9.7 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024

Alzheimerova choroba – neurodegeneratívne poškodenie mozgu

Zabúdanie, zmena nálad, časová dezorientácia, odkladanie vecí na nesprávne miesto – komu z nás sa to ešte nestalo? Začiatky alzheimerovej choroby si nemusíte vôbec všimnúť. Často to pripisujeme stresu a každodennému zhonu – v dnešnej uponáhľanej dobe často krát ani nevieme kde nám hlava stojí. Na vine, ale môže byť alzheimerova choroba.

Čo je alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba sa obvykle klasifikuje ako neurodegeneratívne poškodenie mozgu. Zmeny, ktoré v mozgu nastávajú majú za následok postupné rozpadanie nervových vlákien a buniek. Prenos informácii medzi zvyšnými bunkami sa postupom choroby zhoršuje. Táto choroba neprepukne u nikoho zo dňa na deň. Trvá aj roky kým si vôbec okolie všimne, že sa niečo deje. Samotný pacient si neuvedomuje čo sa s ním deje.

Poznáme niekoľko fáz tejto choroby

1.fáza – skoré štádium alzheimerovej choroby – zo začiatku pacient zabúda slová, nevie si vybaviť kde si odložil veci každodennej potreby. Táto fáza sa často spája s normálnym priebehom starnutia, kedy máme menšie problémy s pamäťou všetci. Postupne sa táto fáza zhoršuje – problém pri zapamätaní si nových mien, zabúdanie informácií, ktoré práve pacient čítal, zabúdanie nedávnych udalostí, odkladanie vecí na nesprávne miesto, problémy s organizovaním. Tieto problémy sú už badateľné aj navonok a často krát si ich všimne aj okolie.

2.fáza – stredné štádium alzheimerovej choroby – pacient si nevie spomenúť kde býva, nevie akú školu vyštudoval, nevie kde sa nachádza ani ktorý deň je. Má problémy s jednoduchou matematikou, financiami, platením účtov, potrebuje pomoc pri stolovaní, obliekaní a na toalete. Môžu sa u neho objaviť aj problémy s kontrolovaním moču a stolice.

3.fáza – ťažké štádium alzheimerovej choroby – pacient potrebuje celodennú starostlivosť. Pacient neodpovedá na otázky, nekomunikuje s okolím. Nie je schopný sa najesť, dodržiavať osobnú hygienu, nespoznáva členov rodiny.  Môže sa stať, že nevie sedieť bez pomoci, zdvihnúť ruky, alebo sa usmievať.

Liečba alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba nám ešte nevyzradila všetky svoje tajomstvá. Vieme ako choroba prebieha, ale liečbou zatiaľ dokážeme iba zmierniť jej príznaky a prejavy (depresie, pocit úzkosti, nervozita, halucinácie), čím sa pacientov život stane hodnotnejší a kvalitnejší.

Lieky na alzheimerovu chorobu obsahujú cholinesterové inhibítory, ktoré zvyšujú úroveň acetylcholínu. Acetylcholín je látka, ktorá zlepšuje prenos informácií medzi bunkami. Táto látka ma priaznivý vplyv na pamäť, úsudok a ďalšie myšlienkové procesy pacienta.

Liečba stravou

Predchádzať Alzheimerovej chorobe môžete aj správnou stravou.

  • bobuľové ovocie – obsahuje veľké množstvo antioxidantov
  • losos – obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré zlepšujú funkciu mozgu a účinkujú proti výkyvom nálad a depresiám
  • panenský olivový olej – obsahuje polyfenoly – silné antioxidanty, zlepšuje pamäť
  • kapusta – obsahuje kyselinu listovú, flavonoidy a vitamín B6 – zabraňujú poklesu kongnitívnych funkcií a chráni mozgové bunky
  • javorový sirup – obsahuje stopové prvky, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením
  • cvikla – obsahuj vitamíny C, B1, B2, B6 a E – zvyšuje prietok krvi do mozgu čím zlepšuje jeho fungovanie

Alternatívna liečba

Alzheimerova choroba neničí organizmus po fyzickej stránke, no berie dušu. Preto ak chcete pomôcť svojmu blízkemu, ktorý trpí tou chorobou, pozrite sa na svet jeho očami. Predchádzajte udalostiam, ktoré ho môžu dostať do depresií. Ak sa chce rozprávať s osobou, ktorá je už dávno mŕtva, nehovorte mu stále, že to nejde alebo že je osoba mŕtva (dostane sa tak len do depresie), ale povedzte mu, aby vám o tejto osobe niečo porozprával.

Pri liečbe alzheimera môžete vyskúšať aj tieto metódy:

  • Arteterapia, muzikoterapia – zlepšujú náladu a pomáhajú uvoľniť emócie.
  • Reminiscencia – pracujte s pamäťou pacienta – aj keď alzheimerova choroba má vplyv na pamäť, dlhodobá pamäť je zachovaná oveľa dlhšie než krátkodobá. Pacient si dlhšie pamätá to čo zažil v minulosti, než to čo sa udialo pred pár dňami. Napíšte spolu jeho životopis, prelistujte si starý album, zaspomínajte s ním na staré časy.
  • Tréning pamäti – zmierňuje riziko prepuknutia choroby. V rannom štádiu alzheimerovej choroby tréning pamäte spomaľuje jej priebeh.

Novinka v oblasti výskumov – liečba ultrazvukom

Hoc je liečba špeciálnym ultrazvukom zatiaľ len v štádiách skúmania, vedecké dôkazy jasne hovoria v jej prospech. Zvukové vlny s vysokou frekvenciou stimulujú aktiváciu mozgových mikrogliálnych buniek, ktoré odvádzajú z mozgu zhluky beta-amyloidných bielkovín zodpovedných za najhoršie prejavy choroby.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

  1. Môj známy sa liečil pri tomto ochorení hirudoterapiou – liečbou pijavicami. Táto procedúra bola oficiálne uznaná Americkým úradom pre kontrolu liečiv. Aj keď táto metóda pacienta nevie vyliečiť, môže pomôcť zastabilizovať chorobu.

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY