Trápi vás neustála únava a bolesti celého tela? Spoliehali ste sa na to, že to pominie, len čo vyjde slniečko? Zatiaľ čo na vás z telefónu, televízie a billboardov vyskakujú ľudia starší ako vy, ktorí aktívne športujú či tancujú, my vám dáme tip na to, ako by sa vám mohlo podariť zaradiť medzi nich.
V snahe zmeniť svoj životný štýl stojí proti vám často jediná prekážka. Nemusíte si to nijako zvlášť vyčítať – boj s ňou je nevyspytateľný a je na dlhé lakte. Čokoľvek na jej prekonanie vyskúšate, zabojujete so silným súperom- so sebou samým. Áno, rozumiete tomu správne, medzi vami a zmenou stojí pevná prekážka a tou ste vy sami.
Komfortný životný štýl, zabehnuté cestičky, relax, ničnerobenie hojnosť v porovnaní s časom stráveným na spaľovanie energie je ťažké zmeniť na aktívny pohyb a cvičenie.
Telo a myseľ sa spočiatku urputne bránia myšlienke začať niečo robiť a neplatí to len pri cvičení ale aj pri ďalších aktivitách, počas ktorých je nutné vystúpiť z komfortnej zóny.
Ak sa však rozhodnete vstať a niečo so sebou robiť, pripravte sa na to, že pohyb vás bude viac vyčerpávať ako nabíjať. Zmena zo začiatku bolí a vyžaduje značný čas, kým si na ňu zvykneme a stane sa súčasťou vašej bežnej rutiny. Netreba na to roky výskumov – stačí sa pozrieť okolo seba a vyjde vám, že vytúžené výsledky sa dostavia pri pravidelnosti. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov, čo mnohých záujemcov o zmenu životného štýlu skôr či neskôr odradí.
Dobre sa to dá pozorovať v čase – vedeli by vám o tom rozprávať všetci majitelia a prevádzkovatelia fitness centier. Každoročne pozorujú, ako sa z januárových preplnených posilňovní menia priestory na preriedené marcové a ako v júni či júli už zvyknú stroje vo fitness centre okupovať naozaj len odhodlaní a vytrvalí jedinci. Potvrdzujú to aj výsledky z Eurobarometra, kde sa ukázalo, že z 25 000 respondentov sa aktívnemu pohybu venuje len 38%. Pravidelným pohybom sa pritom myslí pohybová aktivita vykonávaná nie každý deň, dokonca ani každý druhý – ale hovoríme o pohybe len raz za týždeň!
17% ľudí cvičí alebo sa hýbe menej často, ako jedenkrát za týždeň. Z týchto dát dokážeme usúdiť, že zo spomínaného množstva sa 45% ľudí rozhodne sadnúť si pred televíziu alebo sa uvelebiť s mobilom v ruke a pokračovať v neproduktívnom leňošení. Jednoducho povedané, polovica ľudí sa nezapája do žiadnej pohybovej aktivity a len dúfa, že ich organizmus si poradí aj bez pohybu.
Aj keď sa presviedčate, že pohyb nemá veľký dopad na vaše zdravie, mýlite sa. Prehovárať vás určite nebudeme, no jeho nedostatok vplýva na jednu zásadnú látku, ktorá sa len nedávno dostala do mainstreamového ponímania a stala sa neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o pohybový aparát, zdravie organizmu a dokonca aj udržiavanie krásy. Reč je o kolagéne. Kolagén nie je len mediálna bublina. Je to jedna z látok, ktoré by sa dali označiť za „gamechanger“.
Súvisí s ním stav všetkých ohybných a pohyblivých častí tela, dokonca aj takých, na ktoré by ste to na prvý pohľad nepovedali. Keď vám pri slove kolagén ako prvé napadnú kĺby, chrupavky a medzistavcové platničky, napadne vám správne. No keď sa pustíte do podrobnejšieho pátrania, zistíte, že sa nachádza aj v očnej rohovke, stenách ciev a stenách tráviaceho traktu, keďže je odvodený od gréckeho slova kólla, čo by sa dalo voľne preložiť ako lepidlo.
Sedenie, pohyb aj krása
Dobrou správou je, že kolagén si dokáže naše telo aj produkovať. Problém nastáva s narastajúcim vekom, no pokiaľ si predstavujete staršiu dámu alebo pána, ktorému produkcia kolagénu klesla, vyvedieme vás z omylu. Produkcia kolagénu rapídne klesá už medzi 20- 30 rokom života. Už v mladosti sa množstvo ale aj kvalita kolagénu znižuje. Ide pritom o bielkovinu, ktorá tvorí až 30% všetkých bielkovín v tele a existuje až v 28 doposiaľ objavených a preskúmaných variantoch.
Najčastejšie sa v tele objavuje 5 typov kolagénu, pričom v bežne dostupných doplnkoch nájdete 2 – takzvaný kolagén I. typu, po ktorom siahajú ženy, keďže je známy aj ako beauty kolagén. Pre kĺby, platničky a chrupavky je dôležitý jeho najbližší príbuzný, a to kolagén typu II.
S jeho úbytkom narastajú problémy s pohybovým aparátom. Medzi prvé príznaky patrí vŕzganie v kolenách, pichanie pri chrbtici, bolesti zápästí a ďalšie, ktoré ste predtým nemuseli vôbec pociťovať. Už pri týchto momentoch je dobré doplniť kolagén najjednoduchšou cestou, a to prostredníctvom stravy. Na kolagén sú bohaté poctivé vývary z kostí, mäso, tučné ryby, vajíčka, pre vegetariánov a vegánov je dobrou správou, že určité percento kolagénu sa nachádza aj v listovej zelenine, semenách a orechoch či paprike. Aj keď sú prírodné zdroje viac než vítané, občas je dobré podporiť organizmus aj prostredníctvom výživových doplnkov.
Ak chcete siahnuť po doplnkoch výživy, ktoré zvyšujú šancu na vstrebanie sa dostatočného množstva kolagénu, siahnite po overenom doplnku výživy Maxi Vita Exclusive Kolagén forte+, ktorý obsahuje 200 µg natívneho kolagénu II. typu a s cieľom zvýšiť jeho vstrebávanie aj vitamín C a extrakt z Boswellia serrata. Tento typ kolagénu, ako už z vyššie spomenutého vyplýva, zabezpečuje dobrú kondíciu kĺbov a chrupaviek a vám istotu, že vám to vstávanie z postele a zo stoličky pôjde ešte pár rokov bez bolesti. Ak by ste sa náhodou predsa len rozhodli pre pohyb, tešíme sa s vami a pripomíname, že aj v takom prípade vám kolagén príde viac než len vhod. Maxi Vita Exclusive Kolagén forte+ nájdete na stránke www.vitar.sk , v obchodných reťazcoch či vybraných predajniach drogérie.