11 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Zlatobyľ obyčajná

Latinsky: Solidago virgaurea
Ľudovo: zlatá byľ, zlatá metla, celík, žlté králiky, hadi trank
Čeľaď: astrovité

Bylinka má 80 cm vysokú jednoduchú stonku so strapcovitými alebo do metliny usporiadanými úbormi zlatožltých kvetov. Kvety sa zbierajú v júli až októbri.

Výskyt

Vyskytuje sa na lúkach, pasienkoch, úbočiach či rumoviskách.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame kvety a vňať.

Účinné látky

flavonoidy (rutín, kvercetín, kempferol) a saponíny. Vedľajšie látky v droge zastávajú triesloviny, fenolové kyseliny, silica a sliz.

Využitie

Zlatobyľ obyčajná má všestranné liečivé schopnosti, z ktorých najvýznamnejší je diuretický (močopudný) a protizápalový účinok. Zlatobyľový čaj pôsobí detoxikačne a podáva sa ako doplnok pri prudkých zápaloch močového mechúra a obličiek, tiež pri chronických ochoreniach ľadvín, rozpúšťa a vyplavuje močové kamienky a piesok. Čaj zo zlatobyle zlepšuje metabolizmus a napomáha k liečbe zapálených slizníc.

Všetky duševné a citové zážitky človeka sa odreagúvajú cez obličky. Na každom duševnom šoku, či už je to náhla smrť milej osoby, alebo dajaké nešťastie, sa vždy podieľajú obličky. Preto treba pri sklamaniach a iných duševných záťažiach bezpodmienečne piť zápar zo zlatobyle obyčajnej.

Kontraindikácie

Neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Neodporúča sa dlhodobé neprerušované užívanie.

Zaujímavosť

Okrem zlatobyle obyčajnej rastú u nás ešte dve: zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis) a zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea). Všetky tri zlatobyle sú liečivé a u nás sa vyskytujú.

Motto

Zlatá byľ, zlatá potecha obličiek.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY