16.4 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Paradajka – účinná pri infekciách a rakovine

Rastliny rajčiaka jedlého sú jednoročné, dvojročné a v zriedkavých prípadoch i trvalé rastliny, ktoré najskôr vyrastajú rovno zo zeme, v neskoršom štádiu vývoja však majú sklon k plazivosti. Jednotlivé stonky tejto rastliny môžu dosahovať dĺžku až 4 m. Blízko miesta vyrastania majú stonky priemer 10 až 14 mm, sú zelené, majú jemné ochlpenie a smerom ku koncom majú väčšinou akoby plstenú pokrývku. Ochlpenie sa skladá z jemných trichómov, ktoré môžu mať dĺžku až 0,5 mm.

Pôvod

História paradajky siaha až do 5.storočia pred našim letopočtom. V tomto čase ich začali pestovať peruánski Indiáni. Do Európy ich doniesol Kolumbus na konci 15. storočia, o vyše dvesto rokov neskôr sa paradajky stali bežnou súčasťou jedálneho lístka. V súčasnosti sa pestujú hlavne v juhoeurópskych krajinách.

Iné názvy

rajčiak, rajčina, solanum lycopersicum (lat), rajče (cz), tomato (en), tomate (de), paradeiser/paradeisapfel/paradiesapfel (de)

Nutričné hodnoty

Jedna stredne veľká paradajka obsahuje 1.08g bielkovín, 22 kalórií a 1.5g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 292mg
Fosfor – 30mg
Horčík – 14mg
Mangán – 0.14mg
Meď – 0.073mg
Sodík – 6mg
Vápnik – 12mg
Zinok – 0.21mg
Železo – 0.33mg
Vitamíny:
Kyselina listová – 18µg
Kyselina pantoténová – 0.109mg
Niacín – 0.731mg
Vitamín A – 1025 IU
Vitamín B1 (tiamín) – 0.046mg
Vitamín B2 (riboflavín) – 0.023mg
Vitamín B6 – 0.098mg
Vitamín C – 15.6mg
Vitamín E – 0.66mg
Vitamín K – 9.7µg

Ďalšie účinné látky

Je málo takých kuchynských rastlín, ktoré možno tak všestranne použiť a ktoré obsahujú toľko vitamínov (A-B-C) ako rajčiaky. Čerstvo obraté rajčiaky obsahujú 1,6 mg percent karotínu – životne dôležitého výživného prvku ľudského organizmu. Okrem toho obsahujú aj minerálne látky a rastlinné kyseliny (lykopén), ktoré im dodávajú jemnú chuť a arómu.

Význam pre zdravie

Paradajky sú pre bohatý obsah karotenoidu lykopénu výborným pomocníkom pri preventívnom boji s rakovinou a  slúžia tiež ako prevencia pred infekčnými chorobami. Paradajková šťava je okrem toho dobrá proti únave a bolestiam hlavy. Podľa posledných výskumov vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles je známe i to, že paradajky prospievajú pľúcam aj očiam. Paradajky pôsobia ako ochrana pľúcnych stien pred pôsobením nadmerného množstva ozónu a ktorá pravdepodobne dokáže ochrániť aj pred degeneratívnou očnou chorobou, ktorá postihuje mnoho ľudí po päťdesiatke. Pre nízky obsah kalórií sú tiež výborným pokrmom pri znižovaní hmotnosti.

Zaujímavosť

V Španielsku sa ich urodí tak veľa, že sa tu stali každoročnou tradíciou paradajkové „vojny“. Desiatky ton zrelých plodov sa znehodnotia pri ohadzovaní sa ľudí, aby sa takto umelo zvýšila ich cena.

Upozornenie

Nezrelé paradajky môžu zapríčiniť nevoľnosť a bolesti hlavy. Preto vždy odstráňte lôžko pri stopke a zelené miesta – obsahujú škodlivý solanín.

Recept

ParadajkaZapekané kuracie prsia s paradajkou a mozzarellou

Suroviny:
– 500 g kuracie prsia
– 1 balenie mozzarella
– 1 ks paradajka
– olivový olej
– čierne korenie
– soľ
– čerstvá bazalka
– čerstvý tymián

Postup:
Kuracie prsia nakrájame na plátky, jemne vyklepeme, posypeme tymiánom, osolíme, okoreníme. Následne krátko restujeme na olivovom oleji. Orestované mäso poukladáme do zapekacej nádoby vymastenej olivovým olejom. Paradajku a mozzarellu nakrájame na plátky, rovnomerne rozložíme na mäso a dáme zapiecť.Zapekáme cca. 15 minút pri teplote 200°C, ak chceme mať povrch viac chrumkavý, zapneme gril na 3 až max. 5 minút. Podávame ľubovoľne s ryžou alebo šalátom.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY