3.6 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Všetko čo ste kedy potrebovali vedieť o uchu a jeho chorobách

Oči, uši, jazyk, nos a hmat, to je 5 základných zmyslových orgánov človeka, ktoré nám umožňujú vidieť, počuť, ochutnať, cítiť a nahmatať a tým prenášať tisícky informácií do nášho mozgu, ktorý ich spracúva a stimuluje telo k širokému spektru vedomých aj podvedomých reakcií. Tie najdôležitejšie z nich sú umiestnené v hlave, bezpečne chránené lebečnými kosťami. Ak je zrak primárnym zmyslom človeka, potom na druhé miesto patrí rozhodne sluch.

Zvuky, ktoré človek počúva, ale i vydáva, dovoľujú mu hovoriť, tešiť sa z príjemných melódií, ale i zachytiť prichádzajúce nebezpečenstvo. Zvuky majú pôvod vo vlnení vzduchu, či vibráciách, ktoré sa zachytávajú v našich ušiach a transformujú na elektrické nervové impulzy neskôr analyzované v mozgu.

Frekvencia určitého zvuku znamená počet cyklov za sekundu, meria sa v hertzoch (Hz), 1 Hz značí 1 cyklus za sekundu. Frekvenciu vnímame ako výšku zvuku, čím vyššia je frekvencia, tým vyšší je tón. Aj keď zvuky ľudskej reči sa držia v pomerne úzkom rozpätí 2 000-5 000 Hz, rozsah počuteľných tónov u človeka sa pohybuje od 20 až do 20 000 Hz. Sila tónov sa udáva v decibeloch (dB).

Ucho však nie je len orgán sluchu, ale je aj orgán orientácie a rovnováhy.

Anatómia ucha

Ucho je zložené z 3 častí, ktoré podľa stavby a funkcie členíme na:

  • vonkajšie ucho
  • stredné ucho
  • vnútorné ucho

Jedinou viditeľnou časťou ucha je vonkajšie ucho. Tvorí ho ušnica a vonkajší zvukovod. Ušnicu vystužuje niekoľko chrupaviek, ktoré sú potiahnuté kožou.

Ochranu pred vniknutím cudzích čiastočiek mu zabezpečujú chĺpky a hlavné žľazy, ktoré vylučujú sekrét. Na konci zakriveného zvukovodu sa nachádza ušný bubienok, ktorý funguje ako vzduchotesná bariéra medzi vonkajším a stredným uchom.

Stredné ucho je dutina naprieč ktorou sú umiestnené 3, vôbec najmenšie ľudské kosti: kladivko, nákovka a strmienok. Bubienok, ktorý je zároveň oválnou membránou rozkmitáva zvukové vlny prichádzajúce z vonkajšieho zvukovodu. Chvenie bubienka spôsobuje pohyby kladivka a tie sú prostredníctvom nákovky prevádzané na strmienok. Tieto vibrácie sa premieňajú na nervové impulzy, ktoré mozog prijíma ako zvuk.

Aby bubienok nepraskol je potrebný rovnaký tlak vzduchu na oboch stranách bubienka, čo zabezpečuje sluchová tzv. Eustachova trubica, ktorá je napojená na nosohltan.

Vnútorné ucho je uložené v spánkovej kosti. Jeho záhyby naplnené tekutinou sa podobajú slimákovej ulite. Vnútri slimáka sa nachádza vlastný sluchový ústroj – Cortiho orgán, ktorý obsahuje receptorové bunky. Zaznamenávanie zvuku nie je jedinou funkciou vnútorného ucha, táto štruktúra obsahuje aj senzorické bunky, ktoré súvisia s pohybmi hlavy a najmä s udržiavaním telesnej rovnováhy. Jej udržanie je pre človeka stojaceho na dvoch končatinách veľmi nestabilná a bez trvalej kontroly by sme museli padnúť.

Choroby ucha

Strata sluchu a nahluchlosť

NahluchlosťHlavnou príčinou ohluchnutia je okrem zvyšovania veku človeka aj hlučné prostredie, ktoré poškodí sluch. Napomáha tomu život a práca v hlučnom prostredí, počúvanie hlučnej hudby, najmä cez slúchadlá. Sluch začíname strácať už po 20.roku života, no výraznejšie až po 50.roku. Príčinou sú degeneratívne zmeny na vnútornom uchu, ktoré sa rokmi opotrebúva. Táto porucha sa volá starecká nahluchlosť – presbyacusis. Okrem už vyššie spomenutých faktorov sa môže nahluchlosť prejaviť v dôsledku iných škodlivých činiteľov, ako sú lieky, alkohol, prekonané infekcie, alebo chronické zápaly uší. Liečba ťažkostí spočíva v podávaní liekov na podporu prekrvenia a výživu vnútorného ucha, alebo pomocou načúvacích aparátov, tzv. elektroakustických protéz, ktorými sa zosilní intenzita zvuku smerom ku sluchovému ústrojenstvu. Typ načúvacieho zariadenia určí lekár po kompletnom vyšetrení vrátane audiometrického vyšetrenia. Pacienti sú často edukovaní na rozpoznávanie odlišných zvukov a súčasťou môže byť aj nácvik odčítania z pier. U malých detí s poruchami sluchu má toto cvičenie významný vplyv na ich psychický vývoj.

Otoskleróza

Je choroba kosteného puzdra labyrintu – vnútorného ucha. V puzdre sa tvoria ložiská nezrelej kosti a tie sa menia na zrelú kosť. Vyskytuje sa najmä u žien a zhoršuje v tehotenstve, predpokladá sa, že vzniká dôsledkom poruchy látkovej premeny a žľazy s vnútorným vylučovaním. Choroba sa prejavuje zrastaním strmienka, zhoršuje sa transfer zvukových vĺn, čo má za následok zhoršenie sluchu, ale aj hučanie v ušiach. Liečba je chirurgická, aj keď s neistými výsledkami.

Vrodené choroby ucha

Patria tu kozmetické vady, ako deformita ušnice, zakrpatenie. Podľa rozsahu zmien môže byť porušený aj sluch. Liečba je chirurgicko-rekonštrukčná.

Mazová zátka – cerumen

Mazové žliazky produkujú vo vonkajšom zvukovode ušný maz, ktorý sa pri žuvaní vyprázdňuje navonok. V prípade ak sa zvukovodom mazom upchá, vzniká mazová zátka, ktorá postihnutému zhorší sluch, pri tvrdej zátke sa môže objaviť bolesť, závrat, ale i hučanie v uchu. Cerumen môže vzniknúť aj ako dôsledok zatlačenia mazu smerom dovnútra – napríklad ušnou tyčinkou pri čistení ucha. Liečba spočíva vo výplaku vlažnou vodou. Ak týmto problémom trpíte častejšie, môžete si kúpiť v lekárni kvapky do uší, ktoré pomôžu na zmäknutie mazu. Do každého ucha kvapnite 2 kvapky a keď ušný maz zmäkne, vypláchnite si ucho. Použite na to vodu s teplotou ľudského tela. Po sprche, či umytí vlasov si uši nevytierajte, radšej si ich vysušte fénom na vlasy.

Zápaly vonkajšieho ucha

  • vred ucha – ohraničený zápal vlasového váčku, alebo mazovej žliazky vonkajšieho zvukovodu. Miesto je boľavé, citlivé na dotyk, postihnutý má ťažkosti so žuvaním a horšie počuje. Príčinou je väčšinou stafylokoková infekcia. Lieči sa octanovými obkladmi, masťami s antibiotikami.
  • lišaj ucha (ekzém) – je alergický zápal kože spôsobený alergénom (napríklad chemické látky, prášok na pranie, lieky, potraviny, plesne). Miesto svrbí, pacient má tendenciu si ucho škrabať. Pri suchej forme ochorenia sa na koži ušnice a vonkajšieho zvukovodu tvoria šupinky, pri vlhkej forme koža mokvá a sú na nej žlté príškvarky. Pri mokvaní sa na miesto nemá prikladať masť. Chorú kožu nedráždime, ani neumývame mydlom a vodou, miesto izolujeme od alergénov.

Zápaly stredného ucha

  • zápal sluchovej trubice – tubotympanitis – súvisí so zaľahnutím v uchu, ako prejav pri nádche, pri ktorej sa pridruží bolesť ucha a hučanie. Tento jav vzniká aj pri zvýšenom nároku na mechanizmus trubice, napr. počas letu v lietadle (pri pristávaní). Lieči sa spolu so zápalom nosohltana, alebo prínosových dutín, kedy sa snažíme spriechodniť nedostatočne fungujúcu sluchovú trubicu. Často sa opakovaný problém odstráni vyoperovaním hltanovej mandle.
  • akútny zápal stredného ucha – otitis media acuta – väčšinou sa vyskytuje u malých detí do 6 rokov, vzniká samostatne, alebo sa pridruží pri infekčných chorobách ako chrípka, alebo osýpky. Infekcia sa do uška dostane z hrdla cez Eustachovu trubicu, ktorá je u detí kratšia než u dospelých. Príznakmi sú bolesti uška, horúčka, plač, niekedy aj výtok z uška. Diagnostiku stanoví ORL lekár, liečba spočíva v zmiernení bolestí, v podávaní antibiotík.
  • chronický zápal stredného ucha – ak sa zápal stredného ucha opakuje, môže prejsť do chorobného chronického zápalu, pri ktorej sa prederaví bubienok, pričom býva poškodený sluch.

Podrobnejšie sa o zápale stredného ucha u detí a možnostiach jeho liečby dozviete tu.

Šumenie v uchu – tinitus

Ušný šelest, zvonenie či hučanie v uchu – tieto príznaky si všimnete väčšinou vtedy, keď ste na sami na tichom mieste. Ak tieto zvuky počujete, je to tinnitus. Týmto ochorením trpí zhruba každý dvadsiaty z nás. Niekedy je za šelest zodpovedný nadmerný hluk v prostredí, kde sa pohybujete, vážnejší však vie byť šelest spôsobený liekmi s vnútorným dopadom na vnútorné ucho. Patria k nim liečivá s chinínom obsiahnuté v antimalarikách, liekoch na reumatickú artritídu, ďalej diuretiká predpisované pri vysokom krvnom tlaku, či antibiotiká a lieky užívané pri chemoterapii.

Podrobnejšie sa o ochorení tinnitus dozviete tu.

Bolesť ucha

Vedeli ste, že bolesti ucha prichádzajú a silnejú práve v noci? Je to spôsobené tým, že počas spánku v ležiacej podobe je jednak prerušený prirodzený odtok hlienov z Eustachovej trubice čím sa do stredného ucha dostáva menej vzduchu a druhým dôvodom je obmedzená činnosť jedenia a pitia, kedy sa prehĺtaním a žuvaním zabezpečuje sťahovanie svalov okolo trubice, čím si trubica v uchu zabezpečuje dostatok vzduchu. Preto pri bolesti ucha je lepšie sedieť, ako ležať. Už po niekoľkých minútach sa zdurenie v uchu zmenší a z Eustachovej trubice začne vytekať hlien.

Ďalšími babskými radami je žuvanie žuvačky, ktorý pomáha na uvoľnenie tlaku v uchu, a to nielen počas letu lietadlom, zívnutie, či metóda pri ktorej si naberiete do úst dostatok vzduchu, upcháte si nos rukami a súbežne sa snažíte vzduch vyfúknuť nosom. Ak budete počuť slabé puknutie a pociťovať úľavu, znamená to, že tlak sa na oboch stranách membrány vyrovnal.

Úrazy ucha

K poškodeniu ucha môže dôjsť aj mechanicky – pri úrazoch, napríklad pri športe, pri údere, ale aj pri skokoch do vody, pri dopravných nehodách, kde dochádza k vážnym poraneniam hlavy. Zranenie sa prejavuje výlevom krvi, bolesťou, často krát je poškodený aj sluch. Liečba je väčšinou chirurgická.

Ľudové recepty

  • pri hluchote zmiešajte 1PL propolisu a 3PL olivového oleja, kvapkáme 3 kvapky do každého ucha
  • na obnovu sluchu sa odporúča zmena stravy, keď znížite svoj cholesterol, pomôžete aj svojmu sluchu
  • pri šumení v uchu sa odporúča nasypať si večer do termosky 2PL listov ostružiny černicovej, zaliať ich 2 čajovými šálkami vriacej vody. Ráno precediť a piť 4x denne 100ml záparu pred jedlom. Druhý variant záparu sa skladá zo zmesi 100g zázvoru a 100g kvetu hlohu. Zalejeme v termoske 2 čajovými šálkami vriacej vody a pijete scedené na druhý deň 4x denne 100ml 30 minút pred jedlom.
  • pri bolestiach uší do šťavy z 1 cibule pridajte 30 kvapiek propolisovej tinktúry. Získaná tekutina má silný antibiotický účinok – niekoľko dní ju kvapkajte do postihnutého ucha.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY