24.2 C
Bratislava
utorok, 1 júla, 2025

Vypadávanie vlasov: 10 najčastejších dôvodov vypadávania vlasov (a ako ich riešiť)

Denne vypadne 50 až 100 vlasov. Je to bežné a nejde o žiadny stav, ktorému by ste mali venovať väčšiu pozornosť. Ak vám ale vlasy vypadávajú vo väčšom množstve môže to mať rôzne príčiny. Odstránením základnej príčiny sa stav vlasov vráti do normálu. Nemusí tomu tak byť ale vždy. Aké má vypadávanie vlasov príčiny a ako tomu zabrániť?

Ak vám začne vypadávať viac vlasov a nestíhajú dorastať, prípadne nedorastajú vôbec ide o alopéciu (vypadávanie vlasov). Existuje niekoľko typov alopécie a môže postihnúť kohokoľvek. Vyskytuje sa u žien aj mužov a môže postihnúť aj deti

Vypadávanie vlasov môže byť dočasné ale aj trvalé. Záleží to od toho, či došlo k poškodeniu vlasového folikulu alebo nie. Ak je folikul poškodený vlas nemá kde vyrásť a jeho strata je trvalá. Pokiaľ je folikul celý a nepoškodený vlas znova dorastie. Bude to ale trvať pár mesiacov.

Androgénna alopécia

  • hovorí sa jej aj dedičná plešatosť. Postihuje rovnako mužov aj ženy. Často súvisí s vekom a postihuje starších ľudí. Línia vlasov na čele začína ustupovať. U žien môže dôjsť k zrednutiu vlasov.

Alopécia areata

  • autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje lokálne vypadávanie vlasov (dochádza k vzniku plešín). Imunitný systém pokladá vlasové folikuly sa nepriateľa a napadá ich. Tento typ vypadávania vlasov často postihuje deti, ľudí, ktorí ho majú v rodinnej anmnéze a u pacientov s autoimunitným ochorením ako napríklad cukrovka, lupus či ochorenie štítnej žľazy.
  • Včasnou a správnou liečbou je možné vypadávanie vlasov zastaviť. Či vám ale vlasy dorastú alebo nie sa nedá presne povedať. Alopécia areata je v tomto smere nepredvídateľná.

Telogénne efluvium

  • postupné stenčovanie, lámanie a na koniec vypadávanie vlasov. Dochádza k nemu keď do pokojovej (telogénnej) fázy vstúpi naraz väčšie množstvo vlasov. Zvyčajne k tomu dochádza pár mesiacov po tom ako ste boli vystavení fyzickému alebo emočnému stresu. Vlasové folikuly behom pár mesiacov (od stresovej udalosti) upadnú do pokojovej fázy, čo vedie k vypadávaniu vlasov.
  • Vlasy by mali behom 3 až 6 mesiacov prestať vypadávať a začnú rásť nové.

Anagénne efluvium

  • Pomerne rýchle vypadávanie vlasov, ku ktorému často dochádza pri chemoterapii, užívaní vysokých dávok liekov alebo pri otrave organizmu (arzénom, bizmutom, lítiom, ortuťou, …). Behom pár mesiacov od ukončenia chemoterapie vlasy začnú znova rásť. Môžu mať ale zmenenú textúru alebo farbu.

Typy vypadávania vlasov sú rôzne a rovnako rôzne sú aj príčiny, prečo k tomu dochádza.

Vypadávanie vlasov príčiny

🧬Dedičné vypadávanie vlasov

Najčastejšia príčina vypadávania vlasov je v dedičnosti a súvisí so starnutím. Androgénna alopécia alebo aj mužská plešatosťženská plešatosť postupuje predvídateľným spôsobom. Vlasy postupne rednú a vypadávajú.

Liečba môže vypadávanie vlasov spomaliť až zastaviť a v niektorých prípadoch aj pomôže s opätovným rastom.

Vypadávanie vlasov
Autor fotky: JESSICA TICOZZELLI: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/vesela-azijska-zena-kulmuje-vlasy-4333616/

👴Vek

S pribúdajúcim vekom sa rast vlasov spomaľuje, vlasové folikuly sa zmenšujú a vaše vlasy sú redšie a jemnejšie. Dochádza aj k strate farby a začínajú sa objavovať šedivé vlasy.

Na druhú stranu, u dospievajúcich ľudí, v puberte, vlasy rastú najrýchlejšie.

💊Hormonálne zmeny

Tehotenstvo, pôrod alebo menopauza

môžu viesť k dočasnej ale aj trvalej strate vlasov. Hlavne počas menopauzy prechádza organizmus žien zmenami. Výkyvy hladín hormónov vplývajú aj na vlasy, ktoré začnú rednúť a vypadávať ale môžu aj začať rásť tam, kde predtým nerástli. Vlasové folikuly sa zmenšujú a výsledkom sú jemnejšie a tenšie vlasy.

Príčinou hormonálnej nerovnováhy môže byť aj syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) či vysadenie niektorých typov antikoncepčných tabletiek.

🧑‍⚕️Zdravotné problémy

Za nadmerným vypadávaním vlasov môžu byť aj rôzne autoimunitné ochorenia. SLE, alias lupus je autoimunitné zriedkavé ochorenie, ktoré sa zo začiatku prejavuje vypadávaním vlasov (tvoria sa plešiny). Medzi ďalšie ochorenia, ktoré vedú k nadmernej strate vlasov patrí aj cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, anémia, …

Infekcia pokožky hlavy je ďalšou zdravotnou príčinou, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov. Pozorovať môžete aj ďalšie príznaky ako zapálené, začervenané alebo svrbiace miesta na pokožke, šupinky alebo čierne bodky.

Trichotilománia je ochorenie, pri ktorom si ľudia vytrhávajú vlasy aby zmiernili stres. Často si ani neuvedomujú, že si vlasy vytrhávajú. Pokiaľ si nezničíte vlasové folikuly vlasy môžu dorásť.

Syfilis je jednou ale nie jedinou z pohlavne prenosných infekcií, ktorá spôsobuje lokálne vypadávanie vlasov ale aj obočia či chlpov na brade. Po vyliečení infekcie vlasy začnú znova rásť.

🌭Strava

Nedostatok biotínu

(vitamín B), železa, bielkovín alebo zinku je jednou z príčin vypadávania vlasov. Často sa s týmto problémom stretávajú ľudia, ktorí chcú rýchlo schudnúť a začnú držať prísnu diétu. Po doplnení živín vlasy začnú znova rásť.

Lieky
Autor fotky: MART PRODUCTION: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/ruka-drzanie-tablety-tabletky-7231461/

💊Lieky

Vedľajší účinok niektorých liekov môže byť práve vypadávanie vlasov. Často k tomu dochádza pri liečbe rakoviny. Príčinou ale môžu byť aj lieky na artritídu, choroby srdca, dnu, depresiu, vysoký krvný tlak, …

Ak máte dojem, že vypadávanie vlasov spôsobujú lieky, ktoré vám predpísal lekár neprestávajte ich užívať ale porozprávajte sa s lekárom. Ak je to možné môže vám predpísať iný typ liekov. Svojvoľné vysadenie liekov môže mať za následok zhoršenie zdravotného stavu.

🫢Stres

Pár mesiacov po pôrode, operácii alebo prekonaní vážnejšieho ochorenia si môžete všimnúť väčšiu stratu vlasov. Ide o stresové situácie, pri ktorých prechádzajú vlasové folikuly behom pár mesiacov do pokojovej fázy. Po odznení stresu vlasy prestanú vypadávať a behom 6 až 9 mesiacov znova získate svoju pôvodnú hrivu.

Stresovou udalosťou, ktorá vedie k nadmernej strate vlasov môže byť aj úmrtie blízkej osoby alebo rozvod.

🛀Nesprávna starostlivosť o vlasy

Ak si vlasy pravidelne farbíte, odfarbujete, často ich upravujete použitím tepla alebo používate nesprávnu vlasovú kozmetiku môže to viesť k strate vlasov. Vybrať si správnu vlasovú kozmetiku je pri súčasnom širokom výbere náročnejšie. Ak neviete ako na to prečítajte si článok náš článok.

Pri výbere šampónu a kondicionéru sa riaďte typom svojej pleti, pokožky a typom vlasov. Ak si vlasy farbíte použite farbu, ktorá má podobný odtieň ako vaša prirodzená farba vlasov. Vyhnete sa tak častému farbeniu a používaniu chemikálií, ktoré farby obsahujú.

💇‍♀️Účesy

Ak často nosíte účesy, ktoré vlasy sťahujú (vrkoče, copy, cornrows,…) dochádza k oslabovaniu vlasových korienkov a ich následnému vypadnutiu. Nenoste takéto účesy viac dní po sebe a doprajte občas vlasom oddych od záťaže a nechajte si ich rozpustené. Rovnaký problém s vypadávaním vlasov môžete mať aj pri predlžovaní vlasov. Váš vlas nesie väčšiu záťaž, nemusí to vydržať a jednoducho vypadne.

Ak si vlasy často tepelne upravujete, používate kulmu alebo žehličku na vlasy nezabúdajte na termoochranu, ktorou minimalizujete poškodenie vlasov teplom. Požívajte sérum alebo olej na vlasy, ktoré ich ochránia pred poškodením.

Účes
Autor fotky: KoolShooters : https://www.pexels.com/sk-sk/photo/osoba-clovek-ruka-dievca-7142792/

❄️Ročné obdobie

Na jeseň

vstupuje viac vlasov do pokojovej fázy. Preto práve v tomto období môžete badať väčšiu stratu vlasov. Niektorí ľudia môže väčšiu stratu vlasov pozorovať na jar, keď novo rastúce vlasy vytláčajú staré vlasy. Vitamíny na vypadávanie vlasov môžu tento problém zmierniť.

Vlasy vypadávajú s rôznych príčin. Čím skôr na ne prídete tým skôr ich stratu zastavíte. Vypadávanie vlasov lieči dermatológ. Neváhajte a ak nepoznáte príčinu navštívte ho čo najskôr. Včasnou liečbou môžete vypadávanie zastaviť a aj obnoviť rast vlasov.

Liečba vypadávania vlasov

Podporiť rast vlasov a spomaliť ich vypadávanie môžete aj rôznymi prípravkami a doplnkami výživy. V obchodoch nájdete množstvo šampónov a sér na vlasovú pokožku na podporu rastu vlasov a zlepšenie ich zdravia.

V lekárňach zoženiete prípravky na liečbu vypadávania vlasov. Môžu obsahovať účinné látky ako minoxidil alebo vitamíny (biotín, zinok, …) ktoré podporujú rast vlasov. Zvyčajne sa nanášajú na vlasovú pokožku.

Lieky proti vypadávaniu vlasov sú zvyčajne na predpis.

Transplantácia vlasov je vhodná pre pacientov, ktorým vlasy nedorastajú a tvorí sa im plešina. Lekár odoberie vlasové folikuly z miesta, kde sú vlasy husté a rastú a nasadí ich na miesto kde vlasy vypadli alebo vypadávajú. Ak je dôvod vypadávania vlasov v dedičnosti transplantácia vlasov vám pomôže len na istý čas.

Doprajte si občas masáž hlavy. Masážou rozprúdite krv, ktorá dodá potrebné živiny do vlasových folikul.

Naučte sa zvládať stres, ktorý je často dôvodom vypadávania vlasov.

Kedy navštíviť lekára

Ak vypadávanie vlasov trvá dlhší čas, nové nerastú alebo sa začínajú vytvárať plešiny určite navštívte lekára. Ten môže na základe rozhovoru, testov a výsledkov z nich určiť presnú príčinu a odporučiť vám vhodnú liečbu.

Najlepšie vám s tým pomôže kožný lekár ale obrátiť sa môžete aj na trichológa. V podstate ide o dermatológa, ktorý sa zameriava hlavne na vlasy a vlasovú pokožku. Tricholologické vyšetrenie je zamerané na vyšetrenie pokožky hlavy, mihalníc a obočia. Pomocou trichoskopie (zväčšovacie zariadenie) môže lekár zistiť či nemáte na pokožke zápaly, jazvy, vredy a aj skontrolovať mazové žľazy. V prípade potreby môžete absolvovať aj ďalšie vyšetrenia ako

  • rozbor krvi
  • vyšetrenie hladiny cukru v krvi
  • zistenie hladiny hormónov
  • biopsia pokožky hlavy

Na základe výsledkov vám môže predpísať alebo odporučiť vhodnú liečbu vrátane použitia správneho šampónu, séra na vlasy, liekov či balzamov.

ZDROJ:

my.clevelandclinic.org/health/diseases/21753-hair-loss

mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926

clevelandclinic.org/health/diseases/16921-hair-loss-in-women

aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes

Obrázky: pexels.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY