-0.8 C
Bratislava
nedeľa, 10 novembra, 2024

Farby liečia – ako ich využiť vo svoj prospech

Svet bez farieb by bol neuveriteľne nudný, ich silou vieme rozveseliť, vyprovokovať, rozrušiť i potešiť. Ak je naše okolie farebné, pozitívne vplýva na našu náladu. Ak je naše okolie čierno-biele, taká je aj naša nálada.

Aj príroda sama osebe je so svojim farebným spektrom dokonalým umeleckým dielom, ktoré nás ovplyvňuje každý deň. Veď inak sa cítime pri prechádzkach po zelenej lúke, inak pri pohľade na červený západ slnka, inou energiou nás nabíja modré more a iné pocity zažívame pri pohľade na nebeskú dúhu vytvorenú pri daždi na oblohe.

Každá farba má na ľudské telo určitý význam, či už pozitívny, ale aj negatívny. Terapiou farbami vieme zmierniť rôzne ochorenia, ale aj našu náladu. Farbami si vieme spestriť nielen naše bývanie, ale aj šaty, ktoré z nás každý deň vedia razom vyčariť iného človeka, odzrkadľujúc tak aj našu náladu.

Význam farieb

Červená farba

cervena

Dynamická a ohnivá farba, ktorá poukazuje na silu, energiu a elán. Telo i duch nadobúda odvahu a vitalitu. Červená farba pozitívne ovplyvňuje krčnú chrbticu, kosti, zuby, črevá, krv a taktiež i stavbu buniek v našom organizme. Zvyšuje krvný tlak a urýchľuje hojenie zlomenín a jaziev, pomáha pri liečení bronchitídy. Červená farba je aj farba lásky a sexuálnej energie, nabudzuje a jemne zvyšuje agresivitu. Ak máte problémy so sústredením, príliš veľa jej nedávajte, nakoľko vie narušiť koncentráciu. Ako sa vraví, menej je v tomto príde viac. Hodí sa do salónov a denných miestností, kde často prijímate návštevy. Ak sa rozhodne zakomponovať ju aj do vášho šatníka, stavte skôr na jednoducho vypracované doplnky, alebo kúsky, ktoré budete nosiť v kombinácii s inými farbami.

Ružová farba

ruzova

Ružová farba nie je len farbou pre romantické duše. Je to farba rastu, dozrievania, ale aj samoľúbosti. Hodí sa aj pre ľudí s nízkym sebavedomím, kedy upokojuje a dáva pocit istoty a lásky. Ružová farba je vyjadrením lásky, priateľstva, nehy, šťastia i sentimentality. Ružová farba môže pôsobiť mierne umelo, nakoľko sa táto farba ani v prírode veľmi nenachádza. Nájdeme ju v detských dievčenských izbách, v spálňach, ale spríjemní aj steny v kuchyni. Aj keď po ružovej farbe siahajú predovšetkým dámy, v posledných rokoch trend ružovej zasiahol aj mužov, ktorí si ju taktiež osvojili do svojich šatníkov.

Oranžová farba

oranzova

Farba optimizmu, veselosti, radosti zo života, podporuje pocit pohody. Táto farba podporuje uvedomenie si vlastnej hodnoty, ale aj hodnoty a ohľaduplnosti voči druhým. Lieči orgány v panvovom priestore, obličky, močový mechúr, črevá, krv a lymfu. Pomáha pri liečení bolestivých krížov, pri menštruačných ťažkostiach, pri kojení, ale pomáha aj pri problémoch so štítnou žľazou. Oranžovú farbu si vyberajú zvedaví a otvorení ľudia. Oranžová môže symbolizovať aj bohatstvo. Je vhodná do všetkých spoločenských miestností, obývacích priestorov, ale i reštaurácií.

Žltá farba

zlta

Farba slnka, kvetov, energie, motivácie i inšpirácie. Žltá farba rozveseľuje a pôsobí mimoriadne pozitívne. Stimuluje funkcie mozgu a nervovú činnosť. Pomáha pri trávení, ťažkostiach s pečeňou, žlčníkom, zápchou, pri infekciách, ale aj pri liečení depresií. Hodí sa do detskej izby, obývačiek, izieb orientovaných na sever a s nedostatkom slnečného svetla. Žltá farba nás rozveseľuje najmä v lete, kedy inštinktívne siahame po ľahkých, sviežich farbách.

Zelená farba

zelena

Farba prírody, nádeje, vitality aj uzdravenia. Je osviežujúca a posilňujúca, pôsobí veľmi relaxačne a predstavuje regeneráciu, navracia k životu i k stabilite. Podporuje rozhodnosť. Množstvo odtieňov zelenej v prírode ju predurčuje byť kráľovnou harmónie na duši, utišuje a vyrovnáva emócie v organizme. Zelená farba pomáha pri vyčerpaní, ťažkom strese, problémoch so spaním, zmierňuje bolesti chrbta, pomáha pri astme i dýchacích problémoch, upravuje krvný tlak. Zelenou farbou sú často natreté steny nemocníc, ozdravných zariadení, wellness centier, ale často sa s ňou stretávame aj v interiéroch bytov, či domov – spríjemňuje nám obývačku, kuchyňu, spálňu, ale aj kúpeľne. Nie náhodou po tejto farbe siahajú najmä milovníci prírody.

Svetlomodrá farba

svetlomodra

Modrá farba symbolizuje nebo a vzduch. Je to farba ako stvorená pre meditácie. Aj preto pomáha uvoľniť a upokojiť podráždenú nervovú sústavu. Na starosti má oblasť šije a čeľustí, na energiu tejto farby pozitívne reagujú aj hlasivky a priedušky. Je skôr charakteristická pre pánsku módu. Môže pôsobiť chladne, pre niekoho to môže byť farba ticha. V interiéri sa najviac hodí do spálni, či kúpeľní – keďže modrú farbu všeobecne pokladáme za farbu čistoty.

Indigová – tmavomodrá farba

indigova

Indigová modrá stimuluje duševnú činnosť a presnosť vnímania. Modrá farba predstavuje aj spoľahlivosť, zodpovednosť a stabilitu. Je to farba ducha, diaľok , hlbín i rozjímania. Tmavomodrá je zacielená na tvár, uši, nos, prínosové dutiny. Pomáha proti zápalom, akné, nadváhe – znižuje chuť do jedla, veď takmer žiadna potravina v prírode nie je modrá. Priveľa tejto farby môže pôsobiť stiesnene, preto ju v interiéri dávkujte opatrne. Je vhodná do pracovne, spálne, meditačnej miestnosti.

Fialová farba

fialova

Fialová farba je spirituálna farba, farba mystiky a mágie. Ukazuje cestu hľadačom života, i správny smer. Blahodarne pôsobí na pokožku a dýchacie cesty. Uvoľňuje, upokojuje, podporuje meditáciu, obrátenie sa do seba a zahĺbenie. Je vhodná pre ľudí trpiacich nervozitou, žiarlivosťou, pomáha pri očisťovaní pečene, posilňuje imunitu, proti suchému kašľu, vypadávaniu vlasov, eliminuje toxíny. Vzniká zmesou červenej a modrej farby. Túto farbu vyhľadávajú individualisti, samotári, ale aj umelci, ktorí si ňou skrášľujú svoje bývanie. Je vhodná aj na doplnkoch, a v kombinácii so zlatou. Je to farba ako stvorená pre večerné róby dám.

Biela farba

biela

Farba mieru, čistoty, sterility, i nevinnosti. Symbolizuje dokonalosť, spravodlivosť, ducha, nový začiatok. Očisťuje naše telo i dušu. Pomáha pri liečení infekcií. V interiéri pôsobí ako nepopísané plátno, presvetľuje a opticky zväčšuje priestor. Táto farba sama o sebe môže pôsobiť sterilne, ale veľmi často sa kombinuje s inými farbami, ktorým takto dáva vyniknúť. Často sa používa v laboratóriách, nemocniciach či potravinárstve. Je pokladaná za ženskú farbu – je to typická farba šiat neviest v západnom svete. Pôsobí nadčasovo, ak neviete čo na seba, bielou nič nepokazíte. Vo východných kultúrach je biela farba ako symbol smrti vo svojej podstate symbolickým vyjadrením nového začiatku.

Čierna farba

cierna

Farba smrti, smútku, vzdoru, rebélie, ale i zla. Priveľa čiernej farby pôsobí skôr depresívne, melancholicky, nelieči a chorobné stavy ešte zhoršuje. Na strane druhej je to elegantná a luxusná farba, ktorá v sebe ukrýva určité tajomstvo. Často sa s ňou stretávame na produktoch vyššej kvality. Je to obľúbená farba dizajnérov, architektov a umelcov. Siahame po nej v nádeji, že nám dodá silu a moc, pri kontaktoch s inými ľuďmi nám ochráni vnútornú energiu. V interiéri ju používame ako doplnkovú farbu, na zvýraznenie inej farby, či prvkov, kontrastov. Používa sa veľmi často v kombinácii s bielou farbou, kedy navodzuje jing-jang rovnováhu.

Sivá farba

siva

Sivá farba zažíva v posledných rokoch svoj boom. Je to neutrálna farba, ktorá je zmesou čiernej a bielej. Pozastavuje naše myšlienky a privádza nás k nečinnosti, apatii. Symbolizuje aj hľadanie sa a ustrnutie. Predstavuje aj starobu a vyčerpanosť. Opticky znižuje teplotu, tlmí vzruchy. V interiéri ju často vídame v kombinácii s bielou, zelenou, ale aj červenou a čiernou farbou, v spoločenských miestnostiach, obývačkách, kuchyniach, no svoje miesto si našla aj v našich spálňach. Pôsobí nadčasovo. Siahajú po nej nielen sivé myšky, ale aj ľudia, ktorí nemajú vlastný názor.

Hnedá farba

hneda

Farba stability, tepla, bezpečia, farba tradície a zdržanlivosti. Symbol dreva a zeme. Je to solídna, realistická a vážna farba. Nastoľuje pevnosť, vytrvalosť na všetkých úrovniach. Lieči kosti, kĺby, svaly, šľachy a chrbticu. Je vhodná pre tých, korí potrebujú pocit zázemia, istoty, je spätá aj s poriadkom a pohodlím. Deti ju väčšinou nemajú radi. V interiéri sa táto neutrálna farba používa prevažne v obývačke, spálni, knižniciach, pracovniach. Nájdeme ju tak v ženskom, ako aj v mužskom šatníku.

Deti a farby

Vedeli ste o tom, že novorodenci vo veku dvoch – troch mesiacoch už vedia rozoznávať základné farby? V tomto veku si deti radi vyberú modrú, alebo červenú, namiesto pastelových farieb. Staršie deti vo svojich kresbách často ukazujú radosť žltou farbou a smútok hnedou farbou. Smelé deti majú radšej krikľavé farby, pokiaľ tie plaché uprednostnia tlmené farby a depresívnu sivú, hnedú, alebo čiernu. Cit pre farby sa skôr vyvinie u dievčat ako u chlapcov.

Chromatoterapia

Chromatoterapia

je svetelná terapia, ktorá sa opiera o zásadu, podľa ktorej farby, orgány, životné funkcie a energie spolu súvisia a sú prepojené a každá farba vyžaruje určitú energiu, ktorá môže liečiť, ovplyvňovať náladu a stimulovať organizmus. Farebné lúče sa vysielajú priamo na telo, alebo určitú časť tela, chorý orgán, alebo energetické body.

Táto terapia vznikla v druhej polovici 19.storočia, aj keď jej princípy poznali a používali už starovekí Gréci a Rimania. Tí budovali svoje svetelné chrámy s kopulou, do ktorej vsádzali drahé kamene, ako smaragdy, rubíny, či zafíry, ktorými dovnútra prúdilo farebné slnečné svetlo. Liečitelia potom vodili pacientov do miestností zahalených do farieb, podľa toho, na akú chorobu trpeli.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY