Pamajorán obyčajný

01.10.2011 / Kategória: Atlas byliniek

Latinsky: Origanum vulgare
Ľudovo: oregano
Čeľaď: hluchavkovité

Pamajorán je trváca bylina s 20-60 cm vysokou, rozkonárenou stonkou. Listy sú stopkaté, protistojné, vajcovité a celistvookrajové. Stonka sa v hornej časti rozkonáruje a každý konár je ukončený metlinou fialkastých kvetov. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do augusta. Rastlina príjemne vonia a je medonosná.

Výskyt

Rastie hojne na slnečných stráňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch. Pestuje sa v Európe, ale aj Ázii.

Časti, ktoré sa zbierajú

K liečebným účelom sa zbiera v čase kvitnutia len vrchná časť vňate (Herba origani). Materiál sa suší v neveľkých zväzkoch na tienistých, dobre vetraných miestach. Po usušení sa listy a kvety oddelia od stebiel. Droga sa uchováva v sklenených nádobách a možno ju skladovať 3 roky.

Využitie

Čaj z pamajoránu pomáha pri prechladnutí, pri zápaloch dýchacích ciest a prínosových dutín, pri bolení hlavy, nechutenstve a tráviacich problémoch. Mierni silný a suchý kašeľ. Uvoľňuje všetky druhy kŕčov (žalúdočné, črevné, menštruačné), pomáha pri klimakterických a menštruačných ťažkostiach (pri jej vynechaní).

Utišuje nervovú sústavu pri nespavosti, duševnej úzkosti, nervových poruchách či epilepsii. Zlepšuje náladu. Výstižný je český názov rastliny – dobromysl pretože naozaj navodzuje dobrú myseľ, ak z neho pijeme čaj.

Kontraindikácie

Neboli zistené škodlivé účinky.

Zaujímavosť

Pamajorán poznáme aj pod názvom oregano ako korenie, pretože sa používa v kuchyni, hlavne na ochutenie pizzy.

Portál NAZDRAVIE.SK odporúča:

Oregáno

Oreganový olej Oregano Oil, 30 ml

Medzi účinné látky oleja z pamajoránu patria flavonoidy, ktoré sú známe vďaka svojim skvelým antioxidačným účinkom, ako aj niekoľko užitočných prchavých látok. Jednou z nich je karvakrol, ktorý má silné antimikrobiálne účinky, a tak môže zabrániť reprodukcii baktérií a plesní, alebo pôsobiť preventívne proti nej.

Cena: 24 EURZobraziť viac

Motto

Posilňujúci elixír pre dobrú myseľ.

Ak sa vám článok páčil, kliknite na
MENU