4.9 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Tvaroh – dokonalý zdroj výživy a vitality. Milujú ho aj športovci.

Máte radi tvarohové koláče? Ako najlepšie tvaroh konzumovať? Najvhodnejšie je tvaroh konzumovať čerstvý. Môžeme si ho dochutiť napríklad s bylinkami, alebo s medom a škoricou. Vtedy si môžeme byť istý, že konzumujeme nielen zdravú, ale aj nutrične bohatú potravinu. Určite by sme nemali konzumovať tvaroh v kombinácii s bielym cukrom, alebo rôznymi nezdravými tukmi.

Výroba tvarohu

Tvaroh je mliečny produkt, ktorý sa vyrába z kravského alebo kozieho mlieka. Výroba tvarohu je v podstate jednoduchá. Tvaroh vzniká kyslím zrážaním mlieka kyselinou mliečnou. Tá vzniká pôsobením kyslomliečnych baktérii z laktózy (mliečny cukor) pri stálej teplote 22-28 stupňov. Pokiaľ chceme dosiahnuť, aby bol tvaroh mäkký, môže sa do zakysaného mlieka primiešať malé množstvo syridla a to tak, aby sa mlieko zrazilo až za 18 hodín a to pri teplote 22 stupňov. Po prekysnutí vzniká z mlieka tvarohová zrazenina, ktorá sa zahrieva na teplotu do 42 stupňov, kým sa neoddelí srvátka od tvarohovej hmoty. Takto pripravený tvaroh sa precedí cez sito alebo syrársku plachtu a nechá sa odtiecť. Nakoniec sa tvaroh vychladí pod 10 stupňov.

Benefity tvarohu

Tvaroh je nielen veľmi chutnou, ale aj veľmi nutrične bohatou potravinou. Je bohatým zdrojom bielkovín, ktoré náš organizmus dokáže ľahko spracovať. Kalorická hodnota tvarohu sa odvíja od percenta tuku, ktoré obsahuje. Nie je to žiadna kalorická bomba. Energetická hodnota 100 g priemerného tvarohu je 460kJ. Napriek tomu, že obsahuje veľké množstvo bielkovín až 10g v 100g obsahuje len málo sacharidov. Netreba sa báť ani s cholesterolu alebo transmastných kyselín. Tvaroh ich obsahuje naozaj vo veľmi malom množstve.

Vitamíny a minerály

Konzumáciou tvarohu doprajeme nášmu organizmu naozaj veľmi veľa prospešných látok. Medzi takéto látky okrem bielkovín, tukov a sacharidov neodmysliteľne patria aj vitamíny a minerály. Z vitamínov môžeme v tvarohu nájsť: vitamín A, B6, B12, C, D, E. Z minerálov: vápnik, horčík, draslík, zinok, fluorid, selén. Nesmieme zabudnúť, že je aj zdrojom omega 3a6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré podporujú funkciu mozgových buniek a zabraňujú ich odumieraniu.

Tvaroh vo výžive

Tvaroh je veľmi obľúbená potravina najmä vo svete fitness. Je to práve vďaka jeho bohatému podielu bielkovín a nízkemu obsahu sacharidov. Je výbornou potravinou pre rast a regeneráciu svalov. Pre svoju nízku kalorickú hodnotu je jeho konzumácia často zaradená v redukčných programoch. Je ľahko stráviteľný, preto je odporúčaný pacientom, ktorí kvôli svojim zdravotným problémom s trávením potrebujú dodržiavať šetriacu diétu.

Tvaroh pre zdravie

Konzumáciou tvarohu podporíme nielen dobré trávenie. Zlepšuje peristaltiku čriev a tiež zrýchľuje metabolizmus. Pre svoj vysoký obsah vápnika pôsobí preventívne proti osteoporóze, hlavne u starších ľudí. Vyživuje kĺby a zuby. Konzumáciou tvarohu sa zlepšuje kvalita vlasov, pokožky a nechtov. Dokáže znižovať cholesterol a je vhodnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na dlhý čas zaženie hlad.

Tvaroh v kuchyni

Využiteľnosť tvarohu v kuchyni je naozaj rôznorodá. Používa sa nielen pri pečení koláčov. Konzumovať sa môže nielen na sladko, ale aj na slano. Fantázii sa medze nekladú. Či už ho použijete ako náplň do koláča, alebo ho primiešate do šalátu, vždy svoju organizmu doprajete to najlepšie. V kombinácii s bylinkami dokážete z tvarohu vyčarovať chutnú a diétnu nátierku, ktorá zatieni nátierky z tavených syrov alebo margarínov.

Júlia RašlováAutorkou článku je Júlia Rašlová. Júliiným snom bolo pomáhať ľuďom s nadváhou a obezitou. Napísala motivačnú knihu „Kilá ktoré mi zmenili život", kuchársku knihu „Ako dobre jesť a nepribrať„ a diár ako ťahák na štíhlu líniu. Pre portál Nazdravie píše články o strave a zdravom chudnutí.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY