16.3 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Je vám zle pri ceste autom? Môže za to kinetóza.

Necítite sa dobre pri cestovaní autom? Príde vám nevoľno keď letíte lietadlom? A už len predstava plavby loďou je pre vás utrpením? Ak ste odpovedali áno trpíte kinetózou. Nemusíte sa obávať, nie je to žiadna vážna choroba. Pri kinetóze ide len o nepríjemný stav, ktorý sa dostaví len pri pohybe inom ako je chôdza alebo beh.

Príznaky kinetózy

Poznáme tri stupne kinetózy. Zatiaľ čo pri prvom stupni je pre vás cestovanie nepohodlné, pri poslednom, treťom stupni sa pre vás cestovanie stáva nočnou morou.

  1. stupeňbolenie hlavy, únava, nechutenstvo, bledosť, časté zívanie alebo grganie.
  2. stupeň – nevoľnosť, závrat, zvracanie, strata chuti do jedla, značná únava, studený pot.
  3. stupeň – silné a časté zvracanie, aj napriek tomu, že ste pred cestou nič nejedli. Nízky krvný tlak, studený pot, strata koordinácie a až odpor voči akejkoľvek potrave.

Prečo trpíme kinetózou?

Pre ľudský organizmus je chôdza či beh prirodzený pohyb. Horšie to je s iným pohybom – cesta autom, let, plavba, ale aj let do kozmu, alebo potápanie.

Vo vnútornom uchu máme orgány rovnováhy (tekutina, ktorá sa prelieva do troch kolmých kanálikov podľa pohybu hlavy). Takto sa vysiela do mozgu informácia o pohybe tela. Keď cestujete autom sedíte, vaše telo je v pokoji, ale oči vysielajú mozgu signál, že ste v pohybe.

Mozog dostáva protichodné informácie, má problém vyhodnotiť situáciu a nevie ako má na daný stav zareagovať. Jediné na čo sa v tomto momente zmôže sú pre nás tak nepríjemné vyššie spomínané príznaky.

Kinetóza vs morská choroba

Kinetóza vás môže prekvapiť aj v opačných protichodných informáciách. Centrum rovnováhy vyšle signál, že telo je v pohybe, ale oči vysielajú mozgu informáciu, že sme v pokoji. Stáva sa to napríklad pri plavbách loďou. Sedíte v kajute, rozprávate a pozeráte sa na osobu pred sebou – oči sa upierajú na jeden bod, ale orgán rovnováhy vysiela mozgu informáciu o pohybe (loď sa kolíše na vlnách a tekutina v kanálikoch sa prelieva z jedného do druhého). Morská choroba a kinetóza je v podstate to isté. Rovnaké symptómy, rovnaké príznaky a rovnaká príčina – protichodné informácie v mozgu ohľadom stavu nášho tela. Názov „morská choroba“ je podstatne starší. Tento nepríjemný stav ako prví popisovali námorníci.

Liečba kinetózy

Zabrániť prepuknutiu kinetózy môžete liekmi, či už voľnopredajnými (bez receptu), alebo liekmi na predpis. Tieto lieky zväčša obsahujú dimenhydrinát, skopolamín, alebo meclizín – ide o látky, ktoré zmierňujú až tlmia vracanie a nevoľnosť. Asi najznámejší je Kinedryl, ale vhodná je tiež žuvačka Travel – gum. Kým Kinedryl užijete ešte pred cestou, žuvačku môžete začať žuť pri prvých príznakoch kinetózy. Jej účinok sa dostaví behom pár minút a vydrží 1 až 3 hodiny.

V ponuke sú tiež homeopatiká ako Borax, Cocculus, alebo Tabacum.

Skôr než akýkoľvek z liekov užijete zistite si niečo o nežiaducich účinkoch – často sa po nich môžete cítiť ospalí a značne utlmia vašu vnímavosť a pozornosť. Nie sú vhodné napr. pre šoférov. Najlepšie ale urobíte ak sa budete o liekoch na kinetózu informovať u svojho lekára. Ten vám odporučí najvhodnejšie lieky.

Predíďte kinetóze bez liekov

Zázvor

– zázvorový čaj, cukríky, žuvačky a ďalšie produkty s obsahom zázvoru sú výborné na potlačenie nevoľnosti. Rovnaký účinok má aj žuvanie čerstvých mätových lístkov.

Čerstvý vzduch – ak je to možné otvorte si v aute, autobuse okienko.

Miesto na sedenie – sadnite si vždy v smere jazdy a ak to je možné tak dopredu. Či už si sadnete vedľa vodiča v aute, alebo do prvého sedadla v autobuse snažte sa sadnúť tak, aby ste mohli pohodlne pozorovať trasu pred sebou. V lietadle si sadnite do stredu, na úroveň krídiel. Na lodi si tiež nájdite miesto v strede – tam je kolísanie lode najmenej cítiť.

Nečítať – počas cestovania nečítajte, nepracujte na laptopoch a ani sa nehrajte na mobile. Hlavu majte rovno, prípadne sa oprite o operadlo.

Akupunktúra, gumička na zápästí či na chodidle – aktivujú sa akupunktúrne body a pocit nevoľnosti sa môže výraznejšie zmierniť.

Spánok – ak sa vám podarí zaspať počas cesty mozog nebude dostávať informácie o pohybe tela z očí a bude sa spoliehať len na to čo mu vysiela orgán rovnováhy. Aj keď nezaspíte urobte si pohodlie, oprite sa chrbtom o operadlo, zavrite oči a relaxujte.

Prázdny žalúdok – aby ste sa vyhli zvracaniu nebudete pred cestou jesť – chyba. Vyhnite sa len ťažkým a mastným jedlám. Pred cestou si dajte niečo ľahké, čo nezaťaží váš žalúdok.

Prestávky – ak sa dá urobte si počas cesty prestávky. Prejdete sa, vystriete a dožičíte si čerstvý vzduch.

Kinetóza a zvieratá

Aj zvieratá môžu trpieť chorobou z pohybu – kinetózou. Zbadáte to celkom jednoducho. Ak sa pokúša váš pes vyhnúť ceste autom útekom, ak odmieta nastúpiť do auta, má strach, úzkosť,… takto vám dáva najavo, že cestovanie mu nerobí dobre. Pokiaľ začne cestou v aute slintať, napína ho a vracia, trpí kinetózou.

Veterinár vám môže dať tabletky pre domácich miláčikov, ktoré znižujú príznaky kinetózy. Deň pred cestou znížte dávky krmiva a v deň cesty radšej psa nekŕmte. Nezabúdajte na pravidelné prestávky počas cestovania.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY