4.9 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Rakovina prsníka a odporúčané potraviny

Aj keď je ženská populácia náchylnejšia skôr na srdcovo-cievne ochorenia, rakovina prsníka pre ne stále predstavuje dosť veľké riziko. Je to v poradí 2. najčastejšie diagnostikovateľný druh rakoviny u žien. Riziko ochorenia je do istej miery dané vekom, anamnézou v rodine, začiatkom prvej menštruácie a samozrejme aj tým, či má žena v organizme prítomné rakovinové gény BRCA 1/2.

Riziko vzniku rakoviny prsníka sa dá znížiť cvičením, vyvarovaním sa fajčenia a samozrejme dobrou prevenciou je aj konzumácia vhodnej stravy. Vedci stále skúmajú a hľadajú potraviny, ktoré by mohli pri tomto nádorovom ochorení pomôcť. Prišli na to, že dostatok ovocia, zeleniny a nízkotučných bielkovín ako aj znížený príjem škodlivých tukov, je základom správnej protirakovinovej životosprávy.

Konkrétne sa pri tomto ochorení odporúča denne konzumovať obzvlášť tieto 3 plodiny:

  1. Brokolica
    Laboratórne pozorovanie dokázali, že je v brokolici zastúpená látka nazývaná sulforafan. Zabraňuje deleniu rakovinových buniek a povzbudzuje ich v samozničení. Okrem toho obsahuje aj ďalšiu zlúčeninu, indol-3-karbinol, ktorý obmedzuje schopnosť estrogénov podporovať rast rakovinových buniek. Výskum ukázal, že ženy v menopauze, ktoré konzumovali viac brokolice, mali riziko vzniku rakoviny prsníka o 40% nižšie ako tie, ktoré ju nekonzumovali.
  2. Špenát
    Špenát je jedným z najbohatších zdrojov kyseliny listovej. Ak ho nemáte radi samotný, skúste ho podusiť na olivovom oleji spolu so sezamovými semienkami a cesnakom.
  3. Mastné ryby
    Singapurská štúdia dokázala, že u žien, ktoré konzumovali aspoň 3 porcie mastných rýb týždenne, sa riziko rakoviny prsníka znížilo o dobrých 26%. Protizápalové tuky v týchto rybách pomáhajú znížiť mierny zápal, ktorý pravdepodobne povzbudzuje rast tumorov.

Pomôcť pri tomto druhu rakoviny si dokážete nielen zložením stravy. Z hľadiska výskumov, ktoré priniesla Germánska nová medicína, sa vie, že k rozvoju tohto ochorenia dopomáha aj to, ak sa žena v minulosti nevysporiadala s odchodom dieťaťa z domu. Potlačený konflikt z opustenia vlastného hniezda dokáže u ženy blokovať príslušnú časť mozgu, ktorá súvisí práve s týmto orgánom. Ak ste ťažko znášali alebo ešte stále znášate fakt, že sa vaše deti od vás osamostatnili, odporúčame vám vyhľadať pomoc u psychoterapeuta alebo konzultanta Germánskej novej medicíny.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY