oplodnenie úspešné.

Úspešnosť umelého oplodnenia

Úspešnosť tohto spôsobu oplodnenia tiež závisí od veku ženy. Do 35 – tich rokov života ženy je úspešnosť oplodnenia 25%. Stúpajúcim vekom ale klesá a ak má žena viac ako 45 rokov je len viac než 1% – ná šanca, že umelé oplodnenie bude úspešné.

Riziká umelého oplodnenia

Stimulujúce hormóny, ktoré zaistia produkciu zrelých vajíčok môžu spôsobovať výkyvy nálad, bolesti hlavy, opuchy,… Môže prísť aj k zväčšeniu vaječníkov – hyperstimulácia. Stáva sa to len pri cca 5% umelých oplodnení.

Pri umelom oplodnení si zvyčajne ženy nechávajú do maternice implantovať 2 a viac embryí – aby mali väčšiu šancu otehotnieť. Pokojne sa môže stať, že sa uchytí viac vajíčok a nakoniec sa budete tešiť miesto jedného dieťaťa z 2, alebo rovno troch detí. Pri viacpočetnom tehotenstve je riziko vzniku tehotenskej cukrovky, alebo predčasný pôrod. Preto je vhodnejšie sa poradiť o počte vložených embryí do maternice s lekárom.

Umelé oplodnenie, aj keď to tak nevyzerá, je emočne a fyzicky náročné. Predsa len tu ide o značné dávky hormónov, ktoré majú na organizmus vplyv. Stres, depresie, obavy,… ak niečím z tohto budete prechádzať poraďte sa so svojim lekárom.

Cena umelého oplodnenia

Samotné umelé oplodnenie vás môže vyjsť od 1 500 do 3 000 euro, ale môžete si zaň zaplatiť aj viac ako 10 000 eur. Všetko záleží od toho aké lieky dostanete, koľko vajíčok chcete oplodniť, či chcete svoje zrelé vajíčka, alebo embryá zamraziť a pod.

Do 39 – teho roku života ženy prepláca umelé oplodnenie zdravotná poisťovňa. Prepláca maximálne tri pokusy o umelé oplodnenie a aj to len ak ide o isté príčiny neplodnosti:

  • Chýbajúce, alebo poškodené vajcovody
  • Nezvratné poškodenie vaječníkov
  • Idiopatická (nevysvetliteľná) sterilita
  • Mužská sterilita – azoospermia, ejakuačná dysfunkcia, ochorenie spôsobená chemoterapiou, alebo úrazom,…
  • Dedičné ochorenie – keď je riziko, že jeden z partnerov nemôže mať zdravé potomstvo.
  • Endometrióza ženy
Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY