12.1 C
Bratislava
utorok, 16 apríla, 2024

Strašiak menom toxoplazmóza

Existuje skupina žien, ktoré nemajú mačky v láske práve preto, že v detstve ich vystríhali pred rizikami toxoplazmózy. Môžeme predpokladať, že na to v ich rodinách mali skutočne dôvod. Toxoplazmóza je jednou z najčastejších foriem parazitárnej infekcie, o ktorej priebehu vo vašom tele za ideálnych podmienok a fungujúceho imunitného systému takmer ani netušíte. Aká je charakteristika a špecifiká tejto infekcie? Aké sú príznaky a liečba toxoplazmózy? Kedy je dôležité byť na pozore a dodržiavať vysokú hygienu?

Čo je toxoplazmóza? Mali by ste sa jej obávať?

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené prvokom Toxoplasma Gondii. Má niekoľko vývinových štádií a medzi teplokrvnými živočíchmi nie je vyberavý. V našich končinách najčastejšie napáda hlodavce, vtáky, kozy, kravy, mačky a ľudí. Konečným hostiteľom tohto parazita sú však takmer výhradne iba mačkovité šelmy a najbližšie k ľuďom je mačka domáca. Čo to znamená? Iba v tráviacej sústave mačky dochádza k sexuálnej reprodukcii parazita, ktorý sa potom vo forme oocýst dostáva trusom z tela mačky von, po niekoľkých hodinách dozrieva na vzduchu a stáva sa infekčným. Oocysty Toxoplasma Gondii prežívajú v pôde takmer rok a je už len malý krôčik od toho, aby napadli ďalších hostiteľov.

Nemusíte sa kvôli tomu svojej mačky hneď vzdávať. Priebeh toxoplazmózy u mačky je bezpríznakový a mačka vylučuje kontaminovaný trus iba po dobu 2-3 týždňov po prvom nakazení. Pri ďalšom nakazení, už žiadne zárodky z tela nevylučuje. Nie je teda primárnym zdrojom infekcie. No pravdou je, že aj keď mačku nechováte, toxoplazmóza je k vám bližšie, ako sa nazdávate.

Prenos, prejavy a liečba toxoplazmózy. Najviac ohrozené skupiny ľudí.

Štatistiky uvádzajú, že takmer tretina dospelých ľudí v sebe ukrýva toxoplazmózu v latentnej, bezpríznakovej forme. Do tela vstupuje cez sliznicu úst, malé ranky na koži alebo cez oči. K infikovaniu stačí skutočne málo.

Parazit, ktorý toxoplazmózu spôsobuje, sa nachádza:

  • v surovom mäse – najmä milovníci tatárských biftekov a steakov by mali byť na pozore. Rovnako tak zvýšte hygienu pri spracovávaní surového mäsa a nedotýkajte sa neumytými rukami úst alebo očí.
  • v truse mačiek – takmer jediným očividným znakom je hnačkovitá stolica mačky po dobu približne 2 týždňov. Mačka sa najčastejšie infikuje v mladom veku požitím surového mäsa alebo pri ulovení myši, operenca. Pri starších mačkách je riziko vylučovania zárodkov minimálne.
  • v pôde a piesku – alebo vo všeobecnosti na každom mieste, kde mačky zvyknú zahrabávať svoj trus. Môže to teda byť vaša záhrada alebo i pieskovisko, kde sa zvyknú hrávať deti. Parazit prežíva v podobe oocýst niekoľko mesiacov až rok!
  • na povrchu neumytej zeleniny a ovocí – najmä ak boli v kontakte s pôdou alebo s nimi manipulovalo veľa ľudí.
  • v kontaminovanej vode
  • výnimočne aj v surových vajciach a nepasterizovanom/neprevarenom mlieku.

Pozn.: Prenos toxoplazmózy z človeka na človeka nebol preukázaný, s výnimkou prenosu z tela matky do plodu počas tehotenstva

Príznaky toxoplazmózy

Väčšina ľudí sa o prekonanej toxoplazmóze dozvie náhodne – po rokoch pri odbere krvi, ktorý s týmto ochorením zvyčajne nemá žiadnu súvislosť. Neaktívna latentná toxoplazmóza sa usadí v svalstve alebo niektorom z orgánov a aj pri aktivovaní (napr. pri dočasne oslabenej imunite) sa prejaví jeden krát za život ako bežná chrípka alebo prechladnutie.

Najčastejšími príznakmi sú zvýšená teplota, únava, bolesť svalov, bolesti hlavy a očí, zväčšené lymfatické uzliny na krku a v podpazuší. Ak sa nepridružia iné závažné symptómy, nie je potrebné podstupovať žiadnu špecifickú liečbu, imunitný systém zdravého človeka sa s toxoplazmózou vysporiada sám. Stačí zvýšiť príjem vitamínov a prirodzene podporiť obranyschopnosť. Pripomíname však, že pokiaľ vám nebudú odoberať krv, budete sa domnievať, že išlo iba o “nevinnú virózu”.

Iné je to v prípade, ak je vaša imunita dlhodobo oslabená (onkologickí pacienti, pacienti s AIDS). V takom prípade je nutná minimálne trojtýždňová liečba, často s hospitalizáciou v nemocnici. Parazit napáda nervovú sústavu a spôsobuje závažné komplikácie – silné kŕče, poruchy vedomia a zmeny osobnosti, spomalenie reakcií, schizofrenické stavy, hluchotu.

Najviac ostražité by mali byť tehotné ženy, ktorým v tele nekolujú protilátky a s toxoplazmózou ešte neprišli do kontaktu. Pri infikovaní parazitom počas I. a II. trimestra (približne do 27.týždňa tehotenstva) hrozí veľké riziko poškodenia plodu až potrat. Parazit prechádza cez placentu do plodu a deti, ktoré sa narodia s tzv. vrodenou toxoplazmózou musia čeliť viacerým fyzickým a psychickým postihnutiam, vrátane poškodenia mozgu a slepoty. Ak sa žena infikuje počas tretieho trimestra, nie sú následky také závažné, avšak ani zanedbateľné. U týchto detí sú časté zápaly očí a epilepsia.

Prevencia toxoplazmózy

Ak sa toxoplazmózy obávate a chcete prijať všetky možné opatrenia, museli by ste žiť v sterilnej bubline a neprichádzať do kontaktu nielen so zvieratami, no ani s potravinami a pravdepodobne ani s ďalšími ľuďmi.

Čo môžete urobiť?

  • Dbajte na zvýšenú hygienu rúk – najmä pravidelné umývanie rúk, pracujte v záhrade iba s ochrannými rukavicami a pri spracovaní mäsa sa nedotýkajte tváre.
  • Nekonzumujte surové mäso, tepelne neupravené vajcia a mlieko, zeleninu a ovocie, ktoré neboli umyté pod tečúcou vodou. Dôkladne očistite plochy, ktoré s tepelne neupravenými potravinami prišli do kontaktu (dosky, misky, nože).
  • Ak máte mačku v byte, nekŕmte ju surovým mäsom, ani ju nevypúšťajte von na potulky. Navyše treba dohliadať na každodennú dezinfekciu mačacej toalety. Túlavých mačiek žijúcich vonku sa pre istotu nedotýkajte vôbec.
  • Ak ste tehotná žena, podrobujte sa pravidelne sérologickým vyšetreniam krvi na zistenie toxoplazmózy a predchádzajúce tri opatrenia aplikujte v maximálnej miere.
  • Nepúšťajte deti hrať sa na zanedbané pieskoviská.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY