5.4 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Stres – choroba modernej doby

Každé rozladenie, nazlostenie, obavy, či pokazená nálada, ktoré nám spôsobuje každodenný život sa v našom tele hromadí a po čase môže vyústiť do negatívnych telesných príznakov. Aby sme stres a najmä jeho škodlivé následky obmedzili, je potrebné si uvedomiť, čo to vlastne stres je.

Jednoducho by sa dal popísať ako reakcia organizmu na všetko, čo nás nejako preťažuje a čo nám je nepríjemné. Vtedy hovoríme o takzvanom distrese. Jedná sa o negatívnu záťaž, ktorá sa spojuje s negatívne ladeným prežívaním a prináša do nášho života problémy. Príčinou distresu môže byť nadmerná záťaž, časová tieseň, tlak alebo zvýšené riziko. Ľudia reagujú na distres rozlične. Niekto náročné obdobie prekoná, iný sa prejedá, ďalší nespí alebo plače. Stres však nemusí byť pre nás iba škodlivý. Niekedy je dokonca potrebný, pretože nám v malej dávke pomáha a podporuje nás k lepším výkonom. Takýto stres sa nazýva eustres a vďaka nemu plníme zdanlivo nemožné termíny a púšťame sa do nových výziev. Poskytuje nám správny prísun adrenalínu a podnecuje našu kreativitu. Ako však zistíme, či prežívame distres alebo eustres? Distres spoznáme podľa toho, že sme podráždení, roztržití, nedokážeme sa sústrediť a zabúdame. Uvedomenie si, že prežívame distres, je prvým krokom k našej záchrane. Prinášam vám nasledovné zaručené spôsoby:

Zastavte sa!

Pri strese sa produkcia negatívnych myšlienok zvyšuje a tým pádom sa dostávate do vleku svojich emócií. Tento proces je nutné zastaviť, prerušiť. Zastavte sa, a to ako fyzicky, tak psychicky.

Dostaňte pod kontrolu svoj dych!

V strese máme tendenciu dýchať plytko a rýchle. Sústreďte sa na pomalé hlboké nádychy nosom až do brucha. To vás ukľudní a dodá telu potrebný kyslík.

Utečte!

Najčastejšie prejavy správania v strese sa dajú odvodiť od prastarej reakcie – „boj alebo útek“. Je to dané fyziologicky, podobne ako u zvierat, pokiaľ nás niekto napadne, buď utečieme alebo sa mu postavíme na odpor a začneme bojovať. V súlade s prvotnou reakciou, môže byť vhodné, jedno z týchto vnuknutí počúvnuť. V danej situácii je niekedy lepšie skutočne utiecť. Nemusí sa jednať zďaleka o úplný útek. Proste len opusťte stresovú situáciu, odíďte trebárs z miestnosti. Za chvíľu sa môžete vrátiť.

Zničte niečo!

Rovnako ako v prípade úteku v podstate vyhoviete svojej prvotnej reakcii. Nezničíte síce skutočnú prekážku, ale prekážku náhradnú. Dupnite si, pokrčte papier, buchnite rukou do stola. Ale pozor, neublížte si.

Vyspite sa!

Jednoznačne platí: Ráno múdrejšie večera a ten, kto je odpočinutý, má väčšinu šancu udržať stres v únosnej miere a nevybuchnúť. S odstupom času väčšinou získate nový pohľad na danú situáciu.

Odreagujte sa!

Doprajte si príjemný zážitok, ktorý vás upokojí a dostanete sa tak do pohody. Zájdite si do prírody alebo si zacvičte. Ženy väčšinou zaručene poteší, keď si kúpia niečo pekné „na seba“. Robte čokoľvek, čo donúti vašu myseľ sústrediť sa na niečo iné než je práca.

Stres z nášho života asi úplne nevymizne. Ak však zistíme, čo nám škodí a nájdeme postupy, ktoré nám pomôžu jeho vplyv eliminovať, bude náš život pohodovejší a šťastnejší.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY