8 C
Bratislava
utorok, 16 apríla, 2024

Arómaterapia

Arómaterapia (tiež aj aromoterapia) znamená liečenie prostredníctvom vôní. Je to prírodná alternatívna terapia, ktorá sa zakladá na ovplyvňovaní zdravotného a psychického stavu pomocou aromatických éterických olejov – (silica, prchavý olej, esenciálny olej, aromatický olej, vonný olej) a koncentrátov prírodných vôní z rastlín, ktoré sa získavajú destiláciou. Termín arómaterapia zaviedol v dvadsiatych rokoch minulého storočia francúzsky chemik René Maurice Gattefossé.

Arómaterapia je oficiálna metóda, ktorá lieči choroby pomocou látok pôsobiacich proti zápalom, vírusom, hubám a iným. Namiesto syntetických zlúčenín využíva prírodné výťažky z určitých rastlín. Všetky tkanivá aromatických rastlín a stromov, kvety, lupene, stonka, listy, kôra, korene, drevité časti, alebo aj jadierka, semená, šupky semien a plodov produkujú malé množstvá aromatických látok. Extrahujú sa destiláciou pomocou vodnej pary, ale aj lisovaním, či vyvarením. Produktom extrakcie sú esenciálne oleje – EO. V súčasnosti poznáme cez 150 esenciálnych olejov.

Aj keď sa esencie volajú oleje, neobsahujú žiadne mastné látky. Sú ale rozpustné v tukoch, čiže v olejoch, čo umožňuje ľahké vstrebávanie cez pokožku a sliznice. Esenciálne oleje sú plnené do fľaštičiek z farebného skla, ktoré tak chránia pred citlivosťou na svetlo.

Použitie

Esenciálne oleje v Európe sa používajú vo forme alkoholového roztoku, želatínových kapsúl, olejovo-aromatických kapsuliek a tabletiek pod jazyk pri vnútornom použití. Čisté oleje vo fľaštičkách sa musia vo väčšine prípadov riediť: mandľovým olejom, ak sa majú použiť na masáž, medom, či javorovým sirupom pri vnútornom použití, teplou vodou pri kúpeli a podobne. Aplikujú sa tromi spôsobmi:

  • vnútorne (perorálne, rektálne, vaginálne..)
  • dýchacími cestami – aerosóly z čistých EO na inhalovanie, alebo rozprašovanie do okolia, do arómolampy
  • cez pokožku – natieraním, vtieraním, masážou bolestivých miest, reflexných bodov, alebo osobitne receptívnych častí tela, do kúpeľa.

Inhalácie

Inhalácie Vám pomôžu dostať éterický olej do tela čo najrýchlejšie. Stačí pridať pár kvapiek oleja do vody, prehoďte si na hlavu uterák a zhlboka dýchajte. Pri silnom nachladnutí môžete procedúru opakovať 3x denne. Ďalšou možnosťou je položiť rozriedený olej v nádobke na radiátor (funguje na báze odparovača), tým sa rýchle dostane do celého priestoru, vôňa pomôže aj prekryť nepríjemné pachy.

Špeciálny tip na kúpeľ

Ak nemáte čas, alebo možnosti na celotelový kúpeľ, stavte na horúcu kúpeľ nôh s pridaním pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Keďže na chodidlách je veľa reflexných bodov, ich stimuláciou v kúpeli prekrvíte komplet obehovú sústavu, podporíte uvoľnenie tela, zmiernite napätie a stres a dôjde k celkovej relaxácie mysle a navodení príjemnej atmosféry.

Hlavné účinky arómaterapie

  • pomáha pri liečení migrény, či bolesti zubov
  • tráviace problémy, dýchacie problémy
  • proti vírusom, na prechladnutie, zapchatý nos, únavu, herpes
  • hubové infekcie – kandidóza
  • problémy s menopauzou
  • psychické ťažkosti, ako úzkosť, depresia, strach
  • na uvoľnenie
  • nespavosť a dobrý spánok
  • pri meditáciách

Kontraindikácie

  • esenciálne oleje treba používať veľmi opatrne v tehotenstve
  • sú kontraindikované pre novorodencov a malé deti, pokiaľ to nepredpíše pediater so špecializáciou na arómaterapiu
  • nepoužívať pri onkologických ochoreniach bez konzultácie s lekárom
  • v prípade alergickej reakcie prestať používať

Upozornenia

  • Ak používate esenciálne oleje aj na masáž, nikdy ich nepoužívajte v neriedenom stave
  • Chráňte mimo dosah detí
  • Esenciálne – éterické oleje sú ľahko prchavé, chráňte pred svetlom a teplom
  • Oleje musia byť certifikované a pri ich kúpe si skontrolujte, či obsahujú slovenský návod

Vyberáme z ponuky esenciálnych olejov

Aníz: vôňa je sladká. Napomáha odhlieňovaniu, tráveniu a vylučovaniu, zmierňuje kŕče, menštruačné bolesti, podporuje tvorbu materského mlieka, zmierňuje úzkosť.

Bazalka: vôňa intenzívna, sladko korenistá. Posilňuje žalúdok, nervovú a dýchaciu sústavu, dodáva energiu proti únave, prepracovanosti, pôsobí antidepresívne.

Bergamot: Zlepšuje dýchanie, proti zápalom, angíne a bolesti v krku, infekcie močových ciest, akné a ranky. Používa sa proti nervovému napätiu, úzkosti, ako sedatívum.

Borovica: proti únave, na dýchanie, proti bolestiam kĺbov a svalov, zlepšuje náladu, znižuje stres. Na vonkajšie a vnútorné použitie, inhalácie.

Echinacea: má protivírusové a antibakteriálne vlastnosti, vhodná proti chrípke.

Eukalyptus: indikuje sa pri chrípke, nádche, kašli, bronchitíde, na prečistenie ovzdušia. Užíva sa inhaláciou, alebo pri masáži.

Gáfrovník lekársky: na vírusové ochorenia, chrípku, herpes. Používa sa lokálne, na potieranie.

Geranium: ako repelent, na malé popáleniny, má protizápalové a hojivé účinky, zmierňuje nervové vypätie, menštruačné bolesti, hnačky. Využíva sa aj v starostlivosti o pleť, ekzémy, lupiny, herpesy.

Grep – citrus paradisi: je vynikajúci na pokožku mastnej pleti, proti akné, celulitíde, odburáva tuk, uvoľňuje svalovú únavu, bolesti hlavy. Na vonkajšie použitie.

Levanduľa úzkolistá: vhodná na popáleniny, úpal, nervozitu, nespavosť, kŕče. Používa sa lokálne, alebo do kúpeľa.

Paruman spanilý: na migrény, bolestivú menštruáciu, nervový šok, reumu. Ako roztok na pitie, alebo natierame cez pokožku.

Klinčekovec voňavý: proti bolesti a na infekcie zubov, na infekcie ORL, cystitídy. Potierajú sa ďasná, nie je na vonkajšie použitie.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY