5.4 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Fialka voňavá

Latinsky: Viola odorata L.
Ľudovo: fialôčka, sirôtka
Čeľaď: fialkovité

Trváca bylina vysoká 10 až 20 cm, z krátkeho podzemka vyrastajú zakoreňujúce poplazy s ružicami listov. Kvety sú fialové, jemne voňajúce.Plody sú tobolky. Kvitne od marca do apríla, prípadne do mája. Okrem fialky fialovej poznáme ešte fialku roľnú a trojfarebnú.

Výskyt

Rastie medzi krovím, pri plotoch a múroch, vo svetlých lesoch. Má rád vlhkejšie miesta.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zberá sa vňať, koreň a kvety. Podzemok s korienkami sa zberá v septembri a októbri. Po vytrhnutí celej rastliny sa zakoreňujúce výhonky zasadia späť‘ do pôdy, aby sa na stanovišti udržal dostatočný počet rastlín. Podzemky sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 C. Vňať sa suší v rovnakých podmienkach ako podzemok. Zberá sa v čase kvitnutia. Predmetom liečebného použitia je celá rastlina. Najčastejšie sa zberá celá kvitnúca vňať. Suší sa v tenkých vrstvách bez prístupu slnka na vzdušnom mieste. Je to dôležité pre zachovanie pôvodnej farby kvetov a ich vône. Ak nemáme takéto miesto, treba využiť rýchle sušenie pri umelom teple do 50 C. Bylina sa totiž ľahko zaparuje a vlhne.

Účinné látky

Účinné látky predstavujú najmä saponíny a flavonoidy. Okrem toho sa tu nachádzajú triesloviny, sliz, antokyány delfinidín a peonidín, karotenoidy, alkaloid violín, glykozid gaulterín, metylsalicylátový glykozid violutozid a stopy silice s metylesterom kyseliny salicylovej.

Využitie

Fialka je účinná pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli, zachrípnutí, nahromadení hlienu v prieduškách, pri zápale.

Uplatňuje sa ako močopudný prostriedok pri reumatických bolestiach.

Bylinka je vhodná na obklady zapálených a opuchnutých miest, na omývanie hnisavých rán, kožných vredov a vyrážok, na oplachovanie vlasov pri lupinách.

Kontraindikácie

Pri predávkovaní sa môže objaviť nevoľnosť, spojená s nutkaním na vracanie, s neskorším vracaním. V primeraných a odporúčaných dávkach sa prakticky neprejavujú nežiaduce účinky a nie sú známe kontraindikácie. Nedoporučuje sa dlhodobé užívanie.

Zaujímavosť

Fialka patrí medzi naše najstaršie liečivé bylinky. Spomínajú ju už Dioscoridos a Plínius, v ich časoch sa odporúčalo voňať ju pri bolení hlavy.

Motto

Aj sila vône vie odohnať bolehlav.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY