10.8 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Pankreas – podžalúdková žľaza

Pankreas, alebo podžalúdková žľaza je laločný orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine. Hoci názov hovorí, že by sme ho mali hľadať pod žalúdkom, je umiestnený za ním. Keď sa povie srdce alebo pľúca, u väčšiny ľudí sa vybaví aspoň nejaká predstava o ich funkcii. Ale čo si predstavíte, keď sa povie pankreas?

Pankreas tvorí súčasť endokrinného systému, ide teda o žľazu s vnútorným vylučovaním. Tento orgán má nezastupiteľnú funkciu pri trávení. S tráviacou úlohou súvisia aj ďalšie 2 úlohy, a to: produkcia inzulínu tvorba pankreatickej šťavy. Ako to prebieha?

V pankrease sa nachádzajú bunky zoskupené do Langerhansových ostrovčekov, ktoré produkujú látky – hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre využitie cukru v ľudskom tele. K týmto hormónom patrí inzulínglukagón. Pri poruche tvorby inzulínu vzniká choroba cukrovka.

V lalôčikoch pankreasu sú taktiež bunky pyramidálneho tvaru produkujúcu pankreatickú šťavu, ktorá obsahuje špeciálne látky – enzýmy. Vďaka ním je ľudské telo schopné využiť všetky zložky potravy. Denne sa tejto šťavy vytvorí asi 1,5 až 2 litre. Ak sa jej dostatočne netvorí, chorý má tráviace ťažkosti, ktoré sa prejavujú nafukovaním, bolesťami brucha, či hnačkami. Vraví sa, že chorý má „zlé trávenie“.

Pankreatitída

Často krát ľudia nevedia rozoznať, či majú zápal pankreasu, alebo „len“ žalúdočné ťažkosti. Hlavným rozdielom týchto nepríjemných ochorení je bolesť. Pri zápalom postihnutom pankrease je bolesť taká silná, že stáť, alebo sedieť s vystretým chrbtom bude ťažšie ako zabehnúť si maratón. Prejavy poškodenia pankreasu závisia od toho, ktorá jeho časť je postihnutá. Pri akútnom zápale pankreasu – pankreatitíde sa pridružujú:

  • kŕčovité bolesti v okolí pupka, či nadbruška
  • nevoľnosť, triaška a studený pot
  • šokový stav, dýchacie ťažkosti, problémy s nízkym tlakom
  • zástava tvorby moču
  • nutkanie na vracanie, alebo samotné zvracanie
  • horúčka
  • žlté sfarbenie pokožky

Akútny záchvat je nutné rýchlo diagnostikovať a liečiť.

Ak sa chorý nelieči, alebo sa zápaly opakujú, môže vzniknúť chronická pankreatitída, ktorá postihuje aj hormonálnu časť pankreasu. Pri chronickom zápale pankreasu sa pridáva ešte pocit plnosti a tlaku v nadbrušku. Pri poškodení buniek produkujúcich inzulín vzniká jeho nedostatok a výsledkom je ochorenie cukrovka.

BrandyAko tomu predísť?

Už pred 100 rokmi sa ochorenie charakterizovalo ako choroba „pijanov“, alebo mladíkov žijúcich neviazaným spôsobom života. Predpokladalo sa, že až 75-90% týchto prípadov vzniklo na základe zvýšeného príjmu alkoholu. Aj keď dnešné výskumy dokázali, že je to o čosi menej s percentami, stále zostáva, že najjednoduchším spôsobom prevencie je zrieknuť sa alkoholu.

Ďalšími príčinami vzniku ochorenia sú nadmerný príjem liekov, infekcia vírusom, žlčníkové kamene, ale i zvýšený príjem mastného jedla, stres a fajčenie, či vaša genetická výbava.

Keď sa zákernosť zhmotní..

Bohužiaľ, rakovina neobchádza ani pankreas. Karcinóm pankreasu je veľmi závažné ochorenie s vysokou úmrtnosťou medzi diagnostikovanými rakovinami. Je to hlavne preto, že pacient dlho nepozoruje žiadnu zmenu. Príznaky ako zvracanie, bolesti, strata hmotnosti sú nejasné a môžu pripomínať veľa iných ochorení. Aj dnešné diagnostické metódy odhalia rakovinu často až v pokročilom štádiu. Nádor je často už natoľko rozšírený, že ani jeho odstránenie nevedie k vyliečeniu. Čísla vyvolávajú hrôzu. Až 94% pacientov zomiera v priebehu piatich rokov od diagnostikovania a len približne 7% túto pomyselnú päťročnú hranicu prekročí. Okrem chronickej pankreatitídy patrí medzi rizikové faktory vzniku nádorového ochorenia pankreasu aj nadmerná konzumácia kávy, alkoholu a fajčenie.

Pri nádoroch pankreasu je nádejou jeho skoré odhalenie a jedinou možnosťou liečby chirurgická intervencia, kedy sa odstráni časť pankreasu s nádorom, alebo aj orgán celý. Aj preto sa odporúča nepodceňovať akékoľvek nezvyčajné bolesti v brušnej dutine, či iné tráviace ťažkosti a radšej vyhľadať lekára.

Liečba pankreasu

Liečba akútneho zápalu pankreasu spočíva v hospitalizácii, v rehydratácii, podávajú sa infúzie, ale aj antibiotiká. Ak je funkcia pankreasu nedostatočná, podávajú sa pankreatické tráviace enzýmy formou kapsúl. Pri komplikáciách spojených s nekrózou je nutné chirurgicky odstrániť odumreté časti pankreasu.

Pokiaľ sa stav pacienta upraví a neprejde do chronického ochorenia, pacient vie ďalej fungovať aj bez liekov, len dodržiavaním diéty – obmedzením mastnej stravy, vyprážaného jedla a vylúčením alkoholu a iných dráždivých potravín.

Na záver

Najlepšou prevenciou voči chorobám pankreasu je abstinencia alkoholu, zdravá a vyvážená strava, nefajčiť a žiť bez stresu. V prípade, ak ste už v minulosti prekonali zápal pankreasu je potrebné chodiť na preventívne prehliadky na gastroenterológiu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY