2.7 C
Bratislava
utorok, 12 novembra, 2024

Jesenný nárast kotercového kašľa: Chráňte svojho psa včas

Ruka v ruke so sychravým jesenným počasí ide aj prechladnutie a rôzne respiračné ochorenia. Aj psy trpia výkyvmi chladu a tepla, vetra a dažďa, čoho následkom sa oslabuje ich imunita. Rovnako ako ľudia, aj naši štvornohí priatelia môžu mať nádchu alebo aj kašeľ. Dôležité je rozoznať, ktorý z príznakov je potrebné riešiť vo veterinárnej ambulancii.

Najčastejším ochorením dýchacích ciest u psov na jar a na jeseň je kotercový kašeľ, ktorý sa odborne označuje ako infekčná laryngotracheitída. Hlavným príznakom je suchý, dráždivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať počas dňa aj noci. Psy často pôsobia, akoby sa dusili alebo mali niečo v hrdle. Na ochorení sa podieľajú viaceré patogény z vírusov a baktérií. Čím skôr sa kotercový kašeľ podchytí, o to je jeho liečba rýchlejšia.

Choroba „cvičákov“

Navzdory svojmu pomenovaniu sa kotercovým kašľom nenakazia iba zvieratá, ktoré sa nachádzajú v koterci. Psy sa najčastejšie infikujú na miestach, kde dochádza k ich vzájomnému kontaktu. Rizikovými lokalitami sú spoločné tréningy, parky na sídliskách, psie hotely či výstavné priestory. A keďže sa choroba prenáša kvapôčkovou infekciou, z jedinca na jedinca sa dokáže preniesť aj cez spoločný plot. V období rozšírenia infekcie nie je dobrý nápad ani pitie vody z jednej misky, obhrýzanie rovnakého konára alebo hračky, keďže takto dochádza k priamej kontaminácii.

Zdrojom nákazy bývajú spoločné tréningy psov. Foto pixabay.com

Liečba kotercového kašľa

Kašeľ psa si majitelia nezriedka vysvetlia ako uviaznutie jedla či predmetu v hrdle. Niektoré psy sa dokonca môžu dáviť. Vášho štvornohého priateľa by mal v tomto prípade vždy vyšetriť veterinárny lekár, aby mohol stanoviť diagnózu a poskytnúť mu vhodnú liečbu. „Ak skutočne ide o kotercový kašeľ, liečba našťastie nie je veľmi zložitá – dôležité je podporiť imunitu, prípadne uľahčiť vykašliavanie v závislosti od charakteru kašľa. Vo väčšine prípadov môžeme podať skorocelový sirup a psovi treba dopriať odpočinok v teple a suchu. Dôležité je sledovať ochorenie a jeho priebeh, pretože pri vážnejších stavoch môže byť potrebná antibiotická liečba. Venujte pozornosť aj tomu, ako dlho kašeľ trvá a aký má charakter, prípadne sledujte prítomnosť hlienu alebo sekrétu. Ak sa stav nezlepšuje, nečakajte a vyhľadajte veterinárneho lekára,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, PhD. zo Super zoo Veterina.

Nezabudnite na prevenciu

Proti kotercovému kašľu môžete dať svojho psa zaočkovať. Často sa to vyžaduje napríklad v centrách starostlivosti o psov alebo v psích hoteloch, odporúča sa to pred návštevou cvičísk alebo psích výbehov. „Najúčinnejším spôsobom prevencie je očkovanie. Existujú dva typy vakcín, jedna sa aplikuje do nosa a druhá injekčne,“ hovorí MVDr. Lenka Ovečková zo Super zoo Veterina. Pokiaľ sa aj psík neskôr s kotercovým kašľom stretne, zvládne ho rýchlejšie a s ľahším priebehom. Počas jesene sa preto odporúča podporiť imunitu zvieraťa vitamínovými prípravkami a doplnkami, ktoré nájdete napríklad v predajniach Super zoo. V prípade ochorenia je potrebné zmierniť príznaky, preto je vhodné podávať echinaceu na upokojenie podráždeného hrtana. Môžete zvoliť aj doplnky so zelenou riasou spirulinou, ktorá obsahuje potrebný komplex vitamínov a posilňuje funkciu imunitného systému. Prípadne vyskúšajte pivovarské kvasnice s cesnakom, ktoré vyživujú najmä srsť a kožu. Vďaka bohatému zdroju probiotík pomáhajú aj pri správnom trávení, najmä počas rekonvalescencie. Veľmi obľúbeným doplnkom pre psy a mačky je lososový olej, ktorý posilňuje imunitný systém a potláča chronické zápaly.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY