7.6 C
Bratislava
streda, 24 apríla, 2024

Tučné dieťa – hľadajme vinníka!

Pamätáte si ešte na svoje detstvo? Patrili ste medzi tie bežné – chudé deti, alebo si vás rodičia pekne vykŕmili, aby bolo vidno, že sa o vás dobre starajú?

Niekto z týchto detských kilogramov vyrastie bez problémov, mnohí ľudia však proti nim bojujú po celý život. Zvyčajne neúspešne! Ako nádherne a zdravo vyzerá ružové a pekne zaguľatené bábätko, a ako sa nad ním rozplývajú staré mamy! To, že sa vám vaša priateľka hanbí povedať, že vaša ratolesť vyzerá ako malé prasiatko, netreba spomínať. Treba dúfať, že z toho vyrastie skôr, než ho to začne zraňovať nielen na tele, ale aj na duši. Alebo je už neskoro?

Detská obezita je na vzostupe a nie je to skutočne len estetický problém. Avšak vidieť desaťročné dievčatká s bruchami, ktoré im prevísajú z nohavíc a sú pokryté striami ako po dvoch tehotenstvách, to je veru alarmujúci pohľad. Až pätina slovenských detí trpí nadváhou. Časť tohto problému možno zvaliť na genetiku, avšak pri väčšine prípadov sa stala chyba niekde inde. Doma v kuchyni. Za obezitu môže v podstate nerovnováha v príjme a výdaji kalórií. Tento proces sa začína už po narodení a odborníci odporúčajú mamičkám, aby bojovali s budúcou obezitou dojčením. Dieťa, ktoré bolo dojčené viac ako pol roka má omnoho menšiu pravdepodobnosť, že bude obézne. Následne je však nutné strážiť jedálny lístok dieťaťa. A tu práve rodina zvyčajne robí osudnú chybu!

Do boja proti tuku!

Prvý rok života je rozhodujúci, pretože v tomto období sa vytvárajú v tele tukové bunky. Takže dobre hustým a predávkovaným umelým mliekom dieťaťu ani zďaleka nerobíte dobre. Ak sa mu vytvorí v prvom roku priveľa tukových buniek, telo sa ich počas celého života bude snažiť napĺňať. Preto treba dbať na stravu dieťatka od jeho prvého dňa a neopomenúť ani zdravú stravu pred a počas samotného tehotenstva. Keď dieťa začne prechádzať na tuhú stravu neznamená to, že v jednom roku už môže jesť všetko, aj keď mnohé mamičky ratolesti doprajú od zmrzliny, cez kolu až po hranolky všetko, čo si dieťa vypýta.

Strava verzus pohyb

O tom, koľko pohybu vaše dieťa má, rozhoduje do značnej miery jeho povaha. Pokojnejšie deti sa radšej zabavia pri kreslení, knižke či inou hrou, tie živšie a aktívnejšie doslova všetko vybehajú a vyskáču. Neznamená to však, že ak máte živé dieťa, môže jesť čokoľvek a v akýchkoľvek množstvách, a naopak to pokojnejšie dieťa by sa malo v jedle obmedzovať. Rozhodujúci je výber potravín a vyrovnaný jedálny lístok, pričom je prirodzené, že dieťa dostáva porcie primerané jeho vývoju. Základom je nielen pravidelný pohyb ale rovnako i strava. V materskej škôlke sa na stravu dbá viac, v školskej jedálni to už býva horšie a aj keď svojmu dieťaťu obed platíte, mnoho krát možno nezje ani polovicu a radšej si pochutná na keksíku. Nezdravé jedlá v podobe chipsov, chrumiek či čokoládových tyčiniek nepatria nielen do jedálneho lístka dospelých, ale ani detí. Rafinovaným cukrom a soľou sa v týchto produktoch nešetrí, čo nie je zdraviu vôbec prospešné.

Domáce pochúťky

Najlepším liekom je nahradiť sladkosti ovocím a do pokrmov pridávať radšej med. Pri mnohých jedlách stačí, ak pridáte namiesto cukru vanilku či mletú škoricu. Ak máte doma malého maškrtníka, odolajte nákupu tyčiniek na každý deň do školy. Aj keď reklama tvrdí, že zjedenie tyčinky sa vyrovná vypitému poháru mlieka, nie je to ani zďaleka pravda. Upečte svojim deťom radšej sušienky či koláč s ovocím alebo orechmi a najmä bez krému. A k nim si na olovrant môžu dať aj ten zdravý pohár mlieka. Stačí objaviť jeden či dva jednoduché recepty, ktoré doslova zaberú len pár minút. Dieťaťu takúto domácu pochúťku môžete jednoducho zabaliť aj na cesty.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY