10.8 C
Bratislava
sobota, 5 októbra, 2024

Saturejka záhradná

Latinsky

: Satureja hortensis L.
Ľudovo: šťúbrik
Čeľaď: hluchavkovité

Intenzívne voňajúca, väčšinou bohato rozkonárená rastlina s úzko čiarkovitými listami. Koruna je belavá, alebo fialkastá.

Výskyt

Hojne sa pestuje v mnohých miestach v Južnej Európe. Zdomácnená stredomorská rastlina je pestovaná v záhradkách. Dá sa pestovať aj u nás, len potrebuje teplé miesto.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvitnúcu vňať a to nie príliš nízko, aby rastlina mohla ešte znova vyrásť (kvôli ďalšiemu zberu v roku). Sušíme hneď a rýchlo pri teplote do 35°C v tenkých vrstvách bez obracania.

Využitie

Je výborným prostriedkom ľudového liečiteľstva. Účinkuje pri kŕčoch, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nafukovaní, pomáha pri trávení.

Pôsobí protizápalovo a znižuje krvný tlak. Má upokojujúci vplyv na nervovú sústavu a pôsobí močopudne. Povzbudzuje chuť do jedla. Pre jej dezinfekčné účinky je vhodná na naparovanie a čistenie mastnej pleti.

Vnútorne sa používa ako liek na odkašliavanie. Ako preventívny prostriedok sa užíva vo forme čaju – 2 čajové lyžičky sušenej drogy zalejeme 0,2 l vriacej vody. Denne môžeme užívať dve alebo tri dávky čaju počas dvoch mesiacov.

Saturejka vyniká neopakovateľnou pikantnou chuťou a z toho dôvodu je neoddeliteľnou súčasťou balkánskej kuchyne. Výborná je v mletom mäse a v mäsových špízoch, používame ju do marinád na nakladanie akéhokoľvek druhu mäsa. Celá rastlinka príjemne vonia, má pikantnú korenistú chuť, avšak nedráždi žalúdok. Ľudia, ktorí nemôžu konzumovať čierne korenie nahradí saturejka jeho arómu.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Saturejka pôsobí ako afrodiziakum, čím prospieva k zbaveniu sa frigidity žien a impotencie mužov. Podobných byliniek je málo, preto sa saturejka stala základnou zložkou tzv. nápoja lásky, používaného v starých dobách.

Motto

Prvá dáma v nápoji lásky.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY