7.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Paleo diéta – stravovanie podľa našich dávnych predkov

V súčasnosti sa stretávame s rôznymi typmi diét, no počuli ste už o pojme „paleo diéta“? Ak vás zaujíma paleo diéta, aké potraviny tvoria paleo jedálniček, alebo sa chcete dozvedieť, či sa touto diétou dajú schudnúť prebytočné kilogramy, ste na správnom mieste.

Paleo diéta, alebo paleolitická strava nie je len diéta, ale spôsob životného štýlu. Už zo samotného názvu vplýva, že táto diéta vychádza zo spôsobu života našich dávnych prehistorických predkov – jaskynných ľudí. Tento typ stravovania je založený na zákonoch prírody a okrem toho je úzko spojený s našou genetikou.

Z hľadiska vývoja ľudstva je známe, že naši predkovia v dobe paleolitu (staršia kamenná doba) boli milióny rokov lovcami a živili sa najmä mäsom. Okrem toho boli zberačmi a živili sa drobným ovocím, bylinkami a orechmi. Zaujímavé je, že aj keď ich jedálniček tvorili zväčša bielkoviny a tuky, boli naši predkovia omnoho zdravší než sme my dnes. Až s nástupom neolitu (mladej doby kamennej), sa začalo ľudstvo venovať poľnohospodárstvu, čo znamenalo výraznú zmenu v stravovaní. Spomínané bielkoviny a tuky vystriedali sacharidy a lepok, pretože prvými pestovanými obilninami boli pšenica a jačmeň.

V čom spočíva paleo diéta?

Rôzne výskumy dokazujú, že za degeneratívne ochorenia súčasnosti, ktoré dosahujú priam epidemiologický charakter (obezita, cukrovka, rakovina, Alzheimerova choroba a ďalšie), môže nevhodná strava plná rafinovaného cukru, či geneticky modifikované potraviny.

Strava tvorená z väčšej polovice sacharidmi, ktoré sa nachádzajú najmä v pečive, zemiakoch, či ryži a tuky zohrávajú úlohu nepriateľa. Naopak, paleo diéta je založená na príjme tukov a bielkovín, organizmus človeka sa teda menej zaťažuje. Táto diéta je iná v tom, že zdrojom energie nie sú sacharidy, ale tuky z prijatej potravy, alebo z vlastných zásob. Ak sa budete dlhodobo stravovať podľa palea, vaše kilogramy pôjdu dolu.

Čo tvorí paleo jedálniček?

Základom palea sú prirodzené potraviny, bez konzervantov a farbív. Potraviny tvoriace paleo jedálniček znižujú glykemický index a obsahujú zdravý pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. Okrem toho sú v tejto strave optimálne obsiahnuté tuky cca 50 %, proteíny 25 %  a v menšej miere aj sacharidy (cukry) 25 %.

Paleo jedálniček obsahuje mäso, ryby, morské plody, zeleninu a orechy a objavuje sa aj ovocie. S výnimkou mäsa sa väčšina z nich konzumuje v surovom stave. Dôraz sa kladie aj na kvalitu a čerstvosť potravín, uprednostňujú sa výrobky od lokálnych farmárov v BIO kvalite, z domáceho chovu a z voľných výbehov.

Čo patrí medzi povolené potraviny?

  • Mäso – jesť môžete akékoľvek kvalitné mäso, či už hovädzie, bravčové, divinu, kuracinu, alebo morčacinu. Vyhýbať sa nemusíte dokonca ani husacej či bravčovej masti.
  • Morské ryby a morské plody – dopriať si môžete akýkoľvek druh rýb, od domácich sladkovodných rýb: pstruha, kapra, šťuky po morské kúsky: tuniaka, makrelu, alebo lososa.
  • Zelenina – siahnuť môžete po listovej zelenine (všetkých druhoch šalátu), plodovej, hlúbovej, čiastočne aj koreňovej zelenine.
  • Orechy vlašské orechy, lieskovce, mandle (nepatria tu arašidy).
  • Zdravé tuky – patrí tu rybí, kokosový alebo olivový olej, avokádo a olivy.
  • Ovocie je pri paleo stravovaní povolené len minimálne, medzi odporúčané patrí predovšetkým bobuľovité ovocie: brusnice, čučoriedky, maliny, jahody, ale i ríbezle a egreše. V lete siahnite po čerstvých plodoch, v zime po mrazených kúskoch.
  • Povolené sú aj čerstvé bylinky ako bazalka, mäta, rozmarín, koriander, šalvia, kôpor, pažítka, saturejka.
  • Medzi ďalšie povolené potraviny patrí soľ, vajíčka, horká čokoláda, čiastočne maslo.
  • A nezabudnite ani na pitný režim – pite dostatok čistej vody počas celého dňa!

Ktoré potraviny sú zakázané pri paleo strave?

Medzi zakázané potraviny patria všetky konzervované a priemyselne spracované potraviny (vrátane mäsových konzerv, paštét), instantné jedlá a jedlá z fastfoodu, sladkosti, rafinovaný cukor, obilniny, ako aj chlieb, pečivo, cestoviny, margaríny, mlieko a mliečne výrobky, strukoviny, zo zeleniny sú to kvôli vysokému obsahu škrobu zemiaky. Z nápojov sú to sladené nápoje a alkohol.

Kedy sa vyhnúť paleo diéte?

Názory na paleolitické stravovanie sa veľmi líšia. Aj keď ľudia milióny rokov konzumovali stravu bohatú na tuky a bielkoviny, niektorí odborníci na zdravú výživu si myslia, že extrémne nasledovať paleo trend môže so sebou priniesť aj riziko určitých chýbajúcich vitamínov a živín potrebných pre náš organizmus. Ako nevhodná je pre chorých ľudí, tehotné ženy, deti, seniorov a vegetariánov, ktorí nejedia mäso.

Paleo ako životný štýl?

Paleo diéta je na rozdiel od iných diét založená na princípe zvýšeného príjmu bielkovín a tukov, no nesmieme pritom zabúdať ani na „paleo človeka“, ktorý mal pri zháňaní každodenného jedla aj dostatok fyzických aktivít a mäso nemal k dispozícii každý deň. Paleolitické stravovanie sa preto nestáva krátkodobou diétou, ale predovšetkým životným štýlom, pri ktorom je možné aj pridaním športovej činnosti schudnúť prebytočné kilogramy.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY