6.2 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Pýr plazivý

Latinsky: Elytrigia repens L.
Ľudovo: divé žito, pejrovka, pýrnica
Čeľaď: lipnicovité

Pýr plazivý je trváca, 40-100 cm vysoká tráva, vyrastajúca z plazivého, článkovaného podzemku, ktorý sa v zemi naširoko rozlieza a rozkonáruje. Steblá sú riedko porastené úzkymi, čiarkovitými, drsnými listami, ktoré vyrastajú z pošvových kolienok. Sú zakončené klasom, zloženým z dvoch radov päťkvetých kláskov, ktoré sú širšou plochou obrátené k ose (rozdiel od mätonohu). Kvety drobné, temer nebadateľné. Plody sú zrná. Čas kvitnutia je v júni až auguste.

Výskyt

Pýr plazivý sa vyskytuje na obrábaných a neobrábaných pôdach na celom svete, s výnimkou extrémne severných a extrémne južných polôh. Uprednostňuje ľahké humózne a piesočnaté pôdy, ale rastie aj na všetkých ostatných pôdnych typoch okrem na viatych pieskoch a močiaroch. Vyskytuje sa v Európe, Ázii.

Časti, ktoré sa zbierajú

Na liečebné účely sa zbierajú podzemky, väčšinou pri kultivač­ných prácach a pri zbere. Podzemky sa dôkladne umyjú, zbavia sa korienkov a zelených častí a ešte v čerstvom stave sa rozdrvia. Materiál sa rýchlo usuší na slnku.
Zbierať sa však môže aj kvitnúca vňať v jarnom období, jej liečivé účinky sú len nepatrne slabšie.

Využitie

Veľmi účinná pri zápaloch močového mechúra a iných chorobách močového ústrojenstva, pri piesku a kameňoch v močových cestách.

Ľudové liečiteľstvo pozná ešte ďalšie indikácie, napr. chronické kožné vyrážky, reumatické ťažkosti a proti dne.

Kontraindikácie

Nie sú známe. Čaj z pýru je neškodný, ale táto bylina nie je stvorená na samostatné užívanie. Lepšie je použiť ju v čajových zmesiach.

Zaujímavosť

Pozor! Nezameniť s podobnými rastlinami: mätonoh mámivý a prstnatec obyčajný.

Motto

Múdry nevyhodí vypletú ohavnú burinu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY