23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Kvaka – zdravá pochúťka farmárov

Kvaka je guľatá koreňová buľva so žltou, jemnou dužinou a hrubou, červenkastou šupou.

Je podobná vodnici (okrúhlici), no je menej pikantná a dorastá do väčších rozmerov. Býva bielej, zelenkavej, žltej alebo fialovej farby.

Jej chuť je príjemná, sladkosto-korenistá, podobná kalerábu.

Pôvod

Kvaka je starodávna zelenina, ktorá sa na Blízkom východe pestuje už 4-tisíc rokov. Starí Gréci aj Rimania si ju veľmi považovali a vyšľachtili niekoľko nových druhov. Práve objavenie a dovoz zemiakov ju posunuli do úzadia.

Iné názvy

brassica napus subsp. rapifera (lat), tuřín (cz), rutabaga (en,fr,it,es), swede (en), turnip/swedish turnip/yellow turnip (en), steckrübe (de), wruke (de), kohlrübe (de), butterrübe (de), erdkohlrabi (de), unterkohlrabi (de), untererdkohlrabi (de), ramanken (de), bodenkohlrabi (de), schwedische rübe (de), gelbe rübe (ch), colinabo (es)

Ďalšie účinné látky

Je bohatá na minerálne látky, vitamíny a látky podporujúce trávenie. Poskytuje len málo energie /27 kcal – 100g/ a preto je vhodná pri redukčnej diéte, nemá skoro žiadny tuk, ale veľké množstvo vlákniny. Obsahuje množstvo minerálov ako draslík, vápnik, fosfor, vitamín C a karotén.

Význam pre zdravie

Kvaka čistí krv od kyseliny močovej a preto je zdravá pre ľudí trpiacich dnou alebo reumou.

Zaujímavosť

Ak kvaka nebola vašim obľúbencom keď ste boli ešte deti, mali by ste dať tejto zeleninu druhú šancu. Má o trošku silnejšiu chuť ako repa, je jemne korenistá a považuje sa za mix medzi repou a kapustou. Európania nazývajú túto zeleninu kvaka alebo repka olejnatá; v Amerike to je žltá repa.

Pestovanie

Vysieva sa v marci až apríli. Nemá rada čerstvo pohnojenú pôdu.

Upozornenie

Ak si chceme kvaku vypestovať vo svojej záhrade, odporúča sa, aby sme s jej vysievaním začali v marci až apríli. Nemá rada čerstvo pohnojenú pôdu. Je odolná menším mrazom, dobre znáša vyššiu nadmorskú výšku, ale čo jej nevyhovuje je presušenie.

Využitie v kuchyni

Na jedlo sa používajú listy a koreň. Kvaka sa podáva varená ako príloha k jedlám, na pyré a husté zeleninové polievky, na fritovanie.

Recept – kvaka zapečená s vajcom

Kvaka

Suroviny:
– 1 kvaka
– 4 vajcia
– 250 ml smotany
– 150 g tvrdého syra
– nadrobno nasekaná petržlenová vňať.

Postup:
Očistenú kvaku nakrájame na malé kúsky alebo na kocky a podusíme alebo opečieme na masle. Kúsky kvaky rovnomerne navrstvíme na plech alebo na servírovacie panvice. Surové vajcia rozhabarujeme s kyslou smotanou a nastrúhaným syrom. Touto masou polejeme pripravenú kvaku a zapečieme v rúre. Pred podávaním posypeme petržlenovou vňaťou alebo kôprom.

Zdroje

[1] Kulinárska encyklopédia – viac než 1000 potravín, surovín a prísad. 1.vydanie. Vydavateľstvo SLOVART, spol. s r.o., ISBN 978-80-556-0492-3

Miroslav StránskyAutorom článku je Miroslav Stránsky. Tématike zdravia sa venuje 20 rokov a špecializuje sa hlavne na skúmanie liečivých účinkov ovocia, zeleniny a byliniek. Je presvedčený, že uzdraviť sa je možné aj bez tabletiek, a to konzumáciou toho čo nám voľne rastie v prírode.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY