5.9 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Fenikel obyčajný

Latinsky: Foeniculum vulgare Mill.
Ľudovo: vlašský kôpor, fenigeľ, rímsky kôpor, sladký kôpor, vlašský kôpor, úkrop, fenikel horký, fenikel sladký
Čeľaď: zelerovité, mrkvovité

Dvojročná, alebo trvalá bylina vysoká 100 – 200 cm, listy s pošvami, perovito zložené do nitkovitých výčnelkov. Inak je holá, modrozelená. Plochý až miskovitý okolík bez obalov a obalčekov, zložený z 12 – 25 okolíčkov na zväčša nerovnako dlhých stopkách. Kvety žlté, 5 zvinutých korunných lupienkov. Plody 5 – 12 mm dlhé, väčšinou sa rozpadávajú na 2 nažky s 5 výraznými bezkrídlymi rebrami.

Výskyt

V rôznych odrodách sa pestuje na celom svete. Pochádza zo Stredomoria. Vyžaduje hlbokú, na živiny bohatú pôdu a slnečnú polohu. V zime niekedy vymŕza, preto sa musí prihrnúť starým lístim, alebo čečinou.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame plody, spravidla dva-tri razy do roka a to tak, že najprv odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky (tzv. česaný fenikel) a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne, zviaže do snôpkov a vymláti (tzv. sekaný fenikel).

Rezaný dávame do vrecák, alebo žneme na plachty, lebo plody sa rozpadávajú. Sušíme rýchlo pri teplote do 35°C (silicová droga). Silné hmly plodom škodia – dostávajú sivý odtieň (hľadané sú zelenkasté). Uschovávame ich dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom, hmyzom a myšami.

Účinné látky

Plody obsahujú najmä silicu, ktorej prevládajúcimi zložkami sú anetol a fenchón, kyselinu anizovú, pinén a iné. Práve tieto látky majú charakteristickú feniklovú vôňu.

Využitie

Fenikel je veľmi osožný proti kašľu, jeho éterický olej rozpúšťa hlieny a podporuje vykašliavanie.

Taktiež je vhodný proti nafukovaniu, dojčiacim matkám slúži na zvýšenie tvorby mlieka, deťom sa dáva na utíšenie kolikových bolestí (aj v odvare s mliekom).

Silný feniklový odvar sa používa na umývanie očí a obklady.

Kontraindikácie

Nie je vhodné užívať fenikel dlhodobo a v extrémnych množstvách. Čistý feniklový olej by sa nemal brať dlhšie ako 2 týždne, tehotným ženám, dojčatám a malým deťom sa nesmie podávať vôbec.

Zaujímavosť

Jej latinské meno pochádza od sena, ktoré pripomínala po vysušení tvarom listov aj vôňou. Žiadnou krásou nevyniká.

Motto

Seno zo stredomoria, pre kojencov aj dojky.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY