16.4 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Sauna – detox aj relaxácia v jednom

Pobyt v saune a teda samotné saunovanie je pre ľudské telo, ako aj myseľ veľkým prínosom. Účinky saunovania poznali ľudia už pred tisíckami rokov na celom svete. Sauny boli obľúbené nielen pre ich priaznivý vplyv, ale využívali sa aj z kultúrnych a náboženských dôvodov.

Ako vznikla sauna?

Pôvod saunovania sa datuje už pred našim letopočtom, kedy sa ľudia zohrievali v jaskyniach pri ohni a takisto už vtedy vedeli, že horúce kamene dokážu dlhšie udržať teplo. Neskôr začali stavať špeciálne chatky, ktoré môžeme považovať za predchodcov dnešných sáun. Koncept sauny teda vychádza z vtedajšieho vykurovania príbytkov. Veľmi obľúbené boli sauny vo Fínsku, odkiaľ sa rozšírili ďalej do Európy. V tejto krajine sa saunovanie stalo národným zvykom a mnohí si ho doprajú každodenne. Sauny v podobe aké poznáme dnes, pochádzajú práve z Fínska a aj slovo sauna má fínsky pôvod.

Vplyv saunovania na organizmus

Saunovanie podporuje detoxikáciu organizmu, pretože teplota v saune spôsobuje u človeka potenie, a práve cez pot sa vyplavujú toxíny z ľudského tela.

Vplyvom tepla sa zlepšuje krvný obeh a zrýchľuje metabolizmus podobne ako pri cvičení, čo je veľmi dobrý spôsob ako podporiť chudnutie bez fyzickej námahy. Vedci zistili, že počas 20 minútového saunovania pri teplote približne 80°C, ľudské telo dokáže spáliť až 500 kalórií.

Pravidelné saunovanie omladzuje pleť, pretože pokožka človeka je lepšie prekrvená, čo vedie k odstraňovaniu odumretých a zrohovatených vrstiev kože.

Saunovanie je taktiež veľmi efektívne aj po tréningu, pretože urýchľuje zotavenie unavených a namáhaných svalov, a to vďaka zlepšeniu cirkulácie krvi.

Pobyt v saune posilňuje imunitný systém, pretože v organizme dochádza k tvorbe bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám. Keďže po saunovaní majú ľudia vyšší počet bielych krviniek, ich organizmus je schopný rýchlejšie sa liečiť a v podstate zostáva imúnnejší.

Organizmus človeka má určitý prah tolerancie tepla. Pravidelným saunovaním dochádza k zvyšovaniu tejto hranice, čím sa zlepšuje výkon a znižuje pocit únavy. Tento benefit ocenia najmä ľudia, ktorí sa venujú vrcholovým športom.

Saunovaním sa aktivujú mazové žľazy v pokožke hlavy, čím dochádza k vylučovaniu látok, ktoré posilňujú a skrášľujú vzhľad vlasov.

Typy sáun

Švédska sauna

Švédska sauna je pomerne zaťažujúca pre ľudský organizmus, pretože je to suchá sauna s teplotou okolo 100°C – 110°C a minimálnou vlhkosťou vzduchu, čo je pre mnohých ľudí veľkou záťažou z dôvodu horšieho potenia a dýchania horúceho vzduchu. Práve preto sú v súčasnosti menej vyhľadávané.

Fínska sauna

Ako sme spomínali vyššie, pôvod tejto sauny je vo Fínsku, kde už po stáročia je sauna označovaná ako dom určený pre kúpele. Obyvatelia tejto škandinávskej krajiny si sauny stavajú doma a doprajú si ich denne. Odhaduje sa, že vo Fínsku je viac ako 3 milióny sáun.

Fínska sauna je mierne vlhká a teplá. Teplota sa v nej pohybuje okolo 75°C – 80°C a vlhkosť vzduchu je okolo 80%. Tento klasický typ fínskej sauny je v súčasnosti veľmi obľúbeným, a to najmä pre neprítomnosť vedľajších účinkov v porovnaní so suchou (švédskou) saunou. Nachádza sa v nej pec s kameňmi, ktoré sa polievajú vodou (alebo vodou s esenciálnymi olejmi), alebo kombinovaná pec s parným generátorom pre vytváranie pary. Po 5 – 20 minútach saunovania je potrebné organizmus schladiť studenou sprchou a tento proces je potrebné aspoň dvakrát zopakovať.

Parná sauna

Počiatky parnej sauny sa datujú až do Rímskej ríše, kedy boli veľmi obľúbené parné kúpele. O liečbe respiračných ochorení pomocou parného kúpeľa sa zmieňoval aj Hippokrates.

Teplota v parnej saune dosahuje 45°C – 50°C s vlhkosťou vzduchu až 100%. Para sa vytvára parným generátorom a do sauny sa privádza parovodom. Tento typ sauny je vhodný pri ochoreniach dýchacích ciest a pre zvýšenie liečebného efektu sa pridávajú do pary rôzne esenciálne oleje alebo bylinky. Odporúčaná dĺžka pobytu v parnej saune je 15 – 20 minút a po ochladení vlažnou sprchou je možné tento proces opakovať trikrát.

Infrasauna

Tento typ sauny nevyužíva na vyhrievanie pec, ale infračervené svetlo, ktoré zohreje saunu na 40°C – 60°C.  Lúče infračerveného svetla prenikajú do hlbších vrstiev tela a okrem detoxikácie organizmu, podporujú aj spaľovanie kalórií (až 800 kalórií za 30 minút).

Infrasauna je vhodná aj u ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami (reuma, vysoký krvný tlak, astma), pretože infračervené svetlo lieči kĺby, tlmí bolesť a je vhodná aj pred rehabilitačnými cvičeniami. V tejto saune je možné stráviť až 35 minút a nie je potrebné po procedúre schladiť organizmus.

Správne saunovanie

Pozitívne účinky sauny dosiahneme iba správnym saunovaním. Saunu nie je vhodné navštevovať ak sme požili alkohol alebo sme prejedení, či chorí. Dôležité je dodržiavať aj pitný režim, najlepšia je minerálna voda, pretože zvýšeným potením naše telo vyplavuje okrem vody aj minerálne látky.

Do sauny vchádzajte osprchovaní, vyutieraní do sucha a nahí – je však povolené mať na sebe plachtu. Po saunovaní sa neodporúča kombinovať všetky typy sáun a plávanie v bazéne.

Je sauna vhodná pre každého?

Saunovanie nie je vhodné pre každého človeka i keď má mnoho blahodarných účinkov na ľudský organizmus. Sauna sa neodporúča pri niektorých kožných ochoreniach (ekzémy), pri menštruácii, respiračných ochoreniach (astma), neurologických ochoreniach (epilepsia), kardiovaskulárnych ochoreniach, onkologických ochoreniach (zhubné nádory) a iné. Vždy je však dôležité poradiť sa s lekárom, či je vo vašom prípade sauna vhodná.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY