9.2 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Zdravé snacky, nielen k telke

Čo konzumovať večer pri televízii, alebo medzi hlavnými jedlami a nemať pri tom výčitky svedomia? Otázka jednoduchá o to ťažšia odpoveď. Najlepšia odpoveď na túto otázku by bola: nekonzumujte k televízii nič. Ale všetci to určite poznáte, že sú chvíle keď dobrý film a príjemná domáca atmosféra priam navádza k tomu, aby ste niečo chrumkali.

Nemusíte však hneď siahať po nezdravých chipsoch, alebo slaných orieškoch. Ak máte dostatok času zapojte svoju fantáziu a upečte si niečo chutné, menej kalorické a nutrične hodnotné.

Zeleninové lupienky

Klasické lupienky plné solí a glutamanov môžete nahradiť domácimi lupienkami. Stačí ak napríklad zeler, mrkvu, alebo cviklu nakrájate na tenké plátky. Poukladáte ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Pokvapkáte olivovým olejom a dáte upiecť do rúry. Ak vlastníte sušičku na zeleninu a ovocie môžete si rovnaké druhy zeleniny usušiť. Potom stačí ochutiť cesnakom, čili papričkami, alebo himalájskou soľou a zdravé chrumkanie je na svete.

Domáce krekry

Klasické tyčinky z lístkového cesta, alebo pagáče, ktoré obsahujú veľa tukov nahraďte zdravými krekrami. Pokiaľ sa rozhodnete, že si ich upečiete doma, urobte ich z pohánkovej, ľanovej, alebo zo špaldovej múky. Pridajte ľanové semienka, sezam, chia semienka a dosiahnete, že vaše dzobkanie obohatí váš organizmus o zdravé tuky a dostatok vlákniny. Ďalšou možnosťou je vyrobiť si krekry zo semienok. Ľan po namočení do vody vytvorí slizkú hmotu, do ktorej môžete použiť tekvicové semienka, alebo semienka podľa vašej fantázie. Takto pripravenú hmotu dochuťte bylinkami natrite na plech s papierom na pečenie a dajte sušiť do rúry. Pre tých, ktorý nie sú v pečení a varení až taký zruční, navrhujeme navštíviť obchody so zdravou výživou. Bohatý výber krekrov či už zo semienok, alebo z orieškov určite uspokoja vaše chute.

Orechy

Ďalšou zdravou alternatívou sú orechy. Pozor však na tie, ktoré sú pražené a dochucované soľou a inými prídavnými látkami. Ideálne pre náš organizmus sú orechy pochádzajúce z našich domácich zdrojov. Napríklad vlašské orechy sú mimoriadne bohaté na esenciálne mastné kyseliny, vitamín B6 a stopové prvky zinok, meď a mangán. Nehovoriac už o tom, že ich konzumáciou preventívne predchádzame infarktu a podporujeme činnosť mozgu.

Pochutiť si však môžete aj na lieskových orechoch. Lieskové orechy sú dobrým zdrojom tukov, bielkovín vitamínu B1 a B6. Z minerálov obsahujú hlavne vápnik, fosfor, horčík a mangán. A pokiaľ si doprajete mandle váš organizmus obohatíte nielen o vápnik a fosfor, ktorého sú mandle jedným z najbohatších rastlinných zdrojov, ale aj o množstvo horčíka, draslíka a železa.

Sušené jablkáSušené ovocie

Ďalším zdravým snackom, ktorý je vhodný konzumovať skôr medzi hlavnými jedlami, ako pri  televízii je sušené ovocie. Napriek tomu, že sušené ovocie je zdravé a obsahuje veľa zdraviu prospešných látok je aj zdrojom väčšieho množstvo cukru a tým má aj vyššiu kalorickú hodnotu. Nie je však problém ak ho budete konzumovať v rámci desiaty, alebo olovrantu v rozumnom množstve. Sušené ovocie sú jednoduché sacharidy, preto je ich najlepšie konzumovať v kombinácii s orechmi.

Na záver

Myslite na to, že nič nesmieme preháňať. Hlavne v stravovaní by sme mali byť striedmi a rozumní. Ani najzdravšia potravina nám neprospeje pokiaľ jej skonzumujeme veľké množstvo! Preto zobkajte medzi jedlami a pred televíziou s mierou a s rozumom. Nezabudnite aj na to, že hlad je niekedy len prezlečený smäd.

Júlia RašlováAutorkou článku je Júlia Rašlová. Júliiným snom bolo pomáhať ľuďom s nadváhou a obezitou. Napísala motivačnú knihu „Kilá ktoré mi zmenili život", kuchársku knihu „Ako dobre jesť a nepribrať„ a diár ako ťahák na štíhlu líniu. Pre portál Nazdravie píše články o strave a zdravom chudnutí.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY