8.9 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Hojenie rán – ako sa postarať o poranenú pokožku

Každý z nás sa už s väčšou či menšou ranou stretol osobne. Úrazy, odreniny, pády, menšie porezania nožík pri práci v kuchyni,… Hneď ako dôjde k narušenie celistvosti pokožky začne organizmus pracovať na jej oprave. Hojenie rán je proces, pri ktorom dochádza k rastu novej pokožky, zaceleniu rany a tvorbe jazvy.

Vzhľad jazvy často súvisí s hojením rany. Vytvoreniu jazvy nezabránite, správnym ošetrovaním rany ale môžete jej viditeľnosť zmierniť. Dôležitejšie je ale zabrániť infikovaniu rany. V najhoršom prípade, by vám mohlo ísť o život.

Správna starostlivosť o ranu

Menšie rezné rany či odreniny si môžete pokojne ošetriť aj doma. Ak dodržíte pár základných pravidiel vyhnete sa nie len infikovaniu rany ale zmiernite aj viditeľnosť jazvy, ktorá vám v mieste poranenia vznikne.

  • Ranu umyte pod tečúcou vodou. Určite ju nestačí len opláchnuť. Umývajte ju aspoň 5 minút aby ste z nej odstránili všetky nečistoty. Ak je rana a aj okolie môžete použiť mydlo, pokiaľ to je možné vyhnite sa rane, neumývajte ju mydlom.
  • Použite dezinfekciu. Ranu vyčistite priamo dezinfekciou. Zničíte tak baktérie, ktoré v nej ostali. Vyhnite sa použitiu dezinfekcie, ktorá obsahuje alkohol. Alkohol nie len že bude štípať ale môže ešte viac poškodiť pokožku a spomaliť hojenie rany.

Pokiaľ je rana malá nemusíte používať žiadny krém či masť. Ranu stačí len zalepiť aby ste predišli jej infikovaniu. Ak ide o väčšiu odreninu je dobré naniesť na ňu krém alebo masť, ktoré jej hojenie urýchlia. Existujú rôzne krémy, ktoré skrátia čas hojenia, majú protizápalové účinky a rany zvlhčujú čím zabraňujú neželanému vysušovaniu.

Nakoniec ranu zalepte alebo obviažte. Obväz vymeňte minimálne raz za deň alebo vždy keď je špinavý či vlhký.

Pokiaľ je rana väčšia bude si vyžadovať pár stehov. Vďaka nim bude hojenie rany rýchlejšie a jazva menej viditeľná.

Hojenie rán. Jazva

Vlhké hojenie rán

V minulosti sa kládol dôraz na to aby bola rana v suchu v súčasnosti sa uprednostňuje vlhké hojenie rán (hlavne tých väčších). Rana sa po ošetrení prekryje nepriepustnou vrstvou vďaka čomu sa v okolí rany udrží potrebná vlhkosť. Vlhké hojenie rán má viacero výhod.

  • Vo vlhkom prostredí sa udržuje nižšie pH čím sa zabraňuje množeniu baktérií.
  • Nepriepustná vrstva zabraňuje prieniku nečistôt z okolia do rany.
  • Nedostatok kyslíka v poranenej pokožke podporuje rýchlejšiu regeneráciu pokožky.

Hojenie rán – fázy

Hojenie a obnova pokožky je proces, ktorý sa skladá zo štyroch  po sebe idúcich fáz.

  1. Hemostáza – zastavuje sa krvácanie. Krvné doštičkykolagénom spúšťajú zrážanie krvi a s ďalšími zložkami vytvárajú krvnú zrazeninu.
  2. Čistenie (zápal) – imunitný systém ničí a odstraňuje baktérie. Neutrofily, lymfocyty a makrofágy (bunky imunitného systému) likvidujú patogény a aj poškodené bunky. Čistiaca fáza môže trvať 24 až 48 hodín od vzniku poranenia. Zároveň sa produkujú látky, ktoré urýchľujú tvorbu nového tkaniva. Počas tejto fázy môže byť miesto poranenia začervenané, opuchnuté a na dotyk teplé (znak zápalového procesu).
  3. Profilerácia – tkanivo sa zjednocuje, vytvárajú sa nové krvné cievy a kolagénové vlákna. V závislosti od veľkosti rany môže táto fáza trvať 4 až 24 dní.
  4. Maturácia – dozrievanie jazvy. Vytvorené kolagénové vlákna sa reorganizujú do nových štruktúr, ktoré najlepšie odolajú tenzným silám

Nehojace sa rany

Hneď ako sa pokožka poraní začína sa hojaci proces. Dochádza k zrážaniu krvi a tvorbe chrást. Chrasta chráni poškodené tkanivo pred baktériami a zabraňuje rozšíreniu infekcie. Krvnými cievami sa do poranenia dopravujú kyslík a živiny, čo podporuje biele krvinky v hojení rany. Keď je pokožka vytvorená a rana zahojená chrasta odpadne. V podstate nie je dôvod prečo by sa rana nemala zahojiť (ak ju správne ošetríte). Rany, ktoré sa zle hoja sa často vyskytujú v dôsledku ďalších faktorov.

Hojenie rán

 

Diabetes

Samotná cukrovka bráni procesu hojenia. Vysoká hladina cukru zhoršuje funkčnosť bielych krviniek, čím je rana náchylnejšia na infekcie a jej hojenie je pomalšie.

Slabá cirkulácia krvi

Zlý krvný obeh je často súčasťou cukrovky. Ak má pacient slabý krvný obeh nedostáva sa do rany potrebné množstvo živín. Samotné hojenie rany môže trvať dvakrát dlhšie než bežne.

Nedostatok živín

Zlá životospráva či poruchy príjmu potravy spôsobujú nedostatok živín a vitamínov v organizme. Hojenie rany je na kalórie náročný proces. Zamerať by ste sa mali hlavne na zvýšený príjem bielkovín, ktoré hojenie podporujú. Najviac bielkovín nájdete v mäse, rybách, vajíčkach a mlieku.

Oddych

S porezaním prstom nemusíte nutne ležať v posteli a spať. Ale ani ho príliš nezaťažujte. V hojacej rane sa vytvárajú nové bunky, ktoré tým, že prst stále namáhate ničíte. Hojenie tak môže trvať oveľa dlhšie. Pokiaľ máte poranenú nohu vyložte si ju.

Kompresia

Kompresiou vytvoríte v tkanive pod kožou tlak čím zabránite opuchu. Pôsobením tlaku sa akákoľvek tekutina, ktorá by sa hromadila okolo rany vytlačí zas do ciev a odvedie sa. To ale nie sú všetky výhody kompresie

  • zrýchľuje hojenie rán
  • zlepšuje prietok krvi
  • zvyšuje prísun kyslíka do rany

Obviazanie rany

Každý typ rany si vyžaduje konkrétne obviazanie. Kým pri menšom poranení prsta stačí leukoplast, pri väčšej rane na nohe je vhodné ranu pevnejšie obviazať. Len tak zaistíte dobré hojenie rany.

Infekcie

Najčastejším dôvodom nehojacich sa rán sú infekcie. Stačí ak ste ranu zle ošetrili a baktérie sa v nej začnú množiť.

Výtok z rany

Z rany môže vytekať tekutina, ktorá nemusí hneď znamenať, že sa deje niečo zlé. Zamerajte sa na charakter a textúru tekutiny.

  • Serózny výtok – číra, riedka tekutina, ktorá sa bežne vyskytuje na začiatku hojenia. Ak jej vyteká z rany veľa môže byť príznakom začínajúcej infekcie.
  • Krv – krv sa pri poranení objavuje bežne, aj keď sa vám už vytvorila chrasta. V tomto prípade je to často znakom toho, že sa rana znova otvorila (do niečo ste buchli alebo ste zovreli poranenú dlaň). Dôležité je zastaviť krvácanie a ranu znova správne ošetriť.
  • Serosanguinický výtok – číra tekutina s ružovkastým odtieňom. Ide o plazmu s trochou krvi. Tento výtok je znakom poškodenie drobných kapilár v rane. V menšom množstve nepredstavuje žiadnu hrozbu.
  • Seropurulentný/purulentný (vodnato hnisavý/hnisavý) – vodnáta alebo hustá tekutina so žltkastým, zeleným alebo dokonca hnedým sfarbením je znakom infekcie v rane. Ak začne z rany vytekať tento typ výtok mali by ste vyhľadať lekára.

Príznaky zle hojacej sa rany

Ak budete zle hojacu sa ranu ignorovať nemusí to dopadnúť dobre. Infekcia v rane môže spôsobiť gangrénu, hematóm, môže byť dôvodom na amputáciu ale môže končiť aj sepsou a smrťou. Príznaky zle hojacej sa rany a infekcie v rane zbadáte. Patria medzi ne

  • hnisavý výtok z rany
  • sčervenanie pokožky a teplo okolo rany
  • zápach
  • stupňujúca bolesť
  • stmavnutie pokožky na okrajoch rany (nekróza tkaniva)
  • horúčka, zimnica

Ak miesto hojenia rany zbadáte niektorý z týchto príznakov navštívte lekára. V závislosti od závažnosti infekcie vám môže lekár okrem vyčistenia rany odporučiť

  • antibiotiká – tabletky a/alebo roztok s antibiotikami na vyplachovanie rany
  • kortikosteroidy – na zmiernenie zápalu
  • hospitalizácia – pri závažných infekciách

Hojenie rán: Bylinky

Na hojenie väčších rán použite prípravky z lekárne. Na hojenie menších rán môžete siahnuť po prírodných liečivých bylinkách a odvaroch z nich. Na ranu aplikujte vatový tampón alebo gázu namočenú v odvare z byliniek. Najvhodnejšie bylinky na hojenie rán vám nemusia vždy pomôcť. Ak nezaberajú siahnite po produktoch z lekárne určených na lepšie hojenie rán.

Nechtík lekársky

  • podporuje tvorbu kolagénu v pokožke, má antimikrobiálne a protizápalové účinky. Podporuje regeneráciu pokožky. Nechtík sa používa pri liečbe menších rán, odrenín, popálenín a množstve kožných problémov.
  • Na ranu môžete priložiť aj vrecúško z uvareného čaju alebo aplikovať domácu nechtíkovú masť.

Rumanček kamilkový

  • rumanček kamilkový, kamilky alebo harmanček má antibakteriálne, dezinfekčné a protizápalové účinky. Podporuje regeneráciu pokožky a zmierňuje viditeľnosť jaziev.
  • Na rany aplikujte odvar z rumančeka.

Aloe vera

  • má antimikrobiálne a protizápalové účinky. Môže zrýchliť hojenie poranenej kože a zmierňuje bolesť. Aloe vera sa často používa pri spálenú pokožku od slnka, popáleniny a akné.
  • Odtrhnite starší list z rastliny a dužinu (vnútro listu) priložte na ranu.

Olej z čajovníka

  • olej z čajovníka (Tea tree) má antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti a vynikajúce antiseptické účinky. Používa sa na liečbu zápalov kože.
  • Na pokožku aplikujte prípravky s obsahom oleja z čajovníka.

Repík lekársky

  • repík na lepšie hojenie rán odporúčajú aj lekári. Má dezinfekčné a upokojujúce účinky.
  • Na ranu aplikujte tampón namočený v odvare z repíka.

Med

  • med je jedným z najštudovanejších prírodných liečiv na svete. Pomáha pri hojení menších rán, má antibakteriálne účinky a v minulosti sa v niektorých kultúrach používal ako náhrada obväzov.

Pokiaľ by vám prírodná liečba rán nezaberala siahnite po overených produktoch z lekárne.

ZDROJ

health.osu.edu/health/skin-and-body/six-signs-your-wound-is-not-healing-right

aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/wound-care-minimize-scars

webmd.com/a-to-z-guides/what-is-purulent-drainage

r3healing.com/how-to-treat-a-wound-that-wont-heal/

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY