19.3 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Agát biely

Latinsky: Robinia pseudoacacia L.
Ľudovo: Agát biely je strom,vysoký 15 až 25 metrov s riedkou korunou. Listy nepárno perovito zložené, kvety biele, voňavé, dlhé až 2 cm. Struky hladké a ploché. Má silný koreňový systém, preto sa udrží aj v pôdach slabších a nevýživných.
Čeľaď: bôbovité

Agát biely je významným komponentom ekosystémov ako zdroj potravy a úkrytu. Staršie kmene tejto dreviny vo svojich dutinách poskytujú domov a hniezdne priestory mnohým druhom ďatlov a iným druhov menších vtákov. Jeho listy slúžia ako potrava pre jeleniu zver, poľovné druhy vtáctva a veveričky si zasa „zgustnú“ na jeho plodoch. Kvety slúžia ako potrava pre mnohé druhy hmyzu, najmä včely (agátový med).

Výskyt

Domovom agáta je juhovýchodná časť Spojených štátov. Do Európy bol agát dovezený okolo roku 1600 a postupne sa na európskom kontinente stal inváznou drevinou. Vyskytuje sa aj u nás. V jeho blízkosti sa nedarí iným stromom, nakoľko púšťa do pôdy toxické látky. Pre jeho negatívny vplyv na lesné ekosystémy treba kontrolovať rast agáta v celosvetovom meradle.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa výlučne kvet, bez stopky.

Účinné látky

V kôre a semenách lektíny, v kvetoch éterický olej.

Využitie

Kvet zlepšuje chuť do jedenia, povzbudzuje vylučovanie tráviacich enzýmov. Flavonoidy zlepšujú činnosť močových ústrojov. Spolupôsobenie silice uvoľňuje hladké svalstvo močových ciest, tráviacej trubice a žlčových ciest – uvoľňuje kŕče hladkého svalstva a pôsobí proti nim aj preventívne. Viaceré zložky pôsobia na zníženie žalúdočnej kyseliny.

Kontraindikácie

Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté.

Zaujímavosť

Agát sa uplatňuje v mestských uliciach, kde mu neprekáža znečistené ovzdušie a kde v júni jemnou vôňou spríjemňuje život obyvateľom.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY