3.9 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024

Zápal močového mechúra

Močový mechúr je pružné svalové vrecko, do ktorého sa u dospelého človeka zmestí až 750ml tekutiny. Z mechúra moč vyteká močovou rúrou a potom von z tela.

Močový mechúr kontrolujú 2 prstence svalov nazývané zvierače (sfinktery). Prvý sfinkter automaticky kontroluje nervová sústava, čo znamená, že táto kontrola je podvedomá a automatická a nezávisí od vôle. Druhý sfinkter človek kontroluje vedome a uvoľňuje ho pri vypúšťaní moču. Keď začne moč vytekať, sval v stene močového mechúra, ktorý vypudzuje moč (detrusor), sa stiahne a to prinúti moč tiecť stredne silným prúdom.

Zápal močového mechúra (cystitída) je ochorenie, ktorého príznakmi sú: bolesť v oblasti podbruška, bolesť alebo pocit pálenia pri močení, časté nutkanie na močenie, prípadne nevoľnosť v kombinácii s horúčkou. Občas sa v moči môže objaviť aj krv.

Príčiny tohto ochorenia sú rôzne. Patrí medzi ne napr. nedostatočná hygiena, strava, určité lieky, infekcie, prechladnutie a chrípka, nesprávne držanie tela, úzkosť a stres, alergická reakcia na chemikálie na toaletách, nesprávne obliekanie a textílie, ale aj nevhodný pohlavný styk. Ťažkosti sa objavia vtedy, keď sa baktérie zachytia na stenách močovej rúry a začínajú sa tam rozmnožovať.

Ak trpíte akútnym zápalom močového mechúra, je potrebné vyhľadať lekára. Ak ste na tento problém náchylní a zvykne sa vracať, existujte niekoľko krokov, ktoré môžete preventívne podniknúť a zamedziť opätovnému výskytu tohto ochorenia.

Výživová terapia

Voda

Ak pijete dostatok tekutín, znásobuje sa adekvátne aj vaše množstvo moču. Tým sa znižujú šance, že sa baktérie začnú zhlukovať na stenách močovej rúry. Okrem toho sa v močovom mechúre týmto spôsobom udržuje vhodné pH, ktoré bráni premnoženiu baktérií. Odporúča sa piť najmenej 8-10 pohárov vody denne. Ak žijete v horúcom klimatickom podnebí, tak ešte oveľa viac. Sladené nápoje nie sú alternatívou vody a môžu naopak prispievať k infekciám tým, že kyslo pôsobia na vnútorné prostredie nášho tela.

Brusnice

Brusnice a tiež aj čučoriedky obsahujú antioxidačnú látku zvanú epikatechín, ktorá pôsobí na baktérie ako E.coli tak, že im znemožňuje sa uchytiť na stenách močovej rúry. Okrem toho oslabuje bunkové steny baktérií. Fínska štúdia potvrdila liečivé účinky brusníc. Pri ich preventívnom konzumovaní počas roka sa náchylnosť na infekcie močových ciest znižuje o 20%. Ak konzumujete brusnice vo forme štiav, odporúča sa o to viac zvýšiť príjem vody počas dňa. Je to z dôvodu, aby nevznikalo riziko tvorby obličkových kameňov zo šťavelanu (oxalátu).

Biely jogurt s bifido kultúrami

Jogurt obohatený o aktívne kultúry pomáha v tele udržať potrebné množstvo užitočných baktérií a znižovať počet tých škodlivých. V boji s infekciami pomáha tiež fermentované mlieko (v podobe cmaru a kefíru).

Čomu sa máme v strave vyhýbať?

Jednoznačne sladkým potravinám a nápojom. V prípade cukrovky alebo inzulínovej rezistencie priemyselne spracované škroby vyvolávajú náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi v dôsledku čoho cukor preniká do moču. Skúste preto konzumovať potraviny s nízkym glykemickým indexom a pite dostatok vody.

Káva, kola, čaj a alkohol prispievajú k dráždeniu močového mechúra čím zvyšujú pravdepodobnosť výskytu infekcie. Preto ich príjem určite obmedzte.

Terapia bylinkami

Úľavu prinesie pitie harmančekového čaju alebo čaju z kukuričných vlasov. Bolesti zmierňuje čaj z rasce, koriandra a fenikla (1 šálka 3x denne). Vhodné sú aj odvary z nechtíka, rebríčka a ľubovníka, ale aj pýru a buchu.

Hydroterapia

Striedanie horúcich a studených sedacích kúpeľov pri teplote 37 stupňov celzia v trvaní polhodiny dokáže zlepšiť stav. Nie je vhodné pre ľudí trpiacich na srdcové ochorenia alebo vysoký krvný tlak.

Homeopatická terapia

Kým príznaky pretrvávajú, užívajte denne cantharis 6c a staphysagria 6c.

Aromaterapia a masáž

Masírujte a tlačte na body v spodnej časti brucha hneď nad močovým mechúrom. Môže to zmierniť príznaky. Pri masáži alebo do kúpeľa použite 3-4 kvapky éterických olejov zo santalového dreva, borievky, levandule alebo bergamotu zmiešané s neutrálnym základným olejom (napr. z hroznových jadierok). Zmierni to nepohodlie a bolesť.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY