10.5 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Tenisový lakeť sa netýka len tenistov

Tenisový lakeť nie je zdravotný problém, ktorý sa týka len tenistov či iných športovcov. Pokojne môže prekvapiť kohokoľvek z nás.

Trpí ním približne 25% populácie, ale len 5% rieši tento zdravotný problém aj u lekára. Zvyšných 20% bolesť ignoruje, alebo sa spoliehajú, že odíde tak ako prišla.

Za pojmom tenisový lakeť sa skrýva degeneratívne a zápalové ochorenie úponov šliach, kĺbových spojov alebo väzov. Tento zápal nie je obmedzený len na lakeť, môže sa objaviť aj na inom mieste – zápal kolenných, trieslových alebo achillových šliach. Vzniká pri nadmernom či častom zaťažovaní šliach a kĺbov.

Tenisový lakeť (epikondylitída) postihuje vonkajšiu časť lakťa. Bolesť ucítite vždy keď zápästie tlačí proti odporu ako je tomu pri údere raketou do letiacej loptičky, ale aj pri rúbaní dreva, písaní, rukou, práci na PC s myšou, žmýkaní bielizne, umývaní okien, prácach v záhrade  a pod.

Okrem vonkajších faktorov môžu byť príčinou zápalu aj vnútorné faktory:

  • cukrovka,
  • genetická predispozícia,
  • rôzne hormonálne ochorenia.

Príčina vzniku zápalu je v opakovaných sťahoch svalov predlaktia. Používame ich na narovnanie a zdvihnutie ruky. Častým zaťažovaním týchto svalov dochádza v tkanive k mikrotrhlinám šliach, ktoré upevňujú svaly ku kosti z vonkajšej strany.

Bolesti sa prejavia len na jednej – dominantnej ruke (tú, ktorú najčastejšie používate). Objaví sa náhle pri fyzicky namáhavej práci. Dlhodobé preťažovanie a ignorovanie bolesti môže viesť k chronickej forme.

Pokiaľ sa bolesť objaví na vnútornej strane lakťa hovoríme o golfovom lakti. Jedná sa o rovnaké ochorenie s tým rozdielom, že je postihnutá iná časť úponu šliach.

Príznaky tenisového lakťa

Ako už bolo spomenuté bolesť sa prejavuje na vonkajšej strane lakťa a môže prechádzať až do zápästia alebo do ramena. Okrem toho sa objaví, alebo zhorší vždy, keď:

  • si s niekým potrasiete rukou,
  • ak niečo uchopíte (hlavne z hora),
  • pri stlačení kľučky, otváraní fľaše,
  • pri držaní pohára (nedokážete udržať predmety v ruke),
  • vyrovnáte ruku.

Ak sa bolesť objaví aj pri takýchto nie fyzicky náročných činnostiach, je váš lakeť v zlom stave. Ak sa objaví aj keď nič s rukou nerobíte (pokojový režim), ide o kritický stav, kedy by ste mali vyhľadať lekára čo najskôr.

Diagnostika tenisového lakťa

Lekár určí diagnózu podľa príznakov a lokalizácie bolesti. Na potvrdenie diagnózy sa zvykne urobiť test tretieho prstu (prostredník). Prostredníkom zatlačíte o stôl, stenu a ak sa pri tlaku objaví bolesť v lakti ide pravdepodobne o tenisový lakeť.

V niektorých prípadoch (ak bolesti ne sú silné alebo ich príčina môže byť niekde inde) vás pošle lekár na rtg, magnetickú rezonanciu alebo iné vyšetrenie vďaka ktorému sa príčiny bolesti zistia presnejšie.

Liečba tenisového lakťa

Tenisový lakeť si nevyžaduje náročnú liečbu – ak sa podchytí včas. Pár dní oddychu a lieky proti bolesti a zápalu (analgetiká) postačia. Fyzioterapia (elektroliečba, magnetoterapia, liečba laserom) alebo rontgenoterapia vám môžu pomôcť v uzdravení.

Ďalšie možnosti liečby

Sú napr. injekcie s krvnou plazmou bohatou na doštičky – urýchľujú hojenie poškodených šliach. Lekár vám môže aplikovať aj kortizónovú injekciu. Ide o pomerne úspešnú liečbu, ktorú ale nie je možné a ani dobré opakovať, pretože môže nepriaznivo ovplyvniť štruktúru šliach.

Ultrazvuk – do postihnutého miesta sa vpichne ihla. Ultrazvukom sa ihla rozkmitá tak rýchlo, že sa poškodené tkanivo skvapalní a následne vysaje.

Pokiaľ bolesť pretrváva dlhšie (3 až 6 mesiacov) lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí operáciu.

Pri chronických stavoch sa zápal udržuje v lakťovom kĺbe a poškodzuje ho. V tomto prípade je už nevyhnutná operácia, kedy sa uvoľní napätie, ktoré je vyvíjané na šľachy a odstráni sa zápalom poškodená tkanivo. Po operácii je potrebné absolvovať rehabilitáciu. Šľachy sa hoja pomaly, liečba tenisového lakťa môže trvať niekoľko mesiacov až rok.

Nepodceňujte bolesť lakťa

Bolesť lakťa môže po pár dňoch a odpočinku zmiznúť. Ak ale dochádza k zaťažovaniu svalov stále, môže toto ochorenie prerásť do chronického štádia. Môže dôjsť k poškodeniu lakťového kĺbu a obmedzeniu jeho hybnosti čo v neliečených prípadoch môže spôsobiť deformáciu kĺbu.

Domáca liečba:

  • vyhnite sa činnostiam, ktoré bolesť zhoršujú,
  • 3x denne si na lakeť dajte studený obklad (maximálne na 15 minút),
  • pokoj – ruku nezaťažujte.

Ako predísť tenisovému lakťu

Lakťový kĺb je zaťažovaný po celý deň – jednoducho ho stále potrebujeme. Preto by sme sa mali snažiť jeho poškodeniu predísť.

  • Ak musíte ruku zaťažiť, snažte sa preniesť záťaž na svaly paže a ramena (nie na lakeť a zápästie).
  • Pri práci, či športe používajte ľahšie nástroje (ľahšie kladivo, ľahšiu tenisovú raketu..). Vaše svaly budú tak menej zaťažené a namáhané.
  • Zvýšte silu svalov predlaktia  – predídete tak tenisovému lakťu.

Cviky na tenisový lakeť a posilnenie svalov predlaktia

  1. Ohnite ruky v lakťoch do pravého uhla. Dlane otočte smerom hore. Postupne otočte dlane smerom dole a vydržte tak 5 sekúnd. Opakujte desať krát.
  2. Vezmite si do rúk niečo ľahké (malú činku, plechovku s nápojom). Opakujte predchádzajúci cvik, ale zo závažím.
  3. Vezmite si do rúk niečo ľahké (plechovku, činku). Ohnite ruky v lakťoch do pravého uhla. Dlane idú smerom hore. Teraz ohnite zápästie smerom k sebe (aj so závažím), vydržte 5 sekúnd a vyrovnajte zápästie. Opakujte 10 krát.
  4. Postavte sa a ruky dajte vedľa tela. Pomaly ruky ohýbajte v lakťoch do hora až sa dotknete pleca. Vydržte 15 až 30 sekúnd a ruku znova pripažte. Opakujte 10 krát.
  5. Ruku vystrite pred seba, dlaňou dole. Zohnite zápästie smerom dole. Môžete si druhou rukou pomôcť a ohnúť zápästie viac (zbytočne to neprežeňte). Vydržte 15 až 30 sekúnd a zápästie vyrovnajte. Zopakujte 3 krát.
  6. Ruku dajte pred seba s dlaňou dole. Ohnite ju v zápästí smerom hore. Môžete si pomôcť druhou rukou a jemne potiahnuť prsty viac dozadu. Vydržte 15 až 30 sekúnd a uvoľnite. Zopakujte 3 krát.
  7. Vezmite si ponožky, uterák, alebo loptičku a uchopte ju do dlane. Silno ju stlačte na cca 10 sekúnd a následne uvoľnite. Opakujte 10 krát
  8. Zviňte uterák a chyťte ho na každom konci jednou rukou. Otočte ho ako keby ste ho chceli vyžmýkať. Opakujte 10 krát a potom celý cvik zopakujte v opačnom smere.

Takto precvičíte a spevníte svaly predlaktia a zápästie. Pomôžu vám pri liečbe tenisového lakťa, ale slúžia aj ako prevencia pred jeho vznikom Cviky zbytočne nepreháňajte, svaly napínajte len tak, aby ste ich cítili, rozhodne by vás to nemalo bolieť.

Zdroje

[1] https://www.mayoclinic.org/

[2] https://www.nhs.uk/conditions/tennis-elbow/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY