-0.4 C
Bratislava
pondelok, 11 novembra, 2024

Palina pravá

Latinsky

: Artemisia absinthium
Ľudovo: peluň, veľký strieborník, záhradná černobyľa, palina, polynka, pelynka, polyňok, polín, palín, božie drievko
Čeľaď: astrovité

Výrazne aromatický poloker, s 2 až 3-krát perovito delenými, na konci tupými, na rube i líci hodvábne plstnato chlpatými listami. Takmer guľovité previsnuté úbory, široké 2 – 3 mm, so žltými rúrkovitými kvetmi. Kvitne od júla do septembra.

Výskyt

V strednej Európe sa pestuje už odpradávna ako liečivá rastlina a korenie. Najlepšie sa jej darí na teplom a slnečnom stanovišti, v suchšej pôde bohatej na vápnik a dusík.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame vrcholky vňate, t. j. mäkké nezdrevnatené horné časti stonky a mladé spodné listy v čase pred kvitnutím rastliny na liečivé, alebo celú vňať, t. j. aj so silnými stonkami (tzv. stopkatú) na technické ciele. Sušíme pri teplote do 35 °C oddelene, lebo má silný pach. Hrubé časti stoniek pozdĺž rozrežeme. Schne veľmi pomaly.

Využitie

Využíva sa hlavne jej horkosť.Pomáha ňou pri liečení žalúdka, pri zvracaní, zápale, nechutenstve. Treba ju však dávkovať veľmi opatrne a v malých dávkach.

Kontraindikácie

Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach, ako aj pri dlhšom užívaní, jedovatá! Nebezpečná ťarchavým ženám. Prípravky z nej (alkoholické nápoje) vo väčšom množstve môžu zapríčiniť otravu, tzv. absintizmus s následkami na centrálnu nervovú sústavu.

Zaujímavosť

Palina má podľa prastarých mýtov vraj božský pôvod, názov sa odvodzuje od kráľovnej Artemisie, ktorá ním už v roku 353 pred nl liečila svojho manžela. Z týchto dôb pochádza aj rada, že keď si dá pútnik vetvičku paliny do topánok, nepocítia pri dlhom pochode únavu.

Motto

Keď všetkého veľa škodí, tak aj paliny.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY