7.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Hrubé črevo pod lupou alebo ako vám môže pomôcť kolonoskopia..

Kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré vzbudzuje u ľudí rešpekt až obavy. Môže však zachrániť váš život. Vyšetrenie hrubého čreva pomocou kolonoskopa môže odhaliť rôzne zmeny a začínajúce ochorenia v čreve. Rakovina hrubého čreva postihuje čoraz viac ľudí. Kým sa prejavia jej príznaky rakovina môže vo vašom organizme nepozorovane rásť aj niekoľko rokov. Práve kolonoskopiou sa môžu odhaliť a aj odstrániť výrastky na hrubom čreve (polypy), z ktorých môže vzniknúť rakovina.

Kolonoskopia sa vykonáva za pomoci zariadenia nazvaného kolonoskop. Ide o ohybnú hadicu, na ktorej konci sa nachádza kamera a zdroj svetla. Hrúbka hadice je asi ako detský malíček a dĺžka približne 1–1,5 metra.

Indikácie kolonoskopie

  • Prevencia pred rakovinou hrubého čreva. Odporúča sa vyšetrenie hlavne u ľudí po 50 – tom roku života a následne každých 10 rokov.
  • Podozrenie na syndróm dráždivého čreva.
  • Krv v stolici.
  • Bolesti v dolnej časti brušnej dutiny.
  • Pri hnačkách, zápchach, alebo hlienovitej stolici.
  • Podozrenie na nádorové ochorenie (ak sa rakovina hrubého čreva vyskytuje v rodine je vhodné podstúpiť prvé vyšetrenie v 20 – tom roku a následne ho pravidelne opakovať).
  • Nadmerné nafukovanie, nadúvanie.
  • Odstránenie polypov, výrastkov.
  • Odobratie vzorky na ďalšie vyšetrenie.

Dôvodov na podstúpenie kolonoskopie je naozaj veľa. Pri tomto vyšetrení je dôležitá spolupráca pacienta s lekárom.  Na vyšetrenie sa pacient musí dôsledne pripraviť. So všetkými pokynmi vás lekár oboznámi.

Dobré vedieť pred kolonoskopickým vyšetrením

Užívanie iných liekov

O užívaní liekov informujte lekára. Sú lieky, ktoré nie je vhodné pred vyšetrením užívať. Ak užívate lieky dlhodobo (lieky na riedenie krvi, liečbu artritídy, inzulín,…) lekár vám ich môže na istý čas vysadiť. Všetko záleží od jeho rozhodnutia. Nezabudnite ho ani informovať o užití antibiotík (ak ste ich užívali v nedávnej dobe),alergiách a iných ochoreniach.

Ako sa pripraviť na vyšetrenie

Pred samotným vyšetrením je dôležité vyprázdniť črevá. Začína sa 5 dní pred vyšetrením. Špeciálna príprava čriev sa skladá prevažne z pitia veľkého množstva špeciálnych tekutín a laxatív. Niekedy sa pred vyšetrením môže urobiť klystír. Nedodržaním odporúčaní lekára môže byť príprava čriev na vyšetrenie nedostatočná čo môže mať za následok skreslené zobrazenie sliznice hrubého čreva.

Základom prípravy čriev je ich vyprázdnenie. Počas piatich dní pred vyšetrením by ste mali z potravy vynechať:

  • Cereálne, hrubozrnné pečivo, vlákninu a strukoviny.
  • Oriešky, mak, jablká so šupkami.
  • Zeleninu.
  • Ovocie s jadierkami (hrozno, kiwi..).
  • Ťažko stráviteľné jedlo.

Vhodné potraviny sú:

  • Zemiaková, alebo krupičná kaša, zemiakové prívarky.
  • Domäkka uvarená cestoviny.
  • Varená hydina, varená mäso (vyhnite sa údeninám).
  • Polievky – vývar s rezancami, zemiaková.
  • Ovocie a zelenina len vo forme pyré.

Deň pred vyšetrením by ste mali jesť ľahko stráviteľné potraviny. Popri tom sa začnú užívať laxatíva (minerálne vody, alebo lieky). O druhu laxatív rozhodne lekár. V niektorej ambulancii vám odporučia minerálnu vodu, ktorá ma preháňacie účinky, alebo vám predpíše lekár lieky.

Vyčistenie čriev minerálnou vodou

Ak vám lekár odporučí minerálku začnite s jej užívaním už okolo obeda deň pred vyšetrením. Za deň musíte tejto minerálky vypiť asi 2 litre a po nej ešte minimálne liter vody, prípadne inej minerálnej vody.

Vyčistenie čriev liekmi

Ak ste dostali na vyčistenie čriev lieky, začnite ich užívať deň pred vyšetrením. Ide o prášok, ktorý sa rozpustí v 1,5 dcl vody a po ňom vypijete 2 litre tekutín. Po 4–roch hodinách si rozpustíte ďalší prášok vo vode a znovu po ňom vypijete 2 litre tekutín.

Vyhnite sa pitiu alkoholu, kávy a mlieka

Ak má vaša stolica tekutú formu, sú vaše črevá dostatočne pripravené na vyšetrenie.

Kolonoskopia – ako prebieha vyšetrenie

Kolonoskopiu vykonávajú lekári, najčastejšie gastroenterológovia, ktorí sú na to špecializovaní (majú skúsenosti a aj zručnosti). Veľa ľudí má z tohto vyšetrenia obavy. Najlepšie čo môžete urobiť je zveriť sa do rúk lekára. Na uvoľnenie môžete dostať sedatíva (nebudete môcť po nich viesť motorové vozidlo).

Pacient leží na ľavom boku a cez konečník je mu zavedený kolonoskop až po koniec tenkého čreva. Lekár zavádza kolonoskop opatrne, podľa reakcií pacienta. Niekedy je potrebné, aby sa pacient otočil na chrbát. Pri vyťahovaní kolonoskopu je sliznica hrubého čreva dôsledne sledovaná. Pri akomkoľvek nepríjemnom pocite alebo bolesti informujte lekára. Podľa stavu čriev a nálezov môže vyšetrenie trvať 20 až 50 minút.

Ak je pacientov strach veľký alebo ide o komplikovaný stav môže sa vyšetrenie vykonať aj v celkovej anestézii.

Jediné čo budete pri tomto vyšetrení pociťovať môže byť tlak, kŕče, alebo nadúvanie v bruchu. Vyšetrenie spôsobuje pacientom bolesti len veľmi zriedka.

Komplikácie pri kolonoskopii

Kolonoskopiu vykonávajú lekári, ktorí sú na to špecializovaní (majú skúsenosti a aj zručnosti). V mieste odobratia vzoriek (biopsie) môže nastať mierne krvácanie. Perforácia čreva je veľmi zriedkavou komplikáciou. Alergická reakcia na sedatívum môže byť ďalšou komplikáciou.

Alternatívne metódy

Kolonoskopia je najpresnejšie a najdôkladnejšie vyšetrenie hrubého čreva. Žiadne iné vyšetrenie ho nedokáže plnohodnotne nahradiť.

Irigografia – rontgenové vyšetrenie hrubého čreva, v ktorom je kontrastná látka.

Flexibilná sigmoideoskopia – krátkym kolonoskopom sa vyšetruje len posledná tretina hrubého čreva.

Virtuálna kolonoskopia – ide o CT vyšetrenie hrubého čreva. Cez konečník sa pacientovi do čreva vháňa vzduch pre získanie virtuálneho obrazu čreva. Možno toto vyšetrenie vyzerá prijateľnejšie než kolonoskopia, ale má svoje nevýhody. Neodhalí všetky polypy, z obrázkov sa zle odhaľujú oblasti zasiahnuté rakovinou ktoré nevyčnievajú nad povrchom (sú ploché). Ak virtuálna kolonoskopia odhalí podozrivý polyp klasickej kolonoskopii sa nevyhnete. Či už bude potrebné odobrať len vzorku, alebo ho odstrániť úplne.

Novinky v oblasti kolonoskopie

Chromendoskopia,  fluorescenčná endoskopia – pri týchto metódach sa používajú látky, alebo farby, ktoré sa nanesú na sliznicu čreva. Tieto látky odhalia prítomnosť abnormálnych buniek a lekár rozhodne či sa odstránia alebo len odoberie vzorka. V súčasnosti sa skúma aj použitie kolonoskopu, ktorý by sa pohyboval sám. Táto technická novinka je ale stále v štádiu experimentu.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY