Kvaka – zdravá pochúťka farmárov

08.06.2014 / Kategória: Zelenina

Kvaka je koreňová zelenina blízka vodnici (okrúhlici), no je menej pikantná a dorastá do väčších rozmerov. Na jedlo sa používajú listy a koreň. Vysieva sa v marci až apríli. Nemá rada čerstvo pohnojenú pôdu. Býva bielej, zelenkavej, žltej alebo fialovej farby.

Pôvod

Kvaka je starodávna zelenina, ktorá sa na Blízkom východe pestuje už 4-tisíc rokov. Starí Gréci aj Rimania si ju veľmi považovali a vyšľachtili niekoľko nových druhov. Práve objavenie a dovoz zemiakov ju posunuli do úzadia.

Iné názvy

brassica napus subsp. rapifera (lat), tuřín (cz), rutabaga (en), swede (en), turnip/yellow turnip (en), steckrübe (de), wruke (de), kohlrübe (de), butterrübe (de), erdkohlrabi (de), unterkohlrabi (de), untererdkohlrabi (de), ramanken (de), bodenkohlrabi (de), schwedische rübe (de)

Ďalšie účinné látky

Je bohatá na minerálne látky, vitamíny a látky podporujúce trávenie. Poskytuje len málo energie /27 kcal – 100g/ a preto je vhodná pri redukčnej diéte, nemá skoro žiadny tuk, ale veľké množstvo vlákniny. Obsahuje množstvo minerálov ako draslík, vápnik, fosfor, vitamín C a karotén.

Význam pre zdravie

Kvaka čistí krv od kyseliny močovej a preto je zdravá pre ľudí trpiacich dnou alebo reumou.

Zaujímavosť

Ak kvaka nebola vašim obľúbencom keď ste boli ešte deti, mali by ste dať tejto zeleninu druhú šancu. Má o trošku silnejšiu chuť ako repa, je jemne korenistá a považuje sa za mix medzi repou a kapustou. Európania nazývajú túto zeleninu kvaka alebo repka olejnatá; v Amerike to je žltá repa.

Upozornenie

Ak si chceme kvaku vypestovať vo svojej záhrade, odporúča sa, aby sme s jej vysievaním začali v marci až apríli. Nemá rada čerstvo pohnojenú pôdu. Je odolná menším mrazom, dobre znáša vyššiu nadmorskú výšku, ale čo jej nevyhovuje je presušenie.

Recept

KvakaKvaka zapečená s vajcom

Suroviny:
– 1 kvaka
– 4 vajcia
– 250 ml smotany
– 150 g tvrdého syra
– nadrobno nasekaná petržlenová vňať.

Postup:
Očistenú kvaku nakrájame na malé kúsky alebo na kocky a podusíme alebo opečieme na masle. Kúsky kvaky rovnomerne navrstvíme na plech alebo na servírovacie panvice. Surové vajcia rozhabarujeme s kyslou smotanou a nastrúhaným syrom. Touto masou polejeme pripravenú kvaku a zapečieme v rúre. Pred podávaním posypeme petržlenovou vňaťou alebo kôprom.

Páčil sa vám článok? Kliknite na

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *