Ženský orgazmus je stále zahalený rúškom tajomstva, ženy o ňom veľmi nehovoria a nie je to len z pocitu hanby. Veľa žien orgazmus dosiahne len zriedka, alebo vôbec. Čo sa deje s telom počas orgazmu? Prečo nemôžete orgazmus dosiahnuť? Aké sú príčiny a ako ich odstrániť? Viac sa dočítate v článku.
Čo je orgazmus
Orgazmus je definovaný ako pocit intenzívneho potešenia, ku ktorému dochádza počas sexuálnej aktivity. Pohlavný styk ale nie vždy vedie k orgazmu.
K orgazmu dochádza počas sexuálnej stimulácie pohlavných orgánov a erotogénnych zón tela. Môže nastať počas masturbácie alebo počas pohlavného styku. Ide o jednu fázu cyklu sexuálnej odozvy tela.
- Vzrušenie – telo aj myseľ sa pripravujú na pohlavný styk, narastá vzrušenie.
- Plató – vzrušenie rastie, zrýchľuje sa tep srdca a frekvencia dýchania, zvyšuje sa svalové napätie. Klitoris sa zväčšuje, prekrvuje a z vagíny sa vylučujú sekréty (slúžia ako lubrikant pri pohlavnom styku).
- Orgazmus – alebo aj vyvrcholenie, spôsobuje intenzívny pocit slasti.
- Rozplynutie – uvoľnenie svalov, zníženie tepu srdca, vzrušenie klesá.
Orgazmus, ženský aj mužský je vyvrcholenie sexuálneho vzrušenia, pri ktorom telo uvoľňuje sexuálne napätie. Každý ho popisuje inak, ale väčšinou sa ľudia zhodnú na tom, že je to niečo úžasné a nádherné.
Čo sa deje počas orgazmu
Možno vás zaujíma čo sa deje počas orgazmu v tele.
- Počas orgazmu telo náhle uvoľní sexuálne napätie, ktoré sa hromadilo v prvých dvoch fázach cyklu sexuálnej odozvy.
- Dochádza pri tom k zvýšeniu srdcovej frekvencie a frekvencii dýchania a zvyšuje sa aj krvný tlak
- Do krvného obehu sa uvoľňujú hormóny, napríklad oxytocín (hormón lásky) a endorfíny.
- V genitáliách a konečníku dochádza k opakovaným sťahom svalov.
- Cítite teplo, pokožka môže sčervenieť a môžete sa aj potiť.
Orgazmus ovládne mozog
Prostredníctvom menšej štúdie vedci zistili, že aktivita viacerých zón v mozgu je asi 20 sekúnd pred orgazmom najvyššia. Aktivita je tak vysoká, že počas orgazmu už nemá kam stúpať. V mozgu neexistuje niečo ako centrum orgazmu. Počas vyvrcholenia sa v mozgu aktivujú, zdanlivo nesúvisiace desiatky oblastí (rovnako u žien aj u mužov). Najskôr sa aktivujú centrá, ktoré spracúvajú hmat (stimulácia klitorisu, vagíny, …). Následne sa spúšťa aktivita ďalších centier ako
- Limbický systém – súvisí s pamäťou a emóciami
- Hypotalamus – zapája sa nevedomej kontroly tela
- Prefrontálna kôra – spája sa s úsudkom a riešením problémov
Niektoré ženy dokážu dosiahnuť orgazmus len myšlienkami. Aktivita ich mozgu bola veľmi podobná aktivite mozgu žien, ktoré dosiahli orgazmus fyzickou stimuláciou. Podľa toho sa dá usúdiť, že už len pomyslenie na samotnú stimuláciu je účinným spôsobom nárastu vzrušenia a stimulácie.
„Orgazmus je skutočne zmenený, aj keď prchavý stav vedomia“
Mimotelový zážitok
- Zaujímavé je, že zaznamenali aj vysokú aktivitu časti mozgu, ktorá sa spája so subjektívnym pocitom mimotelového zážitku. Ak máte počas orgazmu pocit, že ste na inom mieste môže byť práve toto dôvodom.
Závislosť na sexe
- Počas orgazmu sa v mozgu aktivuje aj centrum, ktoré sa spája s odmenou, potešením a aj závislosťou. Ak vám niekto povie, že je závislý na sexe niečo na tom pravdy bude.
Zvýšený prah bolesti
- Pri orgazme sa aktivujú aj časti mozgu, ktoré môžu zvyšovať prah bolesti a tlmiť ju. Prah bolesti nebol zvýšení vďaka rozptýleniu orgazmom, ale zvýšil sa reálne. Tolerancia bolesti u žien sa môže zvýšiť až o viac ako 50%.
Po orgazme sa ľudia cítia uvoľnení, spokojní, šťastní a niektorí aj unavení. Ženy môžu v krátkej chvíli dosiahnuť orgazmus znova. Muži potrebujú k opätovnému orgazmu času oveľa viac.
Ženský orgazmus a jeho výhody pre zdravie
Či má orgazmus vplyv na zdravie alebo nie sa s určitosťou nevie. Mužský orgazmus je dôležitý pre splodenie potomkov, ženský orgazmus ale pre tento účel nie je dôležitý.
Žena môže otehotnieť aj bez toho aby dosiahla vyvrcholenie. Niektorí odborníci sa prikláňajú k názoru, že ide len o reakciu, reflex na stimuláciu pohlavných orgánov. Príjemný pocit, ktorý počas vyvrcholenia máme ale nie je jediné plus pre nás. V jednej štúdii, ktorá sa na túto tému zamerala sa podarilo zistiť:
- Po orgazme sa zlepšila kvalita spánku a skrátil sa čas potrebný na zaspanie
- Oxytocín, ktorý sa pri orgazme uvoľňuje môže
- regulovať pocit úzkosti, zmierniť depresie
- znížiť riziko srdcových ochorení
- znížiť riziko rozvoja rakoviny (u žien rakoviny vaječníkov, u mužov rakoviny prostaty)
- Ak vás trápia bolesti hlavy môžu po orgazme ustúpiť alebo sa výrazne zmierniť
- Dobré pre mozog – pri orgazme sa aktivuje viacero oblastí mozgu, zvyšuje sa v ňom prietok krvi a kyslíka.
Sexuálna dysfunkcia
V heterosexuálnach vzťahoch dosiahne, pri pohlavnom styku orgazmus až 95% mužov a len cca 60% žien. Problémy so ženským orgazmom je možné rozdeliť do dvoch typov.
- ženy, ktoré nikdy nemali orgazmus (primárna anorgazmia)
- ženy, ktoré mali orgazmus v minulosti ale teraz ho nemôžu mať (sekundárna anorgazmia)
Asi každá tretia žena má problémy dosiahnuť orgazmus. Ženy môžu mať všeobecne problém s orgazmom, ale môžu mať len obdobia, kedy ho majú zriedkavejšie. Príčin, prečo je to tak je viacero a väčšina z nich sa dá úspešne odstrániť.
Všeobecne rozpoznávame
- poruchy sexuálnej túžby – žena nemá záujem o sex
- poruchy sexuálneho vzrušenia – môže ísť o poruchu fyzického alebo pocitového sexuálne vzrušenie. Pri poruche fyzického (genitálneho) vzrušenia prežíva žena vzrušenie len subjektívne, pocitovo, nie fyzicky. Nie je prítomný (alebo len veľmi slabý) výtok z vagíny, prekrvenie erektilných tkanív. Pri poruche pocitového sexuálneho vzrušenia sú prítomné fyzické znaky vzrušenia, chýbajú ale pocity.
- Poruchy orgazmu – anorgazmia
Anorgazmia
Anorgazmia je pojem, ktorý sa používa pre zriedkavé, menej intenzívne, alebo chýbajúce orgazmy. Frekvencia a aj intenzita orgazmov sa u každej ženy líši. To čo je pre jednu bežné, nie je bežné pre druhú. Problémy s dosiahnutím orgazmu sú tak u každej ženy iné.
Príčin, prečo ženy nemôžu dosiahnuť orgazmus je viacero a väčšina z nich sa dá úspešne odstrániť. Sexuálne vzrušenie a orgazmus je komplex reakcií na fyzické, emocionálne, zmyslove a psychologické stimuly. Problém v ktorejkoľvek oblasti môže negatívne ovplyvniť ženský orgazmus.
Osobné, psychologické faktory
K problémom s orgazmom môžu prispieť vaše predchádzajúce skúsenosti, správanie a aj duševná pohoda. Patria sem
- sexuálne alebo emočné zneužívanie v minulosti, znásilnenie.
- Nedostatok sebavedomia. Často pramení z toho, že žena nie je spokojná so svojim telom.
- Málo poznatkov o sexuálnej stimulácii.
- Rozpaky, pocit viny až strach z pohlavného styku
- Náboženské, prípadne kultúrne presvedčenia o sexuálnom styku.
- Stres, ktorý spôsobujú rôzne problémy, napríklad nedostatok financií, strata zamestnania, blízkej osoby, …
- Duševné zdravie – depresie, úzkosť, …
Vzťah
Problém dosiahnuť orgazmus pri pohlavnom styku môžu spôsobiť aj problémy v partnerskom vzťahu.
- Nedostatočná až žiadna komunikácia medzi partnermi ohľadom sexuálnych potrieb a preferencií.
- Nevyriešené konflikty.
- Nedostatok emocionálnej intimity (prepojenia s partnerom).
- Narušenie dôvery, nedostatok dôvery alebo rešpektu, nevera.
- Nedostatočná alebo nevhodná stimulácia.
- Partnerské násilie
Fyzické príčiny
Choroby, lieky a aj životný štýl môžu schopnosť dosiahnuť orgazmus narušiť.
- Zdravie – chronické choroby ako cukrovka, roztrúsená skleróza alebo hyperaktívny močový mechúr môžu prispieť k problémom s orgazmom.
- Gynekologické problémy – pri gynekologických operáciách dochádza k poškodeniu tkaniva, čo môže ovplyvniť dosiahnutie orgazmu. Často ide o zákroky ako hysterektómia či operácia rakoviny.
- Vulvodýnia (bolesť, pálenie, svrbenie alebo iné nepohodlie okolo vstupu do vagíny – vulvy), vaginizmus (mimovoľné sťahovanie svalov panvového dna)
- Lieky – je veľa liekov, ktoré môžu ženský orgazmus ovplyvniť. Niektoré sú na predpis, niektoré si môžete kúpiť v lekárni aj bez neho. Najčastejšie ide o lieky na krvný tlak, antipsychotiká, antidepresíva a antihistaminiká.
- Alkohol – spomaľuje prenos nervových vzruchov a práve to môže viesť k problémom s orgazmom. Ani povestný „pohárik na odbúranie zábran“ nemusí vyhovovať každej žene.
- Fajčenie – obmedzuje prietok krvi vrátene prietoku do pohlavných orgánov.
- Vek a s ním súvisiace zmeny – perimenopauza a menopauza je častou príčinou, ktorá vedie k zníženiu túžby, libida a následným problémom s orgazmom.
- Hormonálne zmeny – PMS alebo obdobie po pôrode.
Sexuálne problémy
- Bolesť pri pohlavnom styku, sexuálnej stimulácii
- Problémy so vzrušením
- Nízka až žiadna chuť na sex
- Suchosť vagíny
Ako na anorgazmiu
Príčin, prečo je pre vás orgazmus nedosiahnuteľný je množstvo. Ak ste začali užívať nové lieky, prekonali ste operáciu alebo je príčina v depresii či úzkosti porozprávajte sa so svojim lekárom prípadne gynekológom, ktorý vám môže pomôcť odhaliť príčinu a odporučiť ako ďalej.
Pri problémoch s orgazmom sa môžete obrátiť aj na vzťahového poradcu alebo sexuálneho terapeuta.
Najčastejším problémom je zlá stimulácia počas sexu. Najlepší spôsob ako zistiť čo vás vzrušuje je sebaskúmanie, masturbácia. Pohlavné orgány nie sú jediné miesta na tele, ktoré vás vzrušia. Ak môžete dosiahnuť orgazmus pri masturbácii povedzte partnerovi čo vás vzrušuje a privádza do orgazmu.
Zmena sexuálnej polohy vám môže pomôcť dosiahnuť orgazmus. Zamerajte sa na polohy, pri ktorých dochádza aj k stimulácii klitorisu. Šance na vyvrcholenia sa výrazne zvýšia.
Väčšina žien na dosiahnutie orgazmu potrebuje sexuálnu predohru. Často s tým súvisí správna a dostatočne dlhá stimulácia. Ak poznáte erotogénne zóny partnerky bude pre vás ľahšie priviesť ju k orgazmu.
Kegelove cviky sú ideálne na posilnenie svalov panvového dna a následne aj na posilnenie mechanizmu ženského orgazmu.
Neostýchajte sa a pokojne pri pohlavnom styku použite aj nejaké sexuálne hračky, nechajte priestor pre fantáziu a ak máte nejaké sexuálne túžby preveďte ich do reality (ak to je možné).
Lieky
Účinok liekov na anorgazmiu nie je dostatočne preukázaný. Niektoré môžu mať priaznivý vplyv, ale majú vedľajšie účinky, pre ktoré je potrebné byť pod dohľadom lekárov. Patria sem
- Estrogénová terapia – používa sa na zmiernenie symptómov menopauzy a môže zlepšovať aj sexuálny zážitok. Táto terapia sa ale spája aj s vyšším rizikom rakoviny prsníka a kardiovaskulárnych ochorení.
- Testosterónová terapia – používa sa u žien v menopauze, ktoré majú nízke hladiny testosterónu. Môže zlepšiť vzrušenie a orgazmus. Medzi vedľajšie účinky tejto terapie patrí tvorba akné, nadmerné ochlpenie, zníženie hladín dobrého cholesterolu, riziko rozvoja rakoviny.
Na zlepšenie orgazmu sa používa aj prírodná liečba. Pre zlepšenie sexuálneho života žien nájdete na trhu prípravky s L-arginínom či extrakt z ruského olivovníka. Na potvrdenie ich účinku nie je ale dostatok dôkazov a nik vám nezaručí, že ich užívaním si orgazmus užijete.
Ženský orgazmus je zložitá vec, v ktorom zohráva dôležitú úlohu viacero faktorov. Ak máte problém dosiahnuť ho problém môže byť aj v spôsobe akým sa oň snažíte. Existuje množstvo spôsobov ako ho dosiahnuť. Chcete vedieť o aké spôsoby ide? Dozviete sa o týždeň.
ZDROJ:
glamour.com/story/why-cant-i-orgasm
independent.co.uk/life-style/love-sex/orgasm-women-female-sex-b2149269.html
my.clevelandclinic.org/health/articles/22969-orgasm
forbes.com/sites/kevinmurnane/2017/10/16/what-goes-on-in-a-womans-brain-when-she-has-an-orgasm-its-complicated/
Obrázky: freepik.com